Edukacyjna sieć oplata szkoły

Fot. Pixabay

Blisko 15 tysięcy szkół jest już w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Wciąż można składać wnioski o podłączenie.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zakłada podłączenie 23 tysięcy polskich szkół do bezpłatnego szerokopasmowego internetu. Obok łącza o prędkości 100 Mb/s OSE zapewnia ochronę przed wirusami, atakami sieciowymi i niebezpiecznymi treściami. Przedsięwzięcie jest finansowane z budżetu państwa.

Nabór wciąż otwarty

Do OSE przystąpiło jak dotąd 18,5 tysiąca szkół. 14,6 tys. placówek z tej liczby jest już podłączonych do sieci. Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, we wrześniu 2017 roku, kiedy przedsięwzięcie ruszało, dostęp do szybkiego internetu miało jedynie 10 proc. polskich szkół.

Kamil Sitarski, dyrektor NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa jest realizatorem OSE), przyznaje, że w marcu i kwietniu, z powodu epidemii, tempo podłączeń spadło o 60 proc., jednak plan udało się dogonić.

CZYTAJ TAKŻE: Zakopiańska awantura o zdalną naukę w szkołach

– Czekamy na wszystkie szkoły, bo nadal można zgłaszać się do sieci edukacyjnej – dodaje Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma być czymś więcej niż dostępem do szybkiego internetu. W myśl planów stanie się kanałem z wartościowymi treściami, umieszczanymi przez NASK w specjalnym portalu – OSE IT Szkoła [https://it-szkola.edu.pl]. Znajdzie się tam blisko 200 kursów dla uczniów i nauczycieli, m.in. na temat bezpieczeństwa w sieci, sztucznej inteligencji, algorytmiki czy programowania.

Europejskie wsparcie

Resort cyfryzacji chwali się też 400 milionami złotych przeznaczonymi na sprzęt dla uczniów, w ramach kilku programów. I tak, w efekcie konkursu #OSE Wyzwanie 764 szkoły dostały mobilne pracownie komputerowe, na które składa się 16 laptopów w przenośnej szafie z punktem dostępowym do internetu.

CZYTAJ TAKŻE: Kultura przeniosła się do internetu

Później, w reakcji na wybuch pandemii, uruchomiono program Zdalna Szkoła z budżetem 186 mln zł. Samorządy mogły wnioskować tu o granty od 35 do 100 tys. zł na zakup laptopów i tabletów dla swoich szkół. Skorzystało ponad 2,7 tys. jednostek samorządowych. Trwa właśnie druga tura programu – Zdalna Szkoła+. Do podziału jest kolejne 180 mln (granty od 35 do 165 tys. zł), a wnioski można składać do 30 września.

Dwa ostatnie programy finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wielkie święto samorządności

Po 30 latach mało kto ma wątpliwości, że majowe wybory z 1990 roku były ...

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” Innowacje w cenie

Nie tylko wyniki danej firmy, 
ale także jej innowacyjne pomysły 
będą brane pod uwagę ...

Klub z Lublina zagra po raz pierwszy w Lidze Mistrzów

Występy w elitarnych rozgrywkach to znakomita szansa na promocję miasta i regionu.

Nowy przewodnik dla przedsiębiorców: jak się zachować w Parku

Uchwała o ustanowieniu Parku Kulturowego Nowa Huta wejdzie w życie 29 listopada. Urząd Miasta ...

Śląskie gminy poszły na wojnę ze skarbówką. I wygrały pierwszą bitwę

W pierwszym starciu między Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Krajową Administracją Skarbową górą jest ta pierwsza. ...

Zaśpiewa Mariza i zagra Janusz Olejniczak

W Toruniu wystąpi mistrzyni fado, a w Katowicach na urodziny Chopina zagra wybitny pianista. Najważniejsze wydarzenia kulturalne ...