W Krakowie pierwszy rok bez kopciucha

Fot. Pixabay

7 tysięcy kontroli i ponad 23 tys. złotych z mandatów – to w skrócie bilans pierwszego roku bez palenia węglem w Krakowie.

1 września 2019 r. wszedł w tu życie zakaz używania pieców na paliwa stałe. Stolica Małopolski pozostaje jedynym polskim miastem, które tak kategorycznie powiedziało smogowi „nie”.

Jak informuje krakowski magistrat, od tego czasu przeprowadzono ponad 7 tysięcy kontroli. Inspektorzy odnotowali 368 przypadków złamania zakazu i nałożyli 92 mandaty na łączną kwotę 23,5 tys. zł. Ponad 40 proc. kontroli było wynikiem zgłoszeń mieszkańców, m.in. za pośrednictwem telefonu interwencyjnego straży miejskiej i aplikacji Powietrze Kraków.

Wirus poprawił powietrze

Władze Krakowa przekonują, że atmosfera w mieście stopniowo się poprawia, o czym mają świadczyć dane ze stacji monitoringu. Urzędnicy zwracają przy tym uwagę na efekty pandemii koronawirusa – wśród nich zmniejszenie ruchu samochodowego, co przyczyniło się do spadku stężenia toksycznych tlenków azotu.

CZYTAJ TAKŻE: Kopciuchy wciąż w służbie miast

– Kraków od wielu lat jest liderem w zakresie działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Przez [drugą] połowę ostatniej dekady walka ze smogiem gwałtownie przyspieszyła dzięki zaangażowaniu mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz samorządowych – podkreśla prezydent Jacek Majchrowski.

Trzeba czekać

Na dalszą poprawę powietrza w mieście trzeba będzie poczekać co najmniej do 2022 roku, kiedy – w myśl małopolskiej uchwały antysmogowej – z gmin w całym województwie powinny zniknąć „kopciuchy”, czyli bezklasowe piece na paliwo stałe. A może nawet do roku 2026, kiedy nie powinno być już kotłów trzeciej i czwartej generacji. To oznacza, że do wymiany pozostaje 450 tys. pieców.

Część z nich zatruwa Kraków – małopolski Urząd Marszałkowski szacuje, że 15 proc. zanieczyszczeń dociera nad miasto z gmin ościennych.

Stolica Małopolski pozostaje liderem w liczbie zlikwidowanych „kopciuchów”. Z danych zebranych przez Polski Alarm Smogowy wynika, że tylko w latach 2016-2018 usunięto tu ponad 14 tysięcy palenisk (na drugim miejscu tej listy znalazł się Wrocław, gdzie zniknęło wówczas 5 tysięcy najstarszych pieców).

CZYTAJ TAKŻE: Kopciuchy to dopiero początek. Kraków idzie za ciosem

Władze Krakowa zapewniają, że pomogą w usunięciu ostatnich kopciuchów w mieście. W budżecie na 2020 rok zarezerwowano 3 mln zł na program likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, zaś 2,5 mln zł – na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, kolektorów słonecznych).

Magistrat przypomina, że mieszkańcy, którzy po zmianie ogrzewania na proekologiczne płacą wyższe rachunki, mogą uzyskać pomoc w ramach lokalnego programu osłonowego.

Edukacja od przedszkola

Poza kontrolami palenisk, w mieście prowadzone są działania edukacyjne – m.in. ekologiczne spotkania dla przedszkolaków i wykłady dla mieszkańców. Miasto chwali się też bezpłatnymi badaniami domów jednorodzinnych przy użyciu kamery termowizyjnej. W sezonie grzewczym 2019/2020 fachowcy z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego zlustrowali w ten sposób ponad 140 budynków.

CZYTAJ TAKŻE: „Kopciuchy” będą truły jeszcze przez sto lat?

Badania mają pomóc mieszkańcom w ocenie strat ciepła, stanu izolacji termicznej czy szczelności stolarki okiennej i drzwiowej. W kwestii docieplenia też można skorzystać z pomocy – jak wynika z miejskiego budżetu, Kraków zamierza w tym roku przeznaczyć 3 mln zł na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dzięki 500 mln zł na inwestycje kolejki po mieszkanie mają być krótsze

Brakuje tanich mieszkań czynszowych, dlatego gminy zamierzają budować ich więcej. Zachętą mają być wyższe ...

„Śląsk to jedna z największych porażek kolei w Polsce”. Jest szansa, że będzie lepiej

Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym ma poprawić sytuację miast wykluczonych komunikacyjnie. Z danych Ministerstwa ...

Jakość życia atutem polskich metropolii

Nasze metropolie mogą i powinny konkurować z tymi z Zachodu. Głównie standardem usług dla ...

Równość w urzędzie

Równe traktowanie ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, pochodzenie, narodowość, rasę, religię, ...

Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami

Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz ...