Do odwiedzin Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie (najstarsze i najbardziej utytułowane wydarzenie tego typu) namawia m.in. kanał CNN Travel i brytyjskie gazety „The Guardian” i „The Times”. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zajął w tym roku I miejsce w konkursie Best Christmas Markets, organizowanym przez portal Europe's Best Destinations. Sukcesy ma też warszawski jarmark, który np. w 2015 roku zmieścił się w pierwszej piątce najfajniejszych jarmarków konkursu dziennika „The Sun”.
Nie tylko kultura ludowa. Jakie atrakcje czekają na jarmarku bożonarodzeniowym?
Zdecydowana większość tegorocznych, świątecznych jarmarków rozpoczyna się w listopadzie, a kończy pod koniec grudnia, chociaż niektóre jak np. wrocławski czy warszawski zahaczają o styczeń. Roman Gawrysiak, współorganizator krakowskiego jarmarku twierdzi, że wydłużanie czasu trwania targów zawsze odbywa się na życzenie mieszkańców i odwiedzających i zwraca uwagę na jeszcze inną prawidłowość.
– Staramy się - i my i inni organizatorzy jarmarków - aby nasze targi były nie tylko typowymi imprezami handlowymi ale też wydarzeniem kulturalnym. Stąd wielość koncertów, występów, obrzędów, ludowych zwyczajów i lokalnej tradycji na każdym naszym jarmarku – wylicza Gawrysiak.
Czytaj więcej
Władze Opola zatrudniły testerów turystycznych. Trzy osoby z całej Polski na początku wakacji przyjadą z najbliższymi do tego miasta, by ocenić co może się podobać turystom, a co nie.
W tym roku krakowska impreza faktycznie będzie obfitowała w przeróżne wydarzenia kulturalne. Kramy jarmarku w Krakowie zostaną otwarte 29 listopada, a już dzień później odbędzie się pisanie listów do św. Mikołaja. Tego samego dnia wystąpią Zespoły Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz „Ziemia”. 5 grudnia na terenie jarmarku na Rynku Głównym spotkają się twórcy szopek i zostanie zorganizowany Korowód Szopek.