Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich 

AdobeStock

Fundusz Dostępności ma wspierać m.in. samorządy we wprowadzaniu rozwiązań ułatwiających korzystanie z usług publicznych przez osoby starsze i niepełnosprawne. 

Osoby o obniżonej sprawności z powodu wieku czy choroby mają bez przeszkód korzystać z usług publicznych. Od 20 września zaczyna obowiązywać większość przepisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (DzU z 5 września 2019 r., poz. 1696). Nawet ok. 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia mobilności czy percepcji. Są to np. ludzie poruszający się przy pomocy sprzętu wspomagającego, nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy używający kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich. Chodzi też o osoby z uszkodzonym narządem słuchu, wzroku, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (np. po udarze). Właśnie z uwagi na potrzeby tych osób m.in. urzędy samorządowe mają zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. Chodzi, o to aby osoby mające np. problem z poruszaniem się mogły bez problemów załatwić swoje sprawy w urzędzie. Osoby np. z trudnościami manualnymi lub z uszkodzonym słuchem mają bez przeszkód korzystać z kanału dostępu cyfrowego do usług publicznych.

CZYTAJ TAKŻE: E–urząd ma być przyjazny niepełnosprawnym

Każdy będzie mógł poinformować podmiot publiczny o braku jego dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej. Będzie możliwość złożenia skargi na brak dostępności do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Stworzony zostanie Fundusz Dostępności, który ma finansować dostosowanie m.in. budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki funduszowi będzie można np. montować pochylnie i rampy dojazdowe, umieszczać w pętle induktofoniczne, które wspomaga słuch i wideotłumacz, a także instalować specjalne oznakowania w postaci elementów kontrastowych i wypukłych, map tyflograficznych, dla osób niewidzących i słabowidzących. 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gliwicom z Unią po drodze

Gliwice świętują 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Skok cywilizacyjny, który dokonał się ...

Skarga prokuratora była uzasadniona, ale tylko częściowo 

Obowiązek poniesienia kosztów przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej nie wynikał z uchwały rady ...

Rusza walka o dłuższy wakacyjny sezon

Mieszkańcy nadmorskich miejscowości nie chcą zarabiać tylko przez parę miesięcy w roku. Marzy im ...

Hanna Zdanowska: wprowadzane dziś zmiany zostaną z nami na dłużej

Miasto jest dobrze przygotowane do e-nauczania, zainwestowaliśmy we własny system – mówi Hanna Zdanowska, ...

Zespół klasztorny w Czerwińsku

Znów jestem z miasta

1 stycznia 2020 r. na mapie Polski zagoszczą cztery miasta. Nie można o nich ...

Pobierz raport „Rzeczpospolitej” i „Życia regionów”: Jak polskie miasta przyciągają inwestorów

Konkurencja o inwestycje jest coraz większa, ale rośnie też specjalizacja ośrodków, które swoimi, wypracowanymi ...