Odpowiednie rozporządzenie przyjęła Rada Ministrów. Podzieliła tym samym argumenty Rady Powiatu (wówczas jeszcze) Jeleniogórskiego, powołującej się na kwestie identyfikacyjne i promocyjne. Celem zmiany jest jednoznaczne utożsamienie powiatu z pasmem Karkonoszy – jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu – a nie wyłącznie z Jelenią Górą, która nie wchodzi w skład powiatu, pozostaje jedynie siedzibą jego władz.
CZYTAJ TAKŻE: Karpacz, czyli widzieć las i drzewa
Współpraca gmin powiatu jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia marki „Karkonosze”, w ramach której podejmowane są działania promocyjne dla całego regionu, m.in. przy okazji targów turystycznych w kraju i za granicą. Zmiana nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań – podkreślali wnioskodawcy.
Złożenie wniosku poprzedziły konsultacje społeczne. Poparcie przewyższyło 72 procent, jednak frekwencję trudno uznać za zadowalającą – ledwo przekroczyła 2 proc. Powiat liczy 63,5 tys. mieszkańców.
W skład dawnego powiatu jeleniogórskiego wchodzą Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie – Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica.