– W związku z nieobecnością uczniów w budynkach szkolnych od listopada w szkołach przeprowadzane były prace remontowe. Związane były one z naprawami i częściową wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, centralnego ogrzewania, naprawy dachów, remontami sanitariatów, częściową wymianą stolarki okiennej – wylicza Piotr Kurosiński, z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Poznaniu.
W tym mieście roboty przeprowadzono w ok. 50 placówkach na łączną kwotę ok. miliona złotych. – Prace remontowe, niezależnie od obecnej szczególnej sytuacji epidemiologicznej, prowadzone są w szkołach przez cały rok – oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkół – przyznaje Piotr Kurosiński.
Podkreśla, że realizowane są jednak wyłącznie te, które można wykonywać i nie wpływają na zakłócenie procesu dydaktycznego. – Zwykle okres wakacji to czas intensywnych i największych pod względem zakresu prac remontowych – przyznaje poznański urzędnik.
Pięć milionów na edukację
Okres pandemii wykorzystuje też powiat leżajski: wyda on ponad pięć mln zł na inwestycje w edukację. Rozbudowywany jest Zespół Szkół Licealnych w tym mieście, jedna z największych tego typu placówek na Podkarpaciu.
Powstaje tam m.in. nowe piętro budynku, a że takie prace trudno prowadzić w czasie trwającego roku szkolnego, dlatego powiat zdecydował się wykorzystać sytuację związaną z pandemią. Inwestycja była oszacowana na 5,7 mln złotych, ale samorząd po przetargu znalazł wykonawcę, który wykona ją za pół miliona mniej.