Będzie tłok na szkolnych korytarzach

AdobeStock

Według Najwyższej Izby Kontroli zabraknie miejsc w szkołach średnich dla części absolwentów podstawówek i gimnazjów. Samorządy próbują zorganizować miejsca dla wszystkich.

Choć zmienił się szef resortu edukacji – Annę Zalewską zastąpił Dariusz Piontkowski – problemy pozostały te same. Samorządy wyciśnięte do granic możliwości z pieniędzy na wdrożenie reformy edukacji teraz muszą jeszcze poradzić sobie z problemami podwójnego rocznika. Po wakacjach do pierwszych klas szkół średnich różnego typu trafi ponad 727 tys. absolwentów gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych.

CZYTAJ TAKŻE: Finansowe i organizacyjne skutki reformy oświaty

Koszty tych zmian były ogromne. Dziesięć miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (oprócz Katowic i Szczecina) złożyło w Ministerstwie Finansów przedsądowe wezwania do zapłaty. Domagają się zwrotu środków poniesionych na wydatki infrastrukturalne, które w 2017 r. wyłożyły w związku z reformą edukacji. To w sumie 103 mln zł. Są to głównie koszty związane z przekształceniami infrastrukturalnymi.

Samorządowcy tłumaczą jednak, że znacznie więcej trzeba będzie wydać w tym roku, by przygotować szkoły na przyjęcie podwójnego rocznika.

Rekrutacja trwa

MEN podaje, że w tym roku przygotowano w szkołach średnich 327 227 miejsc w liceach, 290 868 miejsc w technikach i 109 076 w szkołach branżowych I stopnia. – W rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 weźmie udział blisko 10 tys. absolwentów wrocławskich szkół. Uwzględniając fakt, że nauką we wrocławskich szkołach zainteresowani są także kandydaci spoza Wrocławia, przygotowano łącznie 12,8 tys. miejsc – informuje „Życie Regionów” Maja Wysocka, rzeczniczka wrocławskiego magistratu. Dla porównania w roku szkolnym 2018/2019 było ok. 4300 absolwentów klas III wrocławskich szkół gimnazjalnych. Miasto wtedy przygotowało 6400 miejsc rekrutacyjnych.

– Liczba przygotowanych miejsc dla kandydatów po SP oraz gimnazjum to odpowiednio: 4222 oraz 4171. Do tej pory w systemie elektronicznym zarejestrowano 2844 wnioski po SP, a po gimnazjum 3075 wniosków. Rekrutacja trwa do 19 czerwca – podaje Zbigniew Bury z UM w Rzeszowie.

W Lublinie w systemie elektronicznym zarejestrowało się 5725 absolwentów szkół podstawowych. W mieście przygotowano dla nich 6081 miejsc – zarówno w placówkach publicznych, jak i niepublicznych. – W liceach ogólnokształcących w tych klasach mamy jeszcze 87 wolnych miejsc – mówi Olga Mazurek-Podleśna z UM w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Strajk szkolny ogarnął prawie całą Polskę

Absolwentów gimnazjów w Lublinie jest 5545, miejsc dla nich 5603 – dla tych osób są jeszcze 64 wolne miejsca w technikach i 251 w szkołach branżowych. Liczba chętnych do liceów o 138 przewyższa liczbę oferowanych miejsc. – W najbardziej obleganym V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie (klasa biologiczno-chemiczna z jęz. angielskim) na 32 miejsca zgłosiło się 771 chętnych absolwentów podstawówek. W podobnych klasach dla osób kończących gimnazjum na tyle samo miejsc jest 677 chętnych – mówi Mazurek-Podleśna.

W Toruniu w tym roku szkoły podstawowe opuści 1605 uczniów, a gimnazja – 1539 osób. Przygotowano dla nich w sumie 5128 miejsc. Najwięcej, bo aż 2792 miejsca, jest w liceach. W technikach jest to 1696, a w szkołach branżowych 640 miejsc.

Tegoroczni absolwenci krakowskich gimnazjów to 6207 uczniów, a ośmioletnich szkół podstawowych – 7103 uczniów, tj. łącznie 13 310 uczniów. – Biorąc pod uwagę liczbę potencjalnych kandydatów, tegorocznych absolwentów krakowskich szkół oraz liczbę miejsc zaoferowanych przez krakowskie samorządowe szkoły ponadpodstawowe w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 (19 070 miejsc), można powiedzieć, że miejsc nie brakuje. Pod uwagę wziąć trzeba także ofertę rekrutacyjną szkół prowadzonych przez podmioty inne niż miasto Kraków – informuje Małgorzata Tabiszewska z UM w Krakowie.

NIK krytycznie

Zwiększenie liczby miejsc w poszczególnych szkołach nie rozwiązuje jednak problemu. Tym bardziej że w wielu mniejszych miejscowościach przygotowano ich za mało. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie dotyczącym edukacji, „liczba oferowanych miejsc w stosunku do liczby uczniów przystępujących do rekrutacji była mniejsza w ośmiu województwach (np. w województwie wielkopolskim o ponad 5 tys.) i większa w siedmiu województwach (np. w województwie podkarpackim o ok. 11,5 tys.).

Skąd te kłopoty? „Minister nie przeprowadził rzetelnych i kompleksowych analiz dotyczących możliwości przyjęcia do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych absolwentów VIII klas szkół podstawowych oraz III klas wygaszanych gimnazjów. Dane, które minister analizował, były niepełne i ograniczyły się do dostępności sal z 13 proc. szkół – wzięto pod uwagę tylko samodzielne licea ogólnokształcące. Pominięto pozostałe szkoły, tj. technika i szkoły branżowe I stopnia, jak również szkoły funkcjonujące w zespołach” – oceniła Izba.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy co roku dokładają do edukacji. Ostatnio 10 miliardów

By rozładować tłok w szkołach, część samorządów już zapowiada, że wprowadzi w swoich szkołach naukę na dwie zmiany. To z uwagi na dostęp do pracowni fizycznych, chemicznych i biologicznych, a także sal sportowych. – Rozważamy możliwość udostępniania obiektów sportowych w mieście na potrzeby szkół – mówi Maja Wysocka z UM we Wrocławiu. Podobnie będzie w Lublinie. – Najprawdopodobniej szkoły będą korzystały z dodatkowych obiektów sportowych i sal gimnastycznych w innych placówkach – mówi Mazurek-Podleśna.

W Rzeszowie na potrzeby oświaty zostaną przeznaczone dodatkowe siedziby. – Uchwały w tej sprawie zostały już podjęte – mówi Bury.  Z kolei Łódź chce ograniczyć liczbę lekcji religii w szkole. – Nasze licea z uwagi na kumulację roczników wystąpiły do kurii o zmniejszenie do 1 godz. w tygodniu lekcji religii. Kuria wyraziła zgodę – mówi Monika Pawlak z UM Łodzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Program Ochrony Powietrza w Małopolsce wprowadza nowe restrykcje

Zakaz palenia w kozach i kominkach przy przekroczeniach norm zanieczyszczeń powietrza, przyspieszenie wymiany przestarzałych ...

Kraków stawia na parki

Stolica Małopolski ma już dwa parki kulturowe. Do Starego Miasta dołączyła Nowa Huta. Celem ...

Będą nowe miejskie plaże

Trwają pracę związane z zabudową części nabrzeża jeziora w Sławie (woj. lubuskie). Nowego terenu ...

Rewitalizacja kolejek wąskotorowych. Zaczyna się lato na wąskim torze

Obostrzenia obowiązują także w wagonach turystycznych, jednak kolejki wąskotorowe coraz liczniej ruszają po przedłużonej ...

Ubiegłoroczna edycja krakowskich targów

W Krakowie rozpoczyna się święto książki

24 października rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To już 23. edycja tego ...

E–urząd ma być przyjazny niepełnosprawnym

Strony internetowe urzędów oraz aplikacje mobilne są coraz częściej przygotowywane z myślą o niewidomych ...