Witamy w powiecie Karkonoskim!

Powiat jeleniogórski zmienił nazwę na karkonoski. Nie wszystkie gminy wchodzące w jego skład poparły tę decyzję.

Publikacja: 04.08.2020 12:39

Witamy w powiecie Karkonoskim!

Foto: AdobeStock / marekka

Odpowiednie rozporządzenie przyjęła Rada Ministrów. Podzieliła tym samym argumenty Rady Powiatu (wówczas jeszcze) Jeleniogórskiego, powołującej się na kwestie identyfikacyjne i promocyjne. Celem zmiany jest jednoznaczne utożsamienie powiatu z pasmem Karkonoszy – jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu – a nie wyłącznie z Jelenią Górą, która nie wchodzi w skład powiatu, pozostaje jedynie siedzibą jego władz.

CZYTAJ TAKŻE: Karpacz, czyli widzieć las i drzewa

Współpraca gmin powiatu jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia marki „Karkonosze”, w ramach której podejmowane są działania promocyjne dla całego regionu, m.in. przy okazji targów turystycznych w kraju i za granicą. Zmiana nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań – podkreślali wnioskodawcy.

Złożenie wniosku poprzedziły konsultacje społeczne. Poparcie przewyższyło 72 procent, jednak frekwencję trudno uznać za zadowalającą – ledwo przekroczyła 2 proc. Powiat liczy 63,5 tys. mieszkańców.

W skład dawnego powiatu jeleniogórskiego wchodzą Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie – Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica.

Dwie z nich – Stara Kamienica i Mysłakowice – wyraziły negatywną opinię w sprawie zmiany, zaś Rady Miejskie Karpacza i Kowar oraz Rada Gminy Jeżów nie zajęły stanowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

– Powodem negatywnej opinii Rady Gminy były przede wszystkim koszty, które ostatecznie poniosą mieszkańcy – mówi Jadwiga Chałupka, radna gminy Mysłakowice. – Nie przekonały nas argumenty przedstawicieli powiatu, w myśl których wystarczy wymienić pieczątki i szyld na budynku Starostwa Powiatowego, co zamknie się w 10 tys. zł. Przecież swoje dokumenty będą też musieli wymienić np. lokalni przedsiębiorcy. Oni także zapłacą za tę zmianę – podkreśla radna. Dodaje, że radni nie poznali planów promocji powiatu od nową nazwą.

Mimo to, zgodnie z przewidywaniami, powiat karkonoski stał się faktem. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Gdzie o wyniku zdecydował jeden głos? Są takie gminy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Polityka wagi regionalnej