Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich

Fundusz Dostępności ma wspierać m.in. samorządy we wprowadzaniu rozwiązań ułatwiających korzystanie z usług publicznych przez osoby starsze i niepełnosprawne.

Publikacja: 20.09.2019 15:25

Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich

Foto: AdobeStock

Osoby o obniżonej sprawności z powodu wieku czy choroby mają bez przeszkód korzystać z usług publicznych. Od 20 września zaczyna obowiązywać większość przepisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (DzU z 5 września 2019 r., poz. 1696). Nawet ok. 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia mobilności czy percepcji. Są to np. ludzie poruszający się przy pomocy sprzętu wspomagającego, nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy używający kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich. Chodzi też o osoby z uszkodzonym narządem słuchu, wzroku, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (np. po udarze). Właśnie z uwagi na potrzeby tych osób m.in. urzędy samorządowe mają zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. Chodzi, o to aby osoby mające np. problem z poruszaniem się mogły bez problemów załatwić swoje sprawy w urzędzie. Osoby np. z trudnościami manualnymi lub z uszkodzonym słuchem mają bez przeszkód korzystać z kanału dostępu cyfrowego do usług publicznych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo w regionach
Spór o przepisy dotyczące zmiany granic sąsiadujących gmin
Prawo w regionach
Do minister zdrowia trafił apel ws. równego dostępu do aptek
Prawo w regionach
Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację
Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem