Rewitalizacja centrum Łodzi nabiera rozpędu. Widać kolejne efekty

W mieście trwa budowa nowoczesnej Mediateki, co wiąże się z odnowieniem kolejnych budynków ważnych dla historii miasta.

Publikacja: 12.11.2020 13:38

Pałac Izraela Poznańskiego to dzieło Hilarego Majewskiego, architekta miejskiego Łodzi w końcu XIX w

Pałac Izraela Poznańskiego to dzieło Hilarego Majewskiego, architekta miejskiego Łodzi w końcu XIX wieku. Dziś mieści się tu Muzeum Miasta Łodzi

Foto: AdobeStock / Tomasz Warszewski

Mediateka MeMo – filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi – będzie najnowocześniejszą tego typu placówką w mieście. Papierowe i multimedialne zbiory znajdą miejsce w historycznych wnętrzach przekształconych w czytelnie, sale warsztatowe i przestrzeń wystawienniczą.

Nietrafiona inwestycja

MeMo powstaje przy ulicy Moniuszki, której historia wiąże się z rozwojem łódzkiego przemysłu.

Pierwsza łódzka ulica z oświetleniem elektrycznym nosiła dawniej miano pasażu Meyera i cała była własnością miejscowego fabrykanta. Pod koniec XIX wieku Ludwik Meyer wystawił przy niej kilka okazałych domów – nie tylko dla siebie, ale też na wynajem. Liczył, że staną się siedzibą władz gubernialnych, które miały przenieść się do Łodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Do przeprowadzki nie doszło i właściciel musiał sprzedać wille. Zachowały się dwie – na Moniuszki 5 znajdzie się Mediateka, zaś do domu pod numerem 3 – również remontowanego – przeniosą się wydziały urzędu miasta. Oba budynki połączy przeszklony dziedziniec.

Pod okiem konserwatora

Widać już pierwsze efekty prac rewitalizacyjnych, zdemontowano bowiem część rusztowań.

– Kolorystyka budynków, po wielu próbach, została uzgodniona ze służbami konserwatorskimi i nawiązuje do oryginalnego malowania. Pierwotna kolorystyka obu willi bazowała na naturalnych barwnikach, z dominacją kolorów ugrowych – opisuje Tomasz Zagoda, kierownik budowy.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź szuka sposobu na rewitalizację zaniedbanych miejsc. Odda je deweloperom

Na podstawie zachowanych dokumentów, na fasadach budynków zostały zrekonstruowane detale architektoniczne, takie jak głowy lwów i głowy kobiet. Na elewacjach znajdziemy też motywy roślinne i wiele innych zdobień – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rewitalizacja obu willi, realizowana w ramach programu Nowe Centrum Łodzi, zakończy się w przyszłym roku. Łączna wartość inwestycji przekracza 36 mln zł.

Pan Hilary

Projekt rewitalizacji jest dziełem pracowni architektonicznej Draft, jednak trzeba wspomnieć też o człowieku, który zaprojektował wille przy Moniuszki.

Hilary Majewski pełnił funkcję architekta miejskiego Łodzi w ostatnich latach XIX stulecia. Pozostawił po sobie dziesiątki budowli. Wśród najbardziej znanych są kombinat przemysłowy Izraela Poznańskiego (dzisiejsze Centrum Manufaktura), Pałace Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel (d. fabryka Ludwika Meyera), willa Herbstów, cerkiew pw. Aleksandra Newskiego czy kolonia domów robotniczych na Księżym Młynie.

CZYTAJ TAKŻE: Człowiek, który zbudował Łódź. Jego dom czeka gruntowna rewitalizacja

Zaprojektował też dom dla siebie. Neorenesansowa kamienica z 1886 roku przy ul. Włókienniczej (a kiedyś Kamiennej) nie przedstawia się teraz zbyt atrakcyjnie, jednak kryje wiele skarbów, m.in. marmurowe schody i posadzki, sztukaterie, polichromie i złocenia.

Także ten budynek zostanie odnowiony przez miasto, znajdą się w nim lokale dla miejscowych przedsiębiorców. Przedsięwzięcie jest częścią Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wspomniana willa Herbstów na Księżym Młynie (projekt Majewskiego) została już odnowiona. Pod koniec XIX stulecia mieszkała w niej najstarsza córka Karola Scheiblera – właściciela pobliskiego imperium włókienniczego – wraz z mężem Edwardem Herbstem. Dziś mieści się tu jedna z siedzib Muzeum Sztuki w Łodzi.

W tym przypadku koszt inwestycji sięgnął 15 mln zł, w tym ponad 7 mln zł z EFRR.

Potrzeba miliardów

Łódź ma co odnawiać i robi to z rozmachem. Od kilkunastu lat prowadzony jest program rewitalizacji Nowe Centrum Łodzi, obejmujący 100 hektarów miasta. Przykładem świecą już przebudowany dworzec Fabryczna i odnowiona elektrownia EC1. Rozpoczyna się budowa tunelu średnicowego łączącego Łódź Fabryczną ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Całkowity koszt stworzenia Nowego Centrum Łodzi miałby sięgnąć 2 mld zł.

Na obszarze NCŁ realizowane są też inwestycje w ramach programu Rewitalizacji Obszarowej, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tu efektem będzie m.in. odnowa kwartału z kamienicą Hilarego Majewskiego i kilkunastu innych domów przy ul. Włókienniczej. Jednak to tylko wycinek działań obejmujących znaczną część śródmieścia – łączna wartość ośmiu projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi sięga bowiem 980 mln zł.

Mediateka MeMo – filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi – będzie najnowocześniejszą tego typu placówką w mieście. Papierowe i multimedialne zbiory znajdą miejsce w historycznych wnętrzach przekształconych w czytelnie, sale warsztatowe i przestrzeń wystawienniczą.

Nietrafiona inwestycja

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Z regionów
Jak miasta wyróżniają swoich wybitnych obywateli?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy