Centra nauki nawet poza dużymi metropoliami

SOWY – czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – to niewielkie centra nauki, które zagoszczą w mniejszych miejscowościach.

Publikacja: 18.08.2020 23:33

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powstało już dziesięć lat temu

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powstało już dziesięć lat temu

Foto: AdobeStock

Ministerstwo Nauki i Centrum Nauki Kopernik podpisały odpowiednią umowę – dzięki niej powstaną niebawem pierwsze takie placówki.

Na pilotaż programu przeznaczono 2 mln zł. Pierwsze dwie SOWY powinny wystartować w przyszłym roku. Docelowo – do roku 2023 – mają powstać 32 takie strefy. Budżet całego programu sięgnie 44 mln zł.

Lokalizacje z konkursu

Gdzie wylądują SOWY? Wszystko w rękach samorządów. – Miejsca zostaną wyłonione w ramach konkursu, którego regulamin właśnie jest tworzony – zapowiada Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Udział Kopernika gwarantuje wysoką jakość oferty. „Od lat promujemy ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W Koperniku można odkrywać zjawiska naukowe podczas samodzielnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych, a także biorąc udział w różnych warsztatach” – podkreślają w CNK.

CZYTAJ TAKŻE: Kopernik dał przykład. Wkrótce powstaną kolejne centra nauki

Dyrektor Centrum Robert Firmhofer zapowiada, że w strefach znajdą się interaktywne wystawy wzorowane na tych, jakie cieszą się wzięciem w kierowanej przez niego placówce. – Kopernik podzieli się dobrze wypracowanymi własnymi programami i udostępni je partnerom lokalnym, by oni też mogli je realizować w swoich społecznościach – dodaje szef warszawskiego centrum nauki. Pilotaż potrwa do grudnia. Do tego czasu powstanie osiem eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Później SOWY wzbiją się do lotu.

Małe centra nauki powstaną przy już funkcjonujących instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki czy muzea. W każdej placówce znajdzie się wystawa oraz znana z Kopernika Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania.

Mała ekspozycja, duża mobilność

Na wystawę złoży się 15–18 eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Pomogą one wyjaśnić zjawiska takie jak ruch, światło czy też procesy biologiczne. Na liście propozycji są m.in. kolorowe cienie (które ilustrują mechanizm mieszania barw), rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki) czy zadanie polegające na usypywaniu trójwymiarowej mapy (analiza ukształtowania terenu).

Zgodnie z filozofią nowoczesnych centrów nauki eksponaty tworzące wystawę nie będą ułożone w ścieżki zwiedzania. Stworzą sieć luźno powiązanych ze sobą treści, co ma pokazać, że nauki przyrodnicze są ściśle powiązane, a na wiele zagadnień można patrzeć z wykorzystaniem narzędzi rozmaitych dyscyplin.

CZYTAJ TAKŻE: Klony Kopernika rosną w całym kraju

Zaplanowano też przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne.

Przykładowe zajęcia warsztatowe prowadzone w Majsterni to „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Rzecz jasna, na miejscu dostępne będą wszelkie akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

Dla każdego coś dobrego

W SOWACH przewidziano atrakcje dla rozmaitych grup wiekowych. Do lokalnych placówek trafią scenariusze licznych zajęć, także przetestowanych i prowadzonych w Koperniku. Przykładem niech będą Warsztaty Familijne, przeznaczone dla rodziców z małymi dziećmi. CNK pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, w których organizuje się zajęcia pozaszkolne dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej.

Minister nauki Wojciech Murdzek ma nadzieję, że dzięki lokalnym centrom nauki młodzież szerzej zainteresuje się fizyką, chemią czy matematyką.

– Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pozwolą przekonać się, że nauka nie jest jedynie zbiorem faktów, tylko sposobem zdobywania wiedzy, poznawania świata i istotną częścią ludzkiej kultury. To dla nas szczególnie ważny projekt, gdyż przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do wiedzy poprzez organizację wystaw również i w mniejszych ośrodkach – dodał.

Ministerstwo Nauki i Centrum Nauki Kopernik podpisały odpowiednią umowę – dzięki niej powstaną niebawem pierwsze takie placówki.

Na pilotaż programu przeznaczono 2 mln zł. Pierwsze dwie SOWY powinny wystartować w przyszłym roku. Docelowo – do roku 2023 – mają powstać 32 takie strefy. Budżet całego programu sięgnie 44 mln zł.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę
Z regionów
Samorząd płaci za pomoc sąsiedzką. Na co można w ramach niej liczyć?
Z regionów
Co pasażerowie zostawiają w autobusach i tramwajach?
Z regionów
W miastach powstają ogrody społeczne. Czym są?