Aktualizacja: 21.11.2024 14:13 Publikacja: 15.03.2024 13:25
Dworzec Gdynia Główna
Foto: Adobe Stock
- Zakup nowego taboru służyć będzie zwiększeniu dostępności transportowej na Pomorzu. Dzięki tej inwestycji zwiększy się także komfort podróży pasażerów – skomentował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. To oczekiwany efekt przetargu uruchomionego w połowie 2023 r. W czerwcu, po przetargach na dostawę 31 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 4 sztuk składów dwunapędowych (elektryczno-spalinowych), władze regionu postanowiły uruchomić kolejne postępowanie, tym razem na zakup jednego składu elektrycznego. Przetarg zawierał jednak opcję, która pozwalała na rozszerzenie zamówienia o kolejne 9, o ile uda się pozyskać pieniądze z KPO. Do Centrum Unijnych Projektów Transportowych złożono więc wniosek o dofinansowanie inwestycji w wysokości 84 proc., czyli blisko 250 mln zł. Teraz zapadła pozytywna decyzja.
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Najpiękniejsze zamki i pałace, fascynujących plenery i historyczne wnętrza na malowniczych zdjęciach. Ukazał się właśnie album-przewodnik, zachęcający gości do odwiedzenia i poznania regionu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Msze święte, ale też wystawy, koncerty, biegi czy parady uliczne - zaplanowano w całym kraju w poniedziałek 11 listopada. Polska świętuje 106. rocznicę odzyskania niepodległości.
Najnowsza kampania promocyjna zachęca turystów z Polski i zagranicy do odwiedzania Sopotu poza szczytem sezonu. Pokazuje kurort w jesienno-zimowej odsłonie i podpowiada, jak można wypoczywać aktywnie i w sposób zrównoważony.
Zaczęło się przydzielanie ostatnich pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonych na budowę sieci szybkiego internetu w Polsce. Kto je otrzyma, a kto nie?
Czy będzie kredyt 0 proc. i dlaczego musi powstać rejestr mieszkań na wynajem. Dlaczego Polska postawi weto pomysłowi szefowej KE i co powinno znaleźć się w raporcie Draghiego. Wreszcie, czy ma ambicje zostać wicepremierem ds. gospodarki w rządzie Donalda Tuska. O tym w rozmowie „Rzeczpospolitej” z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
Braki kadrowe, problemy z finansowaniem leczenia oraz sprzętu – to wyzwania, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia. Środki z KPO mogą pomóc, ale bez wykwalifikowanych specjalistów inwestycje mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Środki unijne z KPO na transport trzeba wydać w ciągu zaledwie dwóch lat. Wygląda na to, że zdążymy
Prawdziwy rozwój musi zawsze dotyczyć konkretnego podmiotu. Jeśli ma prowadzić do trwałych zmian na lepsze, musi być upodmiotowiony. Podmiot musi w nim uczestniczyć, a nie być mu biernie poddawany, tak jak to ma niestety miejsce w przypadku Krajowego Planu Odbudowy.
Konfederacja Lewiatan przygotowała przewodnik „KPO dla firm”, który ma zachęcić przedsiębiorców do sięgania po pieniądze unijne i ułatwić im poruszanie się w gąszczu oferowanych konkursów.
Krajowy Plan Odbudowy to potężne pieniądze z unijnego programu wsparcia europejskich gospodarek po perturbacjach związanych z pandemią. Mogą po nie sięgać także polscy przedsiębiorcy. Do wyboru mają długą listę programów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas