Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia

Instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia. Od soboty można odwiedzać m.in. oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, kilka dni wcześniej pierwszych zwiedzających po przerwie gościł warszawski Zamek Królewski.

Publikacja: 08.05.2020 19:58

Od 4 maja można odwiedzać Zamek Królewski w Warszawie

Od 4 maja można odwiedzać Zamek Królewski w Warszawie

Foto: fot. AdobeStock / Drone in Warsaw

Otwarcie części instytucji kultury – muzeów, galerii sztuki i bibliotek – umożliwia rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja. Niektóre placówki już działają.

Od 9 maja Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. To początek odmrożenia. Kolejnymi otwartymi oddziałami będą gmach główny MNK, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera.

– W dalszej perspektywie udostępnimy pozostałe oddziały. Zakładamy, że proces powinien zakończyć się do połowy czerwca – zapowiada Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Ruch widać także w innych krakowskich instytucjach. 4 maja otwarto Zamek Królewski na Wawelu, od 12 maja zaprasza Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a od 24 maja – Muzeum Armii Krajowej.

Bez pośpiechu

Działają już także poznańskie oddziały Muzeum Narodowego oraz Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku. Jak informuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę, działalność każdej z miejskich placówek będzie wznawiana w odrębnym trybie.

– Chcemy otwierać instytucje kultury, ale nie w pośpiechu. W pierwszej kolejności musimy zapewnić bezpieczeństwo pracowniczkom i pracownikom, a także odwiedzającym – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Wyspiańskiego ma kosztować prawie 50 milionów złotych

Dlatego też w muzeach i galeriach sztuki niedostępne będą audioprzewodniki, tablety i inne urządzenia dotykowe. Z tego samego powodu nieczynny pozostanie fotoplastykon znajdujący się w budynku miejscowego Centrum Informacji Kulturalnej, chociaż sama instytucja zostanie otwarta 11 maja.

Na Dzień Muzealnika

18 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Muzealnika, dwa swoje oddziały – Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII – planuje otworzyć Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Tego samego dnia otwarcie wystaw zaplanowano w Pałacu Górków – głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W drugiej połowie maja widzowie wrócą do Centrum Kultury Zamek na wystawę „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pissarro i im współcześni”.

""

Muzeum Narodowe we Wrocławiu działalność wznowi 12 maja / fot. AdobeStock/Konrad

regiony.rp.pl

W każdym przypadku niezbędna będzie konsultacja proponowanych działań z lokalnymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.

– Dyrektorzy wraz ze współpracownikami są w trakcie zamawiania potrzebnego sprzętu oraz opracowywania procedur bezpieczeństwa – informuje Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury w poznańskim Urzędzie Miasta. – Miasto Poznań oferuje instytucjom kultury wsparcie w zakupie części środków ochrony osobistej, ale kupno większej liczby maseczek, rękawiczek, płynów dezynfekcyjnych czy montaż osłon z pleksiglasu to wydatek, który uszczupli budżet niektórych jednostek nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie – przewiduje.

Bez czytelni

W drugiej połowie maja działalność planuje wznowić też poznańska Biblioteka Raczyńskich. Czytelnicy nie będą jednak mieli dostępu do półek z książkami i stanowisk komputerowych, nieczynne pozostaną czytelnie i przestrzenie rekreacyjne. Możliwe będzie jedynie wypożyczenie pozycji zamówionych wcześniej drogą mailową lub telefoniczną.

CZYTAJ TAKŻE: Biblioteki niczym galerie kultury

Część wypożyczalni w miejskiej Bibliotece Kraków otwarto już 8 maja. W każdej z uruchomionych placówek zorganizowano oddzielne stanowiska – zwrotów, wydawania zamówień i rezerwacji. Wypożyczone materiały będzie można zwrócić jedynie w filii, w której zostały wypożyczone. Czytelnie pozostają nieczynne.

14 maja rusza Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Otwarte zostaną 24 filie – 14 z wolnym dostępem do półek, w pozostałych książki poda bibliotekarz.

– Nie możemy otworzyć wszystkich filii i mamy świadomość, że nie każdy będzie miał szybki dostęp do biblioteki, ale mamy nałożone ograniczenia dotyczące ilości osób, zachowania odstępu, a nasze filie mają określoną kubaturę – tłumaczy Anna Janus, zastępca dyrektora MBP we Wrocławiu.

Już za chwileczkę

Podwoje otworzył już warszawski Zamek Królewski, a także Pałac na Wyspie, Biały Dom, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich.

12 maja działalność wznawiają wszystkie trzy siedziby Muzeum Sztuki w Łodzi – ms1, ms2 i Muzeum Pałac Herbsta – oraz oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu (z wyjątkiem Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, który ruszy 15 maja).

Wiele placówek nie podaje jeszcze daty ponownego otwarcia, jednak informuje o intensywnych przygotowaniach do restartu, po przystosowaniu się do nowych wymogów sanitarnych.

Otwarcie części instytucji kultury – muzeów, galerii sztuki i bibliotek – umożliwia rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja. Niektóre placówki już działają.

Od 9 maja Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. To początek odmrożenia. Kolejnymi otwartymi oddziałami będą gmach główny MNK, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę