Biblioteki niczym galerie kultury

AdobeStock

Można w nich nie tylko wypożyczać i przeglądać książki w różnej postaci, czy skorzystać z komputera. Biblioteki to dziś także miejsca spotkań czy koncertów, a nawet place zabaw dla dzieci.

Współczesne biblioteki mają  coraz więcej funkcji, a samorządy wciąż wymyślają nowe, by przyciągać tam mieszkańców w różnym wieku. Niektóre pomysły potrafią zaskakiwać. Trwa właśnie przetarg na  modernizację XIX-wiecznej kamienicy po dawnej szkole przy pl. Metziga 25 w Lesznie. To do niej po remoncie przeprowadzi się Miejska Biblioteka Publiczna. W nowym miejscu ma powstać nie tylko wypożyczalnia czy czytelni, ale prawdziwa galeria kultury.

Bez zjeżdżalni i siłowni

– Nowa biblioteka ma być tym, czym są współczesne galerie handlowe, ale oczywiście bez handlu. Bezpłatnie będzie dawać kulturę. Ma być miejscem do spotkań, wymiany myśli, pewnych przeżyć, doznań, edukacji i obcowania z szeroko pojętą kulturą – zapowiadał Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP w Lesznie, na otwartym posiedzeniu komisji edukacji, kultury i sportu lokalnej rady miasta. Dodał, że w nowej bibliotece mają się znaleźć nietypowe elementy, jak zjeżdżalnia, czy mały plac zabaw.

CZYTAJ TAKŻE: Biblioteka na peronie pierwszym

Na dachu placówki ma być czytelnia. – Będzie tam trawa, będą drzewa i ławki, leżaki oraz pergole latem dające cień. W zabytkowej kamienicy ma też powstać np. muzeum drukarstwa, które opowie o tym, skąd się biorą książki. W tej części biblioteki będzie także czytelnia gazet w klubowym klimacie, a obok będzie czytelnia nawiązująca do XIX wieku – ze stołami, mosiężnymi lampami i antresolą.

W części ze szkła zostaną zainstalowane multimedialne ekrany, które będą się zmieniały, tworząc nowe wystawy. Na stworzenie nowej siedziby biblioteki Leszno dostało 20 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorząd miasta dorzuci kolejne 5 mln zł. Otwarcie ofert ma nastąpić na początku sierpnia.

W Lesznie działa już Biblioteka Dworcowa / powiat leszczyński

Miasto zweryfikowało nieco swoje plany wobec modernizacji kamienicy przy pl. Metziga. – Pierwotnie planowano wewnątrz budynku zjeżdżalnię z pierwszego piętra na parter. Niestety, na etapie opracowywania projektu budowlanego zamierzenie to okazało się niemożliwe z uwagi na rozwiązania natury technicznej, ale i niepraktyczne z uwagi na potrzebę zapewnienia opieki i nadzoru nad dziećmi korzystającymi z takiej zjeżdżalni – tłumaczy Paulina Janowicz z biura prasowego ratusza. Zrezygnowano też z urządzenia siłowni plenerowej na placu pomiędzy Pl. Metziga 25 i ul. Kościelną. Pierwsze prace budowlane związane z nową siedzibą biblioteki mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Na kawę i do kina

Biblioteki to dziś nowoczesne centra kultury. Łączą w sobie wiele funkcji, by integrować lokalną społeczność. Często samorządy decydują się na otwarcie multimedialnych mediatek, jak ostatnio w Piotrkowie Trybunalskim czy w Grodzisku Mazowieckim.

CZYTAJ TAKŻE: Biblioteki starają się sprostać wymogom ery cyfrowej

W Piotrkowie powstała nowoczesna biblioteka z aulą konferencyjną, pracownią gier komputerowych, kącikiem dla dzieci i częścią naukowo-techniczną, aulą konferencyjną z funkcją sali kinowej, całodobową wrzutnią książek, miejscem na wystawy oraz kawiarnią. Budynek, wzorowany kształtem na otwartej księdze, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstał również podziemny parking na 50 samochodów. Jej budowa trwała od 2017 roku i kosztowała 35 mln zł.

Adobestock

Nowoczesna jest także Mediateka z Grodziska Mazowieckiego. Powstała tam przestrzeń wymiany wiedzy, prezentacji pomysłów, czy twórczych rozwiązań. Będą się tam odbywać zajęcia dla różnych środowisk i grup wiekowych. – Parter to przestrzeń, w której odbywają się zajęcia ze Strefy Aktywnego Seniora. Piętro dedykowane jest nowoczesnej bibliotece, która połączy tradycyjne wypożyczanie książek z  działalnością multimedialną i edukacyjną. Dorośli mają salę komputerową, salę do pracy cichej oraz multimedia (audiobooki i filmy). Dla dzieci przygotowano innowacyjne rozwiązanie – salę YouMedia. Do nauki i zabawy będzie wykorzystywana m.in. bieżnia w wirtualnej rzeczywistości oraz druk 3D.

Czytelnia w galerii

Ale jest też inny trend: lokalizacje. Biblioteki wchodzą do centrów handlowych. I to dosłownie. Tak jak na warszawskim Bemowie, gdzie wypożyczalnię z czytelnią otworzono w  jednej z galerii handlowych. – Od 2011 roku, mimo prawie dwukrotnego wzrostu liczby mieszkańców w naszej dzielnicy nie było otwieranych nowych bibliotek. W tym roku po zwiększeniu budżetu jeszcze w 2018 roku, został w styczniu otwarty nowy punkt na Chrzanowie, na ul. Batalionów Chłopskich – mówi Anna Fiszer-Nowacka, dyr. Biblioteki Publicznej na warszawskim Bemowie. Dodaje, że władzom dzielnicy zależy na zwiększeniu liczby placówek bibliotecznych i ułatwienie mieszkańcom dotarcia do literatury i aktywności związanych z książkami i czytelnictwem.

CZYTAJ TAKŻE: Książki z biblioteki oddawane nocą

W czerwcu w Galerii Bemowo otwarto pierwszą bibliotekę publiczną w galerii handlowej. Powstała dzięki współpracy władz dzielnicy oraz zarządcy galerii – firmy Apsys Polska. – Wspólnie chcieliśmy,  aby klienci centrum handlowego mieli jak najszerszą ofertę, też kulturalną – tłumaczy Anna Fiszer Nowacka. Tak powstała „Spotykalnia”, czyli połączenie biblioteki i miejsca aktywności lokalnej. Ma 200 mkw. powierzchni. Odbywają się tam warsztaty, spotkania grup, to miejsce otwarte. Na półkach jest już 2,5 tys. książek, a ich liczba stale rośnie. Docelowo zmieści ich się  tam ok. 10 tys. – Reakcja czytelników jest wspaniała. Z każdym dniem mamy coraz więcej czytelników i uczestników właściwie wszystkich naszych propozycji warsztatowo-spotkaniowych – mówi pani dyrektor.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich/Facebook

Od września Spotykalnia będzie otwarta także w soboty, zgodnie z rytmem pracy centrum handlowego. – Planujemy też ustawienia wrzutomatu na książki, co dodatkowo ułatwi naszym czytelnikom korzystanie z biblioteki i zapewni łatwiejszy dostęp do księgozbioru – tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka.

 

170 milionów złotych do podziału

W ramach rządowego programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w latach 2016-2020 Instytut Książki udziela dotacji na remonty, przebudowę, rozbudowę, budowę oraz wyposażenie bibliotek. O wsparcie mogą starać się same biblioteki lub instytucje kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki publiczne z gmin wiejskich i małych miejskich (do 50 tys. mieszkańców).
Do podziału było 170 mln zł, choć początkowo przewidziano na ten cel 150 mln zł. – Ze względu na ogromne zainteresowanie programem, w tym roku minister kultury podjął decyzję o zwiększeniu puli środków o dodatkowe 20 mln zł – tłumaczy Łukasz Jarocki, rzecznik Instytutu Książki.
Minimalna kwota dofinansowania wynosiła 50 tys. zł., a maksymalna 2 mln zł. Dofinansowanie nie mogło przekroczyć 75 proc. kosztów zadania. Do tej pory przeprowadzono pięć naborów wniosków. Ostatni w maju. Złożono w nim w sumie 161 wniosków, w tym 153 poprawne formalnie na łączną kwotę dofinansowania 164,3 mln zł. Do dofinansowania zakwalifikowanych zostały 22 wnioski o najwyższej liczbie punktów uzyskanych w ocenie merytorycznej. Przyznano dofinansowania w łącznej kwocie 21,3 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Lubina: Trzeba wzmocnić pozycję radnych

W roku 1990 r. nie było tak głębokich podziałów politycznych w radzie, oczywiście ludzie ...

Zacznijmy od małych

Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych ...

Drugie życie krośnieńskiego dworca kolejowego

Dworce kolejowe coraz częściej pełnią nie tylko funkcje komunikacyjne, ale także kulturalne. Najnowszy z ...

Opłaty za śmieci nadal będą rosły

Przez Polskę przetoczyła się fala podwyżek opłat za odbiór odpadów. Rekordy padły w podwarszawskich ...

Segregacja odpadów po nowemu. Ostatnia chwila na zmiany

Od 1 stycznia wszystkie gminy musz� mie� wdro�ony nowy system segregacji odpad�w. Niekt�re czeka�y ...

Prognoza będzie krótsza

Dokument, który pomaga w wieloletnim planowaniu gospodarki finansowej samorządów terytorialnych, ma mieć o 20 ...