Hilary Majewski pełnił funkcję architekta miejskiego w ostatnich latach XIX stulecia. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt budowli, które mogłyby stanowić scenerię dla „Ziemi obiecanej.” Wśród najbardziej znanych są kombinat przemysłowy Izraela Poznańskiego (dzisiejsze Centrum Manufaktura), Pałace Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel (d. Fabryka Meyera), willa Herbstów, cerkiew pw. Aleksandra Newskiego czy kolonia domów robotniczych na Księżym Młynie.

W ciągu dwudziestu lat pełnienia urzędu podpisał 546 projektów (chociaż, jak się okazało po wnikliwych badaniach, nie wszystkie były jego autorstwa).

U Poznańskiego i Scheiblera

Wiele z realizacji Majewskiego zostało już odnowionych (jak dawna fabryka Poznańskiego) lub jest w trakcie rewitalizacji. Prace prowadzone są m.in. w dawnym imperium przemysłowym Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Obok prywatnych podmiotów inwestuje tu samorząd. Miasto odnowiło już neorenesansową willę Herbsta. Pod koniec XIX stulecia mieszkała w niej najstarsza córka Scheiblera, Matylda, z mężem Edwardem Herbstem. Teraz mieści się tu jedna z siedzib Muzeum Sztuki w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź mobilizuje się do wsparcia seniorów

Trwa też kolejny etap rewitalizacji miejscowego osiedla robotniczego. Remont obejmuje blisko trzydzieści budynków mieszkalnych i gospodarczych, wzniesionych dla pracowników fabryki. Famuły – jak nazywano w Łodzi domy robotnicze – pozostaną famułami, jednak 170 mieszkań zyska wyższy standard. W dawnych zabudowaniach gospodarczych powstaną restauracje, kluby, pracownie artystyczne.

Ukryte skarby

Hilary Majewski zaprojektował też dom dla siebie – w tym celu wybrał parcelę przy ulicy Kamiennej, dzisiejszej Włókienniczej.

Neorenesansowa kamienica z 1886 roku nie przedstawia się teraz zbyt atrakcyjnie, jednak kryje wiele skarbów, m.in. marmurowe schody i posadzki, sztukaterie czy zdobioną bramę.

""

regiony.rp.pl

– Odnajdziemy tu liczne polichromie, zdobienia i złocenia – dodaje Marcin Bajerski, kierownik robót.
Po dekadach zaniedbań dom odzyska dawny blask.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź szuka sposobu na rewitalizację zaniedbanych miejsc. Odda je deweloperom

– Budynek zostanie całkowicie odnowiony. Gruntownemu remontowi będzie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek zostanie podłączony do centralnego ogrzewania i uzyska dostęp do sieci światłowodowej. W całości zostanie przeznaczony na lokale dla lokalnych przedsiębiorców – zapowiada Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Pasaż za oknem

Nie zabraknie zieleni – jedną ze ścian kamienicy, od strony powstającego obok Pasażu Hilarego Majewskiego, pokryją pnącza. Stworzy się tym samym nawiązanie do zielonego ciągu, który połączy ulice Włókienniczą i Jaracza.

Prace budowlane w pasażu zakończą się w 2021 roku, zaś remont kamienicy Majewskiego w pierwszym kwartale roku 2022. Przedsięwzięcie jest częścią Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020.