Warszawa chce podnieść ceny za parkowanie. Zmiany również w innych miastach

Szykują się duże zmiany w strefie płatnego parkowania w stolicy. Opłaty w górę, wydłużone godziny obowiązywania strefy w ciągu dnia i wysoki abonament za kolejny samochód.

Publikacja: 15.10.2020 11:35

Warszawa chce podnieść ceny za parkowanie. Zmiany również w innych miastach

Foto: fot. AdobeStock

W czwartek projektem zajmie się Rada Warszawy. Stolica to nie jedyne miasto, gdzie kierowcy będą musieli się liczyć z wyższymi opłatami za parkowanie.

Obecnie w Warszawie płacić trzeba od poniedziałku do piątku, od 8 do 18. Po zmianach ten czas byłby wydłużony do godziny 20. Bezpłatne – oprócz weekendów – miałyby pozostać trzy dni w roku: 2 maja oraz 24 i 31 grudnia.

Wzrosnąć ma cena. Z 3 do 3,9 zł za pierwszą godzinę parkowania. Druga godzina ma kosztować 4,6 zł, trzecia – 5,5 zł, a czwarta i każda kolejna – 3,9 zł. – Przy obecnych stawkach, które nie były zmieniane od 2008 roku cele strefy płatnego parkowania nie mogą być realizowane. A jej cel to przede wszystkim zwiększenie rotacji na miejscach postojowych – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Bardzo drogi abonament

Zmieni się jeszcze jedna rzecz. Cena abonamentu dla mieszkańców. Na pierwsze auto pozostanie bez zmian – 30 złotych za rok. Ale już drugie i każde kolejne auto w gospodarstwie domowym miałoby kosztować 1,2 tys. zł rocznie.

– Obecnie w strefie płatnego parkowania jest wydanych prawie tyle samo abonamentów, co miejsc parkingowych, dlatego zmiany są konieczne. O abonament będą mogły starać się osoby, które płacą podatki w Warszawie – zapowiada Karolina Gałecka.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: droższe parkowanie i wywóz śmieci. Duże inwestycje odłożone na później

We wrześniu strefa płatnego parkowania została rozszerzona o tereny Woli i Pragi Północ. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, trwają przygotowania do wprowadzenia opłat za parkowanie również na Ochocie i Żoliborzu.

Od miesiąca w Warszawie obowiązuje wyższa kara za brak opłaty parkingowej, która wzrosła z 50 do 250 zł. Jeśli stołeczni radni poprą propozycje ratusza, nowe stawki zaczną obowiązywać od 4 stycznia przyszłego roku.

""

AdobeStock

regiony.rp.pl

Warszawa to nie jedyne miasto, które chce głębiej drenować kieszenie kierowców. Pod koniec lipca tego roku w Krakowie została rozszerzona strefa płatnego parkowania o dodatkowe obszary części Krowodrzy, Zwierzyńca i Grzegórzek. – O zmiany zabiegali mieszkańcy tych dzielnic – mówi Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Obecnie w tym mieście obowiązują stawki zróżnicowane. Im bliżej centrum, tym drożej. W strefie A – 6 zł za godzinę, B – 5 zł, C – 4 zł. Strefy obowiązują od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 20.

– W związku z trudnościami ze znalezieniem miejsc parkingowych w centrum zaproponowaliśmy umożliwienie obowiązywania strefy A także w niedzielę – mówi Kamil Popiela. Już w środę nad tą sprawą pochylali się krakowscy radni, ale najprawdopodobniej dopiero w listopadzie podejmą ostateczną decyzję.

– W propozycji przedstawiono też zmianę wysokości abonamentu mieszkańca. Do tej pory wynosił on 10 zł miesięcznie. Abonament w nowej propozycji wynosiłby 30 zł miesięcznie w każdej strefie (A, B i C) – mówi Popiela.

Więcej za parkowanie w centrach

Inne miasta już wcześniej podniosły opłaty za parkowanie. W Gdańsku zmiany weszły w życie 29 czerwca. – Zmianie uległy wówczas zarówno stawki opłat za postój, jak i obszar strefy. Wprowadzono również Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, która obowiązuje w centrum miasta – wylicza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

CZYTAJ TAKŻE: Strefy płatnego parkowania za duże i za drogie? Teraz dadzą w kość jeszcze bardziej

W śródmiejskiej strefie płatnego parkowania pierwsza godzina kosztuje 5,5 zł, druga-  6,60 zł, trzecia – 7,20 zł, a każda kolejna – 5,5 zł. W pozostałych strefach opłaty wynoszą 3,9 zł – za pierwszą godzinę, 4,60 – za drugą, 5,50 zł za trzecią i 3,90 zł za każdą kolejną. – Na obecną chwilę nie ma planów dotyczących zmian stawek na początku roku 2021. Trwają natomiast konsultacje z mieszkańcami na temat możliwości poboru opłat w dzielnicy Brzeźno dzielnica ta jest już w strefie, ale do tej pory postój jest tam darmowy – mówi Magdalena Kiljan.

Także w Poznaniu w tym roku zostało wprowadzonych szereg zmian w strefie płatnego parkowania. Od czerwca w stolicy Wielkopolski działa Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum (ŚSPP Centrum). Obejmuje centrum miasta – Stare Miasto. Tam pierwsza godzina parkowania kosztuje 7 zł, druga-7,4, trzecia – 7,9 zł, a każda kolejna – 7 zł. działa Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 8  – 20 oraz w soboty w godzinach 8 – 18.

Władze Poznania chcą poszerzyć strefę o dwie śródmiejskie dzielnice – Wildę i Łazarz, na których występuje obecnie duży problem z nieuporządkowanym parkowaniem.

W czwartek projektem zajmie się Rada Warszawy. Stolica to nie jedyne miasto, gdzie kierowcy będą musieli się liczyć z wyższymi opłatami za parkowanie.

Obecnie w Warszawie płacić trzeba od poniedziałku do piątku, od 8 do 18. Po zmianach ten czas byłby wydłużony do godziny 20. Bezpłatne – oprócz weekendów – miałyby pozostać trzy dni w roku: 2 maja oraz 24 i 31 grudnia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Z regionów
Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej
Z regionów
Arkadiusz Wiśniewski: Przez ostatnie lata przeciwstawiano jedne samorządy drugim
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?