Pochówek w stylu eko. Ostatnie pożegnanie w zgodzie z naturą

Na Starym Cmentarzu w Łodzi powstało miejsce pochówku w ekologicznych trumnach. Zmarli będą tam chowani w ubraniach z naturalnych tkanin i bez przedmiotów osobistych.

Publikacja: 01.11.2024 07:47

Dwa lata temu na cmentarzu junikowskim w Poznaniu powstał Las Pamięci

Dwa lata temu na cmentarzu junikowskim w Poznaniu powstał Las Pamięci

Foto: UM Poznania

A na cmentarzu komunalnym Szczecińska w Łodzi jest już Las Pamięci, czyli ogrodzona mogiła zbiorowa, bez pomników i indywidualnych oznaczeń. 

Podobne miejsca pochówku funkcjonują także w innych miastach. – Wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa niestety nie przewidują rozsypywania prochów na tzw. polach pamięci zlokalizowanych na cmentarzach – zauważa  Łukasz Sęk,  zastępca prezydenta Krakowa.

Naturalne trumny, naturalna odzież

Kwatera do pochówku ekologicznego w trumnach powstała właśnie w  Łodzi. Została wydzielona w ewangelicko-augsburskiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej.

Ma ona 124 miejsca, w których można złożyć 107 urn oraz 17 trumien. Wyłożona jest matą, która stanowić będzie podłoże dla roślin i otoczona jest żywopłotem. Przy wejściach są girlandy i kamienie, w otoczeniu zaś zieleń i drzewa.

Zmarli mogą być pochowani jedynie w trumnach, które nie są lakierowane, mają bawełniane kapy i pozbawione są plastikowych lub metalowych elementów. Inną opcją są urny z naturalnych materiałów, m.in. z drewna.

Konieczny jest też specjalny strój. Bez zbędnych dodatków, które rozkładać się mogą przez dziesiątki czy setki lat.  W trumnie nie można mieć pierścionków czy obrączek, a zamiast tradycyjnego garnituru konieczny jest specjalny strój, np. lniana sukienka lub garnitur bez plastikowych guzików.

Czytaj więcej

Na ratowanie cmentarnych zabytków. Wpłaty do puszki, ale i przelewem

Także w Łodzi w tym sierpniu tego roku  powstał  Las Pamięci na cmentarzu komunalnym Szczecińska.

To ogrodzona mogiła zbiorowa, bez pomników i indywidualnych oznaczeń. Specjalnym miejscem upamiętnienia jest duża tablica z imionami i nazwiskami zmarłych oraz postument, pod którym można składać kwiaty i znicze.

- Ideą Lasu Pamięci jest to, żeby pochówki jak najmniej ingerowały w środowisko naturalne. Zmarli chowani są w biodegradowalnych urnach. Pochówek na takim cmentarzu wiąże się z niższymi kosztami niż tradycyjny - podaje łódzki ratusz.

Nekropolia ma powierzchnię 360 mkw., ale jeśli zainteresowanie będzie rosło, to miasto zapewnia, że jest możliwość jej powiększenia.

Ekologiczna kwatera znajduje się ona w zalesionej części cmentarza. Od połowy sierpnia w Lesie Pamięci  pochowano 10 osób. W planach są już kolejne uroczystości pogrzebowe.

Urny złożone w lesie

Dwa lata temu na cmentarzu junikowskim w Poznaniu powstał Las Pamięci. To była jedna z pierwszych w Polsce położona pośród drzew kwatera, która umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach. Miejsce zajmuje ok. 180 mkw.  i jest położone w spokojnym zakątku nekropolii.

Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny. Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie są też zdobione wiązankami lub wieńcami.

Czytaj więcej

Pierwsza tego typu nekropolia w Polsce. Powstaną kolejne lasy pamięci?

A  imiona i nazwiska zmarłych - na życzenie rodziny - można umieszczać jedynie na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach. I to przy nich można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty, jak ma to miejsce przy innych miejscach zbiorowych pochówków czy pomnikach.

A już wcześniej podobna formuła pochówków zaczęła funkcjonować  w ramach Pola Pamięci od strony ul. Grunwaldzkiej, ale tamta kwatera nie ma jednak charakteru leśnego.

A rok temu na poznańskim Miłostowie powstał kolejny Las Pamięci. To kwatera wśród drzew o powierzchni 235 m kw.

Tam też nie ma klasycznych pomników, a prochy są chowane w biodegradowalnych urnach. Całość sprawia wrażenie rozsypania prochów w lesie.

Nie ma tam też ani klasycznych nagrobków czy tablic. Kwatera wykorzystuje leśny charakter cmentarza, zachowując swój naturalny wygląd. Całość prezentuje się tak, jakby prochy zmarłego rozsypano w lesie.

Kamień pamięci o zmarłych

Ekologiczną kwaterę pochówkową od września na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich ma też Kraków. Dzięki niej mieszkańcy mogą pożegnać bliskich zmarłych troszcząc się jednocześnie o środowisko naturalne.

Kwatera ekologiczna na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich zajmuje powierzchnię 133 m kw., co pozwoliło wygospodarować miejsce dla 135 „ekogrobów”. W zależności od potrzeb z czasem ma być ona powiększana.

Kwaterę odgrodzono kolumną drzew – cisów, które tworzą odpowiednie tło i nastrojowość dla tego unikatowego miejsca. Do kwatery prowadzi drewniana furta i kamień z napisem „Drzewa pamięci”.

Czytaj więcej

Samorządy rozbudowują nekropolie

Zmarłych można żegnać w urnach wyłącznie biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców takich jak drewno czy wiklina. Miejsce pochówku może być oznaczone kamieniem pamięci, dla którego tworzywem jest kamień naturalny bądź drewnianą tabliczką.

Kolejne miasta myślą już o takich ekologicznych pochówkach. - Miejsce w formie lasu pamięci zaprojektujemy na nowym cmentarzu komunalnym w dzielnicy Sławin. Powstanie tam specjalny szpaler drzew czy zagajnik, w którym będzie możliwy pochówek urn bezpośrednio do gruntu - przekazała nam Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Dodaje, że nowa miejska nekropolia będzie miała powierzchnię około 62 ha i miejsce na około 120 tys. pochówków – będą to zarówno groby murowane, ziemne, jak i kolumbaria, pola urnowe, katakumby i aleja zasłużonych.

A na cmentarzu komunalnym Szczecińska w Łodzi jest już Las Pamięci, czyli ogrodzona mogiła zbiorowa, bez pomników i indywidualnych oznaczeń. 

Podobne miejsca pochówku funkcjonują także w innych miastach. – Wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa niestety nie przewidują rozsypywania prochów na tzw. polach pamięci zlokalizowanych na cmentarzach – zauważa  Łukasz Sęk,  zastępca prezydenta Krakowa.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
…by szkoła po deformie nie runęła w przepaść
Z regionów
Zielona transformacja samorządów ze wsparciem PKO Banku Polskiego
Z regionów
Samorządy mają ESG w DNA
Z regionów
Dolny Śląsk zaprasza na zwiedzanie po królewsku
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Z regionów
Biało-czerwone ulice. Cała Polska uczci Święto Niepodległości