Wypożyczalnie sprzętu ułatwiają życie potrzebującym

Materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, wózki inwalidzkie oraz wiele innych urządzeń rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i wspomagających, czeka na mieszkańców powiatu stalowowolskiego w nowo otwartej wypożyczalni.

Publikacja: 11.02.2020 12:09

Wypożyczalnie sprzętu ułatwiają życie potrzebującym

Foto: AdobeStock

Sprzęt jest udostępniany bezpłatnie. Podobne wypożyczalnie działają też w innych ośrodkach, tworzone są przez samorządy.

W ciągu ostatnich 25 lat w naszym kraju przybyło 3,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat. Według prognoz liczba ludności w Polsce ma spadać, natomiast odsetek osób starszych będzie nadal rósł. Nic więc dziwnego, że samorządy troszczą się o ludzi starszych i ich potrzeby.

Drogi sprzęt, ale dostępny dla mieszkańców

W Stalowej Woli otworzono kilka dni temu wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. – Cel całego przedsięwzięcia jest jasny – zwiększyć dostęp mieszkańców powiatu do usług zdrowotnych, poprzez umożliwienie im bezpłatnego skorzystania z potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego czy pielęgnacyjnego – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Podkreśla, że każdy, kto szukał kiedyś tego typu urządzeń na potrzeby własne bądź kogoś bliskiego wie, jak trudno je zdobyć, a przecież nie wszystkich stać na ich zakup, ponieważ to drogi sprzęt.

CZYTAJ TAKŻE: Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich 

Teraz można go pożyczyć na czas rehabilitacji za darmo. – Zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo ta wypożyczalnia jest potrzebna, bez zawahania przeznaczyliśmy jako powiat stalowowolski środki na wkład własny do tego bardzo dobrego i potrzebnego projektu, stworzonego i realizowanego przez nasze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – dodaje Zarzeczny.

Utworzenie wypożyczalni kosztowało prawie milion złotych, z czego większość to środki unijne.

Wybór specjalistycznych urządzeń w nowo powstałej wypożyczalni jest bardzo szeroki. Mieszkańcy znajdą tu zarówno sprzęt rehabilitacyjny, jak: koncentratory tlenu, bieżnie, rowery stacjonarne, kule, czy łóżka rehabilitacyjne; sprzęt pielęgnacyjny, taki jak: materace przeciwodleżynowe, krzesła toaletowe, siedziska nawannowe; a także sprzęt wspomagający, jak np.: schodołazy, wózki inwalidzkie, balkoniki, pionizatory, czy stojaki na kroplówki.

Sprzęt może być wypożyczany na okres do sześciu miesięcy, ale z możliwością przedłużenia. Nie jest wymagane orzeczenie o niepełnosprawności, ale wśród dokumentów niezbędnych do przedstawienia przez osoby chętne skorzystać z wypożyczalni, jest zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty bądź lekarza rodzinnego o potrzebie skorzystania z odpowiedniego urządzenia – mówi Karolina Paleń ze stalowowolskiego PCPR, która jest kierownikiem projektu.

Jest więcej takich miejsc

To nie jedyna wypożyczalnia w regionie. Od 2008 roku w Dębicy działa miejsko-powiatowa Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego i Urządzeń Pomocniczych. – Dzięki przyznanym środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na utworzenie wypożyczalni oraz Porozumieniu zawartemu w 2008 roku pomiędzy miastem, a powiatem dębickim była możliwość utworzenia i zaopatrzenia wypożyczalni w sprzęt ortopedyczny – opowiada Monika Szczepanik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.

W sumie wypożyczalnia posiada 1 175 szt. sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych. MOPS w Dębicy planuje dalsze zakupy sprzętu. Z usług wypożyczalni mogą korzystać mieszkańcy powiatu bezpłatnie na okres sześciu miesięcy. W razie potrzeby istnieje możliwość przedłużenia wypożyczonego sprzętu na kolejny okres, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Uruchomienie wypożyczalni kosztowało niemal 550 tys. zł. Rocznie korzysta z niej kilkaset osób.

CZYTAJ TAKŻE: E–urząd ma być przyjazny niepełnosprawnym

Od ubiegłego roku wypożyczalnia działa też w Tarnobrzegu. Jej uruchomienie kosztowało ponad milion złotych. Można w niej znaleźć m.in.  kule, balkoniki, specjalistyczne łóżka, pionizatory i wiele innych.

Także Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie prowadzi dwie wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Pierwsza z nich powstała w 2014 roku. Usługi świadczone są bezpłatnie. Umowa użyczenia, spisywana podczas wypożyczenia sprzętu, zawierana jest na okres maksymalnie trzech miesięcy, lecz w uzasadnionych przypadkach i na wniosek wypożyczającego okres może zostać wydłużony.

Druga krakowska wypożyczalnia powstała w 2019 roku. Tu też sprzęt wypożyczany jest na podstawie umowy użyczenia, która zawierana jest na okres do roku, ale lecz w uzasadnionych może być na dłużej.

Sprzęt jest udostępniany bezpłatnie. Podobne wypożyczalnie działają też w innych ośrodkach, tworzone są przez samorządy.

W ciągu ostatnich 25 lat w naszym kraju przybyło 3,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat. Według prognoz liczba ludności w Polsce ma spadać, natomiast odsetek osób starszych będzie nadal rósł. Nic więc dziwnego, że samorządy troszczą się o ludzi starszych i ich potrzeby.

Pozostało 90% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku