Przekraczanie granic intymności

Mariola Brillowska, Hond Aerobic, 2007, kadr z wideo
mat.pras.

Od  13 czerwca w PGS w Sopocie oglądać można wystawę „Body Works”. Jej bohaterem jest ciało ludzkie umieszczane w kontekstach związanych z cenzurą i polityką.

– Ta wystawa jest odpowiedzią na sytuację, w jakiej się znajdujemy – mówi Romuald Demidenko, współkurator prezentacji. – Widok ciała w epoce zacierającej się granicy pomiędzy tym, co publiczne i prywatne, stał się sztandarowym narzędziem manifestowania potrzeby akceptacji, równych praw i wolności, także – artystycznej. W mediach społecznościowych oglądamy niekończące się multiplikacje ciał – a z drugiej strony przekraczanie granic intymności stawia ciało pod pręgierzem opinii i ocen. Kontekst wystawy stanowi też usytuowanie sopockiej galerii – blisko morza, w sezonie, gdy mnóstwo ludzi obnaża swe ciała w letniej aurze.

Jean-Samuel N’Sengi, Lipstick Phase, 2018 / mat.pras.

Sopocka prezentacja jest rozwinięciem i kontynuacją projektów kuratorów – ubiegłorocznej – dotyczącej ciał „Somewhere in Between. Contemporary Art Scenes in Europe” w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli przygotowanej przez Romualda Demidenkę oraz „M/morza” Gosi Golińskiej z zimy 2017 roku w PGS, kiedy artystka na czas swojej indywidualnej wystawy zamieszkała w przestrzeni galerii.

CZYTAJ TAKŻE: Do galerii przed odjazdem pociągu

– Wybraliśmy artystów, którzy szczególnie wyraźnie zaznaczyli swoje zainteresowanie tematyką ciała po 2001 roku – wyjaśnia Romuald Demidenko. – Są reprezentantami różnych pokoleń – od Teresy Pągowskiej, przez Zbigniewę Liberę, Dorotę Nieznalską aż po studenta Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli – Jeana Samuela N’Sengi. Pokazujemy na przykład po raz pierwszy – nieznaną pracę o selfie Agaty Bogackiej z 2005 roku będącą obrazem negatywnego narcyzmu. Zobaczyć będzie można historyczny już performans Grupy Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak i Karolina Wiktor) – emitowany na żywo w TVP Kultura. Polegał na interaktywnemu działaniu – spełnianiu przez godzinę życzeń widzów – dziś należy do kanonu sztuki najnowszej.

Na wystawie oglądać można prawie 40 prac artystów z Polski i zagranicy. Wśród nich najwięcej to video i fotografie oraz instalacje. Są też prace dźwiękowe. Najmniej jest malarstwa. Koncept kuratorów polega na tym, by umieszczone w jednej otwartej przestrzeni prace wzajemnie się wspomagały i na siebie oddziaływały. Niektórzy artyści są reprezentowani przez więcej niż jedną pracę – tak jest m.in. w przypadku prac estońskiego artysty Jaanusa Sammy tworzącego instalacje, filmy, fotografie i obiekty, w których porusza wątki homoseksualne i queerowe sięgając do historii m.in. estońskiego środowiska LGBTQ z czasów, kiedy Estonia była częścią ZSRR.

– Jedną z jego prac – fotograficzną – będzie można zobaczyć w toalecie, która została przez nas zaanektowana jako przestrzeń wystawy – ujawnia Romuald Demidenko. – W tym pomieszczeniu znajdzie się także praca dźwiękowa Karola Radziszewskiego.

Monika Drozynska, Moment dla Ciebie, 2019 / mat.pras.

Zaplanowane są kilkudniowe działania w przestrzeni wystawy. Powstanie salon tatuażu z henny zaprojektowany przez łódzki kolektyw Dom Mody Limanka. To praca interaktywna, a więc i okazja do bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Podobnie jak w przypadku nail baru, czyli studia pielęgnacji dłoni Moniki Drożyńskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Art Naif Festiwal: Sztuka naiwna z sześciu kontynentów

– Przypomnimy głośny projekt sprzed ponad dziesięciu lat Aliny Żemojdzin, która jako dyplom na ASP w Gdańsku stworzyła realistyczną kampanię produktów wyszczuplających obnażając mechanizmy przemysłu kosmetycznego – opowiada Romuald Demidenko. – Zobaczyć będzie też można fotoplakaty amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston z lat 80. ujawniające rodzinne życie artystki skupionej na męskiej nagości. Jej twórczość była tak piętnowana, że artystka przestała tworzyć, a jej prace dopiero dziś doczekały się nowych prezentacji i odczytań.

Na wystawie można też zobaczyć prace m.in.: Doireann O’Malley, Emeline Depas, Hana Miletić, Karolina Mełnicka, Laura Pawela, Simone Gad, Zuza Golińska, Mikołaj Sobczak & Nicholas Grafia, Honorata Martin.

Ekspozycji towarzyszą oprowadzania, warsztaty, performance i rezydencje.

Wystawa „Body Works” potrwa do 11 sierpnia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fragment trasy Blue Velo na terenie województwa zachodniopomorskiego, otwarty w 2018 r.

Na dwóch kółkach przez granice

Oprócz dużych, transgranicznych tras rowerowych, w niektórych regionach powstają mniejsze, lokalne szlaki dla miłośników ...

Bazar i galeria handlowa mogą się lubić

Targowiska muszą ewoluować, ich oferta musi się rozszerzać – mówi Aleksandra Wasilkowska, architektka pracująca ...

Sopot: Spór o cenę kranówki

Władze Sopotu są oburzone podwyżkami stawek opłat za wodę. Idą na wojnę z firmą ...

Prezydent Lublina: rywalizacja o inwestorów jest zawsze

Pokazaliśmy, że w Lublinie mogą działać nowoczesne firmy i laboratoria - mówi Krzysztof Żuk, ...

Gdzie najlepiej aktywnie spędzić wakacje

Nowego blasku nabrały mariny, przybyło tras rowerowych czy możliwości wypraw Kanałem Augustowskim.

Część zawieszonych pociągów wraca na tory. Wielu przewoźników przedłuża ograniczenia

Od 3 maja działa już kilkanaście zawieszonych lub skróconych wcześniej połączeń PKP Intercity. W ...