Tylko w ubiegłym roku Komisja Heraldyczna przy MSWiA podjęła czterdzieści dziewięć uchwał dotyczących herbów jednostek samorządu terytorialnego stopnia gminnego.
Powrót do tradycji
Swój herb zmienia Częstochowa. – W tym roku świętujemy 800-lecie pierwszej odnotowanej historycznej wzmianki o naszym obecnym mieście. To rocznica, w którą wpiszą się w 2020 roku trwałe symbole, by wspomnieć choćby o zakończeniu rewitalizacji Starego Rynku z wyeksponowaniem pozostałości dawnego Ratusza – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Zapowiedział, że w roku jubileuszu nie zabraknie okolicznościowych projektów związanych z tą datą, ale obchody miasto zaczyna od wprowadzenia korekty heraldycznej herbu.
– W naszym przypadku trudno mówić o zupełnie nowym herbie, tylko o korekcie heraldycznej tego, który obowiązuje od 1992 roku. Zmiana jest dokonywana na wniosek środowiska historyków i heraldyków, z kierownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Długosza, prof. Marcelim Antoniewiczem na czele – dodaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prezydenta Częstochowy.
CZYTAJ TAKŻE: Herby: początek był w XIV wieku