Z samorządu na Wiejską. Kto zostanie posłem lub senatorem

Była już marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak będzie posłem. Dostała najwięcej głosów w całym okręgu. Mandaty posła czy senatora zdobyli też inni samorządowcy.

Publikacja: 17.10.2023 08:31

Z samorządu na Wiejską. Kto zostanie posłem lub senatorem

Foto: Adobe Stock

- Czekamy jeszcze na oficjalne wyniki wyborów, ale zabieramy się także za powyborcze sprzątanie banerów - trafią one do Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych i zostaną wykorzystane m.in. w miejskim schronisku dla zwierząt czy na cmentarzu komunalnym – przekazał w mediach społecznościowych Andrzej Dziuba, wieloletni prezydent Tychów, który zdobył mandat senatora pokonując Piotra Czarnynogę z PiS i Mateusza Ożoga z Konfederacji.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Samorządowa posucha w programach głównych partii

Po latach w samorządzie

Jacek Karnowski od 1998 roku jest prezydentem Sopotu. Wcześniej był radnym miejskim i wiceprezydentem miasta. Teraz fotel w sopockim ratuszu zamieni na ten przy Wiejskiej w Warszawie. Będzie posłem Koalicji Obywatelskiej.

- Wielka radość, bo odbiliśmy Polskę, Polskę radosną Polskę w Unii Europejskiej, Polskę młodych ludzi, Polskę kobiet – mówił podczas konferencji prezydent Karnowski. Miał drugie miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej i zrobił drugi wynik w okręgu nr 25 obejmującym m.in. Gdańsk i Sopot.

Prezydent przekazał, że "zamierza reprezentować Sopot w następnych latach, ale w parlamencie". Zapowiedział też, że zetnie swoje włosy.

- Obiecałem głosy za włosy. W środę, jak już będą oficjalne wyniki, trzeba będzie tego dokonać - zapowiedział prezydent Karnowski.

I zapowiedział, że zaprosi dziennikarzy do Opery Leśnej, gdzie będzie zmieniał fryzurę.- Myślę, że Sopot zawsze był niepokorny, zawsze był bardzo progresywny i tutaj też musieliśmy taki protest song wykonać i to się udało – mówił prezydent Karnowski.

W momencie potwierdzenia wyboru na posła Jacek Karnowski będzie musiał zrezygnować z fotela prezydenta. To dotyczy wszystkich wójtów, burmistrzów czy prezydentów, którzy dostali się do Sejmu bądź Senatu.

Na zwolnione przez Jacka Karnowskiego miejsce premier powoła komisarza, która będzie rządziła Sopotem do czasu wyboru nowego prezydenta miasta. Te planowe mają się odbyć na przełomie marca i kwietnia 2024 roku. Już start w wyborach zapowiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, dotychczasowa zastępczyni Karnowskiego.

Senatorem zostanie Andrzej Dziuba, od 2000 roku prezydent Tychów. - Czekamy jeszcze na oficjalne wyniki wyborów, ale zabieramy się także za powyborcze sprzątanie banerów - trafią one do Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych i zostaną wykorzystane m.in. w miejskim schronisku dla zwierząt czy na cmentarzu komunalnym – przekazał prezydent Dziuba.

Senatorem będzie też Ryszard Brejza, od ponad 20 lat prezydent Inowrocławia. - Jesteście wielcy. Osiągnąłem rewelacyjny wynik: ponad 90 tys. głosów. Nie spodziewałem się tak dużej różnicy głosów z moim konkurentem. Udziela mi się olbrzymie wzruszenie. Z całego serca dziękuję każdemu z Was za zaufanie i tak licznie oddane głosy. Głosy za Polską i Unią Europejską. Za dalszym rozwojem naszych miast i wsi za szacunkiem dla każdego człowieka bez buty i kłamstw, za wolnością, którą kochamy i rozumiemy – napisał prezydent Brejza w mediach społecznościowych.

Po karierze samorządowej, kariera parlamentarna

Posłem będzie Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. 21 527. W okręgu nr 22 obejmującym część Podkarpacia z listy Trzeciej Drogi zdobył 21 527 głosów. Najwięcej na liście.

- Coś się kończy, a coś zaczyna. Jestem szczęśliwy! Według nieoficjalnych wyników będę reprezentował wszystkich nas w Sejmie. I mimo wielu nerwowych chwil wiem, że bez Was by się nie udało – napisał burmistrz Romowicz w mediach społecznościowych.

Zapowiedział, że „będzie pracować jeszcze mocniej, jeszcze wytrwalej. Dla Ustrzyk, Dla Bieszczad. Dla Podkarpacia. - Ponad 20 tysięcy głosów zobowiązuje – dodał burmistrz Romowicz

Do Sejmu dostała się też Elżbieta Anna Polak, była wieloletnia marszałek województwa lubuskiego. W piątek zrezygnowała z tej funkcji.

- W poczuciu odpowiedzialności za trwałość sejmikowej koalicji KO, PSL, Lewica, Bezpartyjni Samorządowcy - przed chwilą złożyłam rezygnacje z funkcji marszałka. Kandyduję do Sejmu i chce mieć pewność, że od 16 października w Sejmiku Lubuskim nie będzie politycznej zmiany. Dziękuję koleżankom i kolegom za 15 lat współpracy dla Lubuskiego – napisała Elżbieta Anna Polak w mediach społecznościowych. Zdobyła najwięcej głosów w województwie lubuskim.

Nowym marszałkiem województwa lubuskiego już w piątek został Marcin Jabłoński, którego kandydaturę zgłosił przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w sejmiku Sebastian Ciemnoczołowski.

- Cały wieloletni dorobek zawodowy Marcina Jabłońskiego, ale również  jego doświadczenie w pracy jako marszałka województwa lubuskiego w czasie, kiedy wdrażaliśmy pierwszy duży fundusz europejski w regionie, świadczą o tym, że już wówczas region był w dobrych rękach i w takich rękach pozostaje – mówił radny Sebastian Ciemnoczołowski.

Do Senatu nie dostał się dostał się Marek Materek, prezydent Starachowic, który startował z własnego komitetu. Zdobył ponad 44 tys. głosów. Senatorem z tego okręgu będzie Jarosław Rusiecki z PiS-u, który dostał poparcie od ponad 80 tys. wyborców.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego