Jarmark rozproszony. „Nie planujemy rekreacji”

Większość miast organizujących tradycyjne jarmarki wielkanocne zdecydowała się na ich przygotowanie również w tym roku.

Publikacja: 15.03.2021 18:15

Urząd Miasta Krakowa w lutym zdecydował, że udostępni Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej tradycyjne

Urząd Miasta Krakowa w lutym zdecydował, że udostępni Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej tradycyjne miejsce targów świątecznych, czyli teren Rynku Głównego

Foto: adobestock / TTstudio

Na pewno nie będą to jednak imprezy takie jak dwa lata temu, głównie z powodu ograniczeń, które wymusiła pandemia. Inna sprawa, że wielu wystawców boi się i nie chce brać udziału w tego typu wielkanocnych targowiskach.

Krakowska mapa

Urząd Miasta Krakowa w lutym zdecydował, że udostępni Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej tradycyjne miejsce targów świątecznych, czyli teren Rynku Głównego. – Mamy nadzieję, że w tym roku Jarmark Wielkanocny odbędzie się przy zachowaniu koniecznego reżimu sanitarnego i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Naszym zamysłem jest, aby jarmark miał formę rozproszoną – wyjaśnia Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Na potrzeby chętnych handlowców zostanie udostępniony teren Rynku Głównego lub jeśli zajdzie taka potrzeba również Małego Rynku. Jarmark jest planowany od 26 marca do 5 kwietnia. Plany są takie, by była to wyłącznie impreza handlowa, z tradycyjnymi towarami świątecznymi. Nie jest planowany żaden program artystyczny, z którego słynęły krakowskie imprezy nie będzie też stref gastronomicznych, w których goście jarmarku mogli smakować świąteczne potrawy.

Jak zaznaczyli urzędnicy inną formą pomocy dla przedsiębiorców (oprócz targów) jest tzw. mapa świąteczna, która proponować ma produkty wielkanocne, takie jak np. stroiki, pisanki, haftowane obrusy czy wielkanocne potrawy i wypieki. Każdy przedsiębiorca z Krakowa lub okolicznych gmin, może całkowicie bezpłatnie zaprezentować swój asortyment wypełniając ankietę zgłoszeniową.

W zgłoszeniu wystarczy podać nazwę, adres i dane kontaktowe, związane z prowadzoną działalnością oraz określić rodzaj oferowanych produktów. Można także dodawać zdjęcia oraz wskazać adres swojej strony internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Mapa będzie wirtualnym uzupełnieniem tradycyjnego jarmarku wielkanocnego.

Bez jedzenia, ale z ozdobami

Firma Targowiska, organizująca jarmark wielkanocny na poznańskim Starym Rynku, ma już ok. 30 chętnych wystawców. – Oczywiście jesteśmy całkowicie przygotowani na wszelkie ograniczenia i wymogi – mówi Luiza Antoszkiewicz z firmy Targowiska. – Wystawcy będą przebywać w oddalonych od siebie domkach, każdy domek zostanie zaopatrzony w specjalną osłonę pleksiglasową – która będzie separowała sprzedawcę od kupującego. Wynajęta przez nas ochrona będzie zwracała uwagę na m.in. zachowanie środków ostrożności czyli odstępy w kolejkach, noszenie maseczek itd.

CZYTAJ TAKŻE: Szopki i targi bożonarodzeniowe wyłącznie w internecie

W Poznaniu na jarmarku nie będzie strefy gastronomicznej, wszelkie świąteczne przysmaki będą sprzedawane jedynie na wynos. Zamiast wydarzeń kulturalnych organizatorzy proponują spektakularne świąteczne dekoracje. Będzie m.in. duża na 4 m palma wielkanocna i olbrzymi wiklinowy zając. A chętni mogą zrobić sobie zdjęcia na specjalnej wielkanocnej ściance.

– Wszystko przygotowaliśmy tak, żeby było jak najbezpieczniej – dodaje Antoszkiewicz. A gdyby którykolwiek z wystawców nie dostosował się do przepisów dotyczących zachowania bezpieczeństwa w związku z epidemią Covid-19, organizator może zerwać z nim umowę. Jarmark potrwa od 20 do 28 marca.

Na ulicy i na rynku

Organizatorzy łódzkiego jarmarku przewidują, że handel na stoiskach potrwa od 18 marca do 5 kwietnia. – Nie będzie problemu z wymaganymi odstępami od stoisk, bo podobnie jak inne nasze jarmarki i ten odbywa się na ul. Piotrkowskiej, która jest wystarczająca długa – mówi Justynę Kleser, organizatorka łódzkiego jarmarku.

Swoją obecność zapowiedziało około 40 wystawców z typowymi produktami świątecznymi. Podobnie jak w innych miastach nie będzie stref gastronomicznych, ani towarzyszących imprez artystycznych. – To będzie zwykła impreza handlowa, z zachowaniem wszelkich wymaganych przez GIS norm – dodaje Justynę Kleser.

CZYTAJ TAKŻE: Na Różycu w dzień targowy

Większość stoisk handlowych będzie czynna do wielkiego piątku, ale niektóre będzie można odwiedzać jeszcze w sobotę i niedziele wielkanocną. Organizatorzy mają tu na uwadze mieszkańców wyznania prawosławnego, u których święta odbywają się w innym terminie a którzy chętnie przychodzą na stoiska targowe.

Na jarmarku śląskim w Katowicach swój asortyment także przygotuje ok. 30 wystawców. Organizatorzy zaplanowali czas jarmarku od 15 marca do 2 kwietnia.

– Oczywiście stosujemy się do wszystkich wymaganych obostrzeń. Nie planujemy rekreacji czy imprez kulturalnych – wylicza Piotr Kijak, organizator jarmarku w Katowicach. – Nie będzie też strefy gastronomicznej a jedynie sprzedaż na wynos asortymentu typu czekoladowe narzędzia czy kandyzowane owoce – dodaje.

Jedną z najkrótszych handlowych imprez będzie Kiermasz Wielkanocny nad Balatonem w Warszawie, który potrwa od 26 do 28 marca.

Na pewno nie będą to jednak imprezy takie jak dwa lata temu, głównie z powodu ograniczeń, które wymusiła pandemia. Inna sprawa, że wielu wystawców boi się i nie chce brać udziału w tego typu wielkanocnych targowiskach.

Krakowska mapa

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza