A na cmentarzu komunalnym Szczecińska w Łodzi jest już Las Pamięci, czyli ogrodzona mogiła zbiorowa, bez pomników i indywidualnych oznaczeń.
Podobne miejsca pochówku funkcjonują także w innych miastach. – Wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa niestety nie przewidują rozsypywania prochów na tzw. polach pamięci zlokalizowanych na cmentarzach – zauważa Łukasz Sęk, zastępca prezydenta Krakowa.
Naturalne trumny, naturalna odzież
Kwatera do pochówku ekologicznego w trumnach powstała właśnie w Łodzi. Została wydzielona w ewangelicko-augsburskiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej.
Ma ona 124 miejsca, w których można złożyć 107 urn oraz 17 trumien. Wyłożona jest matą, która stanowić będzie podłoże dla roślin i otoczona jest żywopłotem. Przy wejściach są girlandy i kamienie, w otoczeniu zaś zieleń i drzewa.
Zmarli mogą być pochowani jedynie w trumnach, które nie są lakierowane, mają bawełniane kapy i pozbawione są plastikowych lub metalowych elementów. Inną opcją są urny z naturalnych materiałów, m.in. z drewna.