Człowiek, który zbudował Łódź. Jego dom czeka gruntowna rewitalizacja

Fot. UM Łódź

Spacer po zabytkach Łodzi prowadzi zazwyczaj śladami dzieł Hilarego Majewskiego. Przyszła pora na rewitalizację kamienicy, którą ówczesny architekt miasta wybudował dla siebie.

Hilary Majewski pełnił funkcję architekta miejskiego w ostatnich latach XIX stulecia. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt budowli, które mogłyby stanowić scenerię dla „Ziemi obiecanej.” Wśród najbardziej znanych są kombinat przemysłowy Izraela Poznańskiego (dzisiejsze Centrum Manufaktura), Pałace Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel (d. Fabryka Meyera), willa Herbstów, cerkiew pw. Aleksandra Newskiego czy kolonia domów robotniczych na Księżym Młynie.

W ciągu dwudziestu lat pełnienia urzędu podpisał 546 projektów (chociaż, jak się okazało po wnikliwych badaniach, nie wszystkie były jego autorstwa).

U Poznańskiego i Scheiblera

Wiele z realizacji Majewskiego zostało już odnowionych (jak dawna fabryka Poznańskiego) lub jest w trakcie rewitalizacji. Prace prowadzone są m.in. w dawnym imperium przemysłowym Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Obok prywatnych podmiotów inwestuje tu samorząd. Miasto odnowiło już neorenesansową willę Herbsta. Pod koniec XIX stulecia mieszkała w niej najstarsza córka Scheiblera, Matylda, z mężem Edwardem Herbstem. Teraz mieści się tu jedna z siedzib Muzeum Sztuki w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź mobilizuje się do wsparcia seniorów

Trwa też kolejny etap rewitalizacji miejscowego osiedla robotniczego. Remont obejmuje blisko trzydzieści budynków mieszkalnych i gospodarczych, wzniesionych dla pracowników fabryki. Famuły – jak nazywano w Łodzi domy robotnicze – pozostaną famułami, jednak 170 mieszkań zyska wyższy standard. W dawnych zabudowaniach gospodarczych powstaną restauracje, kluby, pracownie artystyczne.

Ukryte skarby

Hilary Majewski zaprojektował też dom dla siebie – w tym celu wybrał parcelę przy ulicy Kamiennej, dzisiejszej Włókienniczej.

Neorenesansowa kamienica z 1886 roku nie przedstawia się teraz zbyt atrakcyjnie, jednak kryje wiele skarbów, m.in. marmurowe schody i posadzki, sztukaterie czy zdobioną bramę.

– Odnajdziemy tu liczne polichromie, zdobienia i złocenia – dodaje Marcin Bajerski, kierownik robót.
Po dekadach zaniedbań dom odzyska dawny blask.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź szuka sposobu na rewitalizację zaniedbanych miejsc. Odda je deweloperom

– Budynek zostanie całkowicie odnowiony. Gruntownemu remontowi będzie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek zostanie podłączony do centralnego ogrzewania i uzyska dostęp do sieci światłowodowej. W całości zostanie przeznaczony na lokale dla lokalnych przedsiębiorców – zapowiada Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Pasaż za oknem

Nie zabraknie zieleni – jedną ze ścian kamienicy, od strony powstającego obok Pasażu Hilarego Majewskiego, pokryją pnącza. Stworzy się tym samym nawiązanie do zielonego ciągu, który połączy ulice Włókienniczą i Jaracza.

Prace budowlane w pasażu zakończą się w 2021 roku, zaś remont kamienicy Majewskiego w pierwszym kwartale roku 2022. Przedsięwzięcie jest częścią Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wójt Wielkiej Wsi: Mieszkańcy są naszą główną siłą

Około 80 proc. gmin w Polsce wyludnia się, a nam co roku przybywa średnio 500 mieszkańców ...

Ruszył ważny etap odmrażania. Praca transgraniczna znowu możliwa

Od 4 maja, po ponadmiesięcznej przerwie, Polacy znów mogą dojeżdżać do pracy w Niemczech ...

Segregacja odpadów po nowemu: więcej czasu dla gmin

Stare regulaminy czystości i porządku w gminach będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. ...

Jakie było dawne życie rybaka

Chaty rybackie z XIX wieku kryte strzechą, a przy nich łodzie. W kuchni ryby ...

Białystok aktywnie wspiera mieszkańców i biznes

Miasto obniża przedsiębiorcom stawki czynszów, a także przygotowało m.in. maseczki dla seniorów i laptopy ...

Najlepsze wsparcie w UE

Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system ...