Łódź mobilizuje się do wsparcia seniorów

W Łodzi mieszka około 180 tys. seniorów.
Fot. Pixabay

Z myślą o łódzkich seniorach powstały filmiki ze specjalnymi ćwiczeniami, które można samodzielnie wykonywać w domu. Ich autorami są łódzcy trenerzy i fizjoterapeuci.

Specjaliści epidemiolodzy uważają, że jedną z najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem grup są osoby po 60. roku życia. Dlatego zaleca się im wyłączenie na czas epidemii z życia publicznego.

Dla każdego taka samoizolacja może być doświadczeniem trudnym. Na doskonały pomysł, który może poprawić samopoczucie i zdrowie seniorów wpadli trenerzy i fizjoterapeuci, działający w trzech łódzkich Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora (CZAS) – przy ul. Libelta, ul. Szpitalnej oraz przy ul. Cieszkowskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawska firma finansowa włącza się w „biznes koronawirusowy”

Przypomnijmy, że od 11 marca – w związku z epidemią koronawirusa – na 2 tygodnie centra zostały zamknięte. W Łodzi żyje około 180 tysięcy osób w wieku 60+, a z CZAS korzysta nawet kilkaset osób miesięcznie. Seniorzy uczą się w nich języków, grają w brydża, ćwiczą, uprawiają nordic walking. W każdym z centrów są sale do gimnastyki, a w nich: piłki, maty, drabinki. Opiekunowie centrów wiedzą, że seniorom brakuje tych ćwiczeń, które pomagają starszej młodzieży utrzymywać dobrą kondycję.

Akcja na trudne czasy

Dlatego już od wtorku 17 marca CZAS przy ulicy Libelta 16, działający w ramach Miejskiego Centrum Medycznego „Bałuty”, dołącza do popularnej akcji #zostańwdomu i… zachęca seniorów do wspólnych ćwiczeń!

Razem z fizjoterapeutami i trenerami Karoliną i Pawłem, przygotowano filmiki z zestawem ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu. Będzie więc rozgrzewka oraz trzy serie ćwiczeń. Każde z nich będzie opisane: ile powtórzeń, ile serii. A wszystko na popularnym wśród seniorów fanpage CZAS-u (Aktywator Miejskiego Centrum Medycznego „Bałuty”): https://www.facebook.com/mcmbaluty.aktywator/.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków nie czeka na rząd. Zawiesza podatki i czynsze dla przedsiębiorców

Oprócz ćwiczeń fizycznych będzie też coś dla ducha. Seniorzy będą mogli rozwiązać krzyżówkę i wygrać nagrodę.

Przypomnijmy: od 5 lat regularnie, każdego roku, nawet ponad 1000 seniorów korzysta z kursów organizowanych przez oddział ds. polityki senioralnej Urzędu Miasta Łodzi, na których uczy się chętnych obsługi komputera oraz smartfona. Do dziś z takich kursów skorzystało około 5000 seniorów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miejskie pasieki przetrwają pandemię

Biorąc pod uwagę panującą wokół pandemię, pszczoły mają się całkiem dobrze, a instytucje i ...

Regiony pełne pomysłów na wakacje

Imprezy kajakowe, nowe trasy dla rowerzystów i trafiające w hobby najróżniejsze festiwale - turysta ...

Burmistrz Nowego Targu: Przyglądamy się każdej złotówce

Mniej wydajemy na bieżące utrzymanie budynków, remonty dróg oraz chodników. Ale presja mieszkańców na ...

Ratować i edukować

Aż 467 osobom udzielono w ubiegłym roku pomocy w związku z pobytem nad wodą. ...

„Próba otoczenia i osaczenia PiS na lokalnym gruncie”

Na dzień dzisiejszy najbardziej realne jest starcie pomiędzy kandydatem popieranym przez formacje liberalno-lewicowej opozycji, ...

Perła architektury postindustrialnej niszczeje. Szombierki wciąż bez rozwiązania

Prezydent Bytomia złożył właścicielowi Elektrociepłowni Szombierki ofertę odkupienia niszczejącego zabytku – informuje urząd miasta. ...