Program przez najbliższe 3 lata będzie miał decydujący wpływ na działania małopolskich gmin.
Likwidacja pieców i kontrole
Główny cel POP to jak najszybsza poprawa jakości powietrza, którym oddychają Małopolanie. Nowe projekty POP mają stworzyć dobre warunki do wykorzystania środków z dwóch rządowych programów: Czyste Powietrze i Stop Smog. W ramach tego pierwszego możliwe będzie m.in. łatwiejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii (zapewnione zostanie wyższe dofinansowanie dla nich) i wymiana starych kopciuchów na ekologiczne źródła energii.
– Na pewno potrzebna będzie inwentaryzacja wszystkich pieców w małopolskich gminach. Od przyszłego roku zostaną wycofane publiczne dotacje do kotłów węglowych. Finansowanie kotłów na paliwa stałe ze środków publicznych (w tym programu Czyste Powietrze), w Małopolsce będzie obejmować od 1 stycznia 2022 r. tylko kotły na biomasę (z wyłączeniem projektów już w trakcie realizacji) a od 1 stycznia 2023 r. wyłącznie kotły na biomasę o emisji pyłu do 20 mg/metr sześc. – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Poza Krakowem pozostanie możliwość instalacji (ze środków własnych) i eksploatacji kotłów na węgiel, drewno i biomasę oraz kominków i ogrzewaczy, ale tylko tych zgodnych z obowiązującą uchwałą antysmogową dla Małopolski i spełniających określone normy.
CZYTAJ TAKŻE: Małopolska: trudny powrót do normalności