Ostatnie godziny na formalności, by zagłosować w wyborach. Urzędy pracują dłużej

Tylko do czwartku włącznie można dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, dzięki któremu będziemy mogli zagłosować w dowolnej komisji wyborczej. Niektóre urzędy są czynne dłużej, by pomóc mieszkańcom.

Publikacja: 11.10.2023 15:06

Samorządy starają się pomóc mieszkańcom w załatwieniu spraw związanych z wyborami

Samorządy starają się pomóc mieszkańcom w załatwieniu spraw związanych z wyborami

Foto: Adobe Stock

- Ważną sprawą dla młodych osób, które tu przyjechały z innych miejscowości, np. na studia - a chcą oddać głos w wyborach w Poznaniu - jest możliwość pobrania z dowolnego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Inną opcją jest dopisane się do spisu wyborców w stolicy Wielkopolski. To można też załatwić stacjonarnie w urzędzie miasta lub online przez stronę gov.pl. Czas na dopełnienie formalności jest do 12 października – przypomina  Zuzanna Szymczak ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. 

Wpisz się do rejestru mimo braku meldunku…

Już w najbliższą niedzielę o godz. 7 zostaną otwarte lokale wyborcze. Osoba, która figuruje na liście lub okaże odpowiednie zaświadczenie, otrzyma trzy karty do głosowania.

- Brak meldunku na osiedlu, na którym się mieszka nie wyklucza głosowania w lokalu wyborczym zlokalizowanym w pobliżu miejscu zamieszkania. Wystarczy wcześniej jedynie dopisać się do zmiany miejsca głosowania – podaje bydgoski ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że wniosek o dopisanie się do innego miejsca głosowania należy złożyć najpóźniej do 12 października w Referacie Ewidencji Ludności. Można to zrobić również przez profil zaufany na stronie obywatel.gov.pl. Przez profil zaufany można dopisać się na stałe, ale też tylko na najbliższe wybory.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Samorządowa posucha w programach głównych partii

Okazuje się, że wiele osób niezameldowanych korzysta z takiej możliwości. Tylko w Warszawie do 9 października zrobiło to ponad 105 tys. osób, z czego w poniedziałek ponad 16,5 tys. – za pośrednictwem ePUAP-u.

Mieszkańcy Wrocławia zdecydują o wyborze 14 posłów oraz dwóch senatorów. Głosować będą mogli w jednej z 316 obwodowych komisji wyborczych. 

Na koniec czerwca uprawionych do głosowania we Wrocławiu było 465 tysięcy 917 mieszkańców. Tu także osoby niezameldowane, ale stale mieszkające w stolicy Dolnego Śląska dopisują się do rejestru wyborców. Do 9 października zdecydowało się na to prawie 48 tysięcy osób, a liczba ta wciąż rośnie.

…Albo głosuj na zaświadczenie

Drugą opcją na głosowanie poza stałym miejscem zameldowania jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.

Trzeba pamiętać, że taki dokument jest wydawany tylko raz i nie można dostać duplikatu. Więc w  przypadku jego zagubienie wyborca traci możliwość głosowania.

I wielu korzysta z takiej możliwości. Tylko w Szczecinie do tej pory wydano prawie 4,5 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, a do spisu dopisało się ponad 10 tysięcy osób. - To prawie dwukrotnie wyższe wartości niż przy ostatnich wyborach parlamentarnych – podał szczeciński magistrat.

W Warszawie już ponad 38 tys. osób wystąpiło o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania – przypominają urzędnicy z Bydgoszczy.

I apelują, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania, bo w przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Urzędnicy wydłużają czas pracy, by obsłużyć wszystkich chętnych

Samorządy starają się pomóc mieszkańcom w załatwieniu spraw związanych z wyborami.

W Warszawie do czwartku włącznie wszystkie Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w urzędach dzielnic oraz Wydział Ewidencji Ludności i Rejestracji Pojazdów właściwy dla Dzielnicy Śródmieście przy ul. Leona Kruczkowskiego 2 są czynne do godz. 18.

Czytaj więcej

Kampania na ostatniej prostej. Jakich zmian w prawie oczekują samorządowcy?

Na podobny krok zdecydowały się też inne miasta, jak Gdańsk czy Szczecin. - To ostatni moment, żeby sprawdzić, czy widniejecie w spisie wyborców i do jakiego obwodu wyborczego został przypisany wasz adres – przypomina gdański ratusz.

Poinformował też, że wydłużone godziny pracy punktów obsługi mieszkańców. W środę  i w czwartek będą one działać w godz. 7-18.

Szczeciński magistrat oraz jego filia na Prawobrzeżu będą w środę dłużej otwarte specjalnie dla interesantów zainteresowanych usługami wyborczymi. Urzędnicy będą czekać na mieszkańców wyłącznie w sprawach związanych z wyborami w godz. 15.30 - 18. W gmachu przy placu Armii Krajowej będzie działać 7 stanowisk, a w filii na Prawobrzeżu - 3.

- Przy „okienkach” można będzie m.in.: pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania czy sprawdzić, do którego lokalu trzeba się udać, aby zagłosować – tłumaczą urzędnicy ze Szczecina.

Specjaliści szacują, że osób chętnych do głosowania poza miejscem zamieszkania może być nawet czterokrotnie więcej, niż podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Wówczas do spisu wyborców dopisało się 242 867 osób, wydano też ponad 155 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, czyli o ok. 10 tys. więcej, niż w 2015 roku.

- Ważną sprawą dla młodych osób, które tu przyjechały z innych miejscowości, np. na studia - a chcą oddać głos w wyborach w Poznaniu - jest możliwość pobrania z dowolnego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Inną opcją jest dopisane się do spisu wyborców w stolicy Wielkopolski. To można też załatwić stacjonarnie w urzędzie miasta lub online przez stronę gov.pl. Czas na dopełnienie formalności jest do 12 października – przypomina  Zuzanna Szymczak ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. 

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach