To na razie pilotażowy program, jeżeli urządzenie się sprawdzi, w mieście zostanie zamontowane więcej tego typu mierników.
Jak to działa
Urządzenie zostanie zamontowane na latarni i będzie zasilane z niej 24 godziny na dobę. Miernik będzie podłączony do internetu. – Każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić jaki jest poziom hałasu o określonej porze, logując się na stronie w internecie. Może też sprawdzić statystyki z poprzedniego okresu – mówi Łukasz Wantuch, krakowski radny i pomysłodawca pilotażowego programu.
CZYTAJ TAKŻE: Kraków chce sobie sprawić kosztowną nowinkę technologiczną
Nieprzypadkowo na miejsce montażu wybrano rejon osiedla Wiśniowa. W tym miejscu natężenie ruchu jest duże, a mieszkańcy uskarżają się na hałas. Ponadto tylko w tym rejonie istnieje możliwość zasilania miernika z latarni. Zarząd Dróg Miasta Krakowa pokryje koszty testu urządzenia. Zakup i zamontowanie będzie kosztować ok. 5 tys. złotych.
– To sporo. Ale chodzi m.in. o dobre zabezpieczenie decybelomierza przed warunkami atmosferycznymi. Poza tym to na razie jedyne urządzenie. Jeżeli się sprawdzi i miasto kupi ich więcej, cena będzie niższa – dodaje Michał Pyclik z biura prasowego ZDMK.