Uczelnie szykują się do zajęć. W akademiku same pierwszaki

Mniej osób w pokojach, chodzenie w maseczkach po korytarzach, kuchni, czy stołówce, a także zakaz odwiedzin – w akademikach obowiązują obostrzenia w związku z pandemią.

Publikacja: 28.09.2020 22:42

Uczelnie szykują się do zajęć. W akademiku same pierwszaki

Foto: Fot. Pixabay

W przyszłym tygodniu rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Do jego startu przygotowują się nie tylko same uczelnie, ale i domy studenckie.

Luźniej w pokojach

Dom Studencki Straszny Dwór w Miasteczku Studenckim AGH w Krakowie znów jest otwarty dla studentów. Akademik przeszedł gruntowny remont pokoi oraz części wspólnych, a także fasady budynku. Po raz pierwszy w Miasteczku AGH, w celu uzyskania „zielonej energii” zastosowane zostały panele fotowoltaiczne.

W sumie w 20 domach studenckich mieszka ponad 7 tys. studentów, co czyni to Miasteczko Studenckie AGH największym osiedlem akademickim w Polsce.

– W tym roku wypełnienie jest na nieco niższym poziomie tj. około 6 tysięcy. Dokładne liczby będą znane po zakończeniu kwaterowania na początku października – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik AGH.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wprowadzono zmiany w akademikach AGH. – Najważniejszą jest zakwaterowanie studentów. W pokojach trzyosobowych będą mieszkać dwie osoby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszkańcy sami wyrażą chęć i zgodę na zakwaterowanie trzyosobowe – mówi Anna Żmuda-Muszyńska.

CZYTAJ TAKŻE: Początek roku szkolnego: jaka edukacja w czasach zarazy

Poza tym, przed zakwaterowaniem, studenci będą musieli obowiązkowo zadeklarować przewidywany dzień oraz godzinę przyjazdu do akademika. – Chcemy dzięki temu uniknąć tworzenia się kolejek i dużych grup – dodaje rzecznik AGH. Dodatkowo, jeżeli studenci stwierdzą u siebie objawy chorobowe, muszą wstrzymać się z zakwaterowaniem na nowy rok akademicki do czasu wyzdrowienia.

– W domach studenckich zostaje utrzymany zakaz odwiedzin dla gości z zewnątrz. Na teren akademika nie będą mogły wejść osoby, które tam nie mieszkają – mówi Anna Żmuda-Muszyńska. Wyjątek będzie tylko wtedy, gdy ze względu na stan zdrowia student będzie potrzebował pomocy przy zakwaterowaniu. W akademikach obowiązuje rygor sanitarny. W tzw. wspólnych przestrzeniach studenci muszą nosić maseczki zasłaniające nos i usta.

Przy każdym wejściu będzie płyn do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach z dostępem do wody bieżącej np. w kuchniach, jest również dostępne mydło w płynie. – Dodatkowo, serwis sprzątający regularnie dezynfekuje najczęściej dotykane powierzchnie typu klamki, poręcze, balustrady, przyciski w windach. Poza tym podłogi w akademikach są myte specjalistycznymi płynami ze środkiem do dezynfekcji – mówi rzecznik AGH.

Miejsca na izolatoria

Okazuje się, że nie tylko w akademikach krakowskiej uczelni obowiązują specjalne obostrzenia, ale także w innych.

Od 1 października w domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego będą mogli przebywać, po otrzymaniu przydziału, wyłącznie studenci pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz cudzoziemcy.

CZYTAJ TAKŻE: Edukacja doby epidemii: placówki nieczynne, ale płacić trzeba

– Pozostali studenci, którzy otrzymali przydział, będą mogli się wprowadzić dopiero, gdy zniesione zostaną ograniczenia wynikające z zaleceń MNiSW oraz GIS. Wynika to również z tego, że dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia przewidziano większą liczbę zajęć stacjonarnych – mówi Monika Rogo, z biura prasowego UG.

Podkreśla, że w związku z koniecznością dostosowania się do zaleceń, dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, w tym roku akademickim będzie o około 40 proc. mniej dostępnych miejsc w domach studenckich UG w stosunku do roku ubiegłego. Ceny za miejsca w akademikach nie wzrosną. Przyjmowanie mieszkańców rozpocznie się od najbliższego poniedziałku.

– Przed zamieszkaniem w domu studenckim lub hotelu asystenckim studenci i doktoranci zostali zobowiązani do złożenia oświadczenia o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią SARS-CoV-2. W domach studenckich oraz hotelach asystenckich obowiązywać będzie zakaz odwiedzin gości z zewnątrz – zapowiada Monika Rogo.

W dziewięciu domach studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w tym trzem poza miastem) w tym roku będzie ponad dwa tysiące miejsc. – Celem zapewnienia bezpieczeństwa oraz ograniczenia kontaktu między nimi podjęto decyzję o kwaterowaniu studentów pojedynczo w pokojach jednoosobowych i maksymalnie po dwie osoby w pozostałych pokojach wieloosobowych – mówi Agnieszka Książkiewicz, z sekcji prasowej uczelni.

Dodaje, że w każdym domu studenckim wydzielony zostanie przynajmniej jeden pokój przeznaczony na izolatorium dla studentów z podejrzeniem zakażenia SARS-COV2. – Utrzymany zostanie zakaz odwiedzin osób niezakwaterowanych w domach studenckich. W każdym domu studenckim znajdują się ogólnodostępne środki do dezynfekcji – dodaje Agnieszka Książkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia zielono-niebieskich rozwiązań

Z kolei Politechnika Warszawska dysponuje dziesięcioma domami studenckimi, z czego ok. 5200 miejsc ma w Warszawie oraz ok. 680 miejsc w Płocku. Studenci już mogą być w nich kwaterowani. – W naszych domach studenckich Politechnik nadal rygorystycznie są przestrzegane wprowadzone na czas pandemii obostrzenia i reżimy sanitarne – mówi Izabela Koptoń-Ryniec, rzecznik Politechniki Warszawskiej.

Dodaje, że na terenie domów studenckich nadal obowiązuje zakaz przyjmowania osób z zewnątrz oraz organizowania zgromadzeń (towarzyskich, integracyjnych, rodzinnych, edukacyjnych itp.). – Osoby wchodzące do domów studenckich zobowiązane są do należytej dezynfekcji rąk, a dozowniki z płynem dostępne są przy wejściach do budynków – przypomina Izabela Koptoń-Ryniec.

Zwraca uwagę, że wszelkie zasady zostały określone na podstawie aktualnej wiedzy o stanie zagrożenia pandemią COVID-19 i z uwzględnieniem istniejących wytycznych. – Mogą one jednak ulegać aktualizacji w zależności od kierunku rozwoju pandemii lub wytycznych organów nadrzędnych – podkreśla rzecznik Politechniki Warszawskiej.

W przyszłym tygodniu rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Do jego startu przygotowują się nie tylko same uczelnie, ale i domy studenckie.

Luźniej w pokojach

Pozostało 97% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku