Od grudnia w zmodernizowanym budynku miejscowego dworca PKP działa Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. To miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, które przybliży współczesnym dawne życie, wskaże źródła tradycji, zainspiruje do podróży po regionie i – jak zapewniają organizatorzy – udowodni, że „etno nie musi kojarzyć się z obciachem”. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych lekcja historii o tożsamości regionalnej – zapowiadają.
CZYTAJ TAKŻE: Dworzec naszpikowany technologiami
I tak, w podziemiach można posłuchać oryginalnych pieśni Podkarpacia, zaś w scenerii dawnego peronu kolejowego zobaczyć ślady historii regionu na starych fotografiach. W sali legend wypada zapoznać się chociaż z jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier czekają zarówno atrakcje w technologii kinect, jak i tradycyjne planszówki. Jest też wirtualna przymierzalnia ludowych strojów i możliwość zaprojektowania własnego wzoru haftu na ekranie dotykowym.
Specjalne atrakcje
Specjalne atrakcje przygotowano w okresie okołoświątecznym – były m.in. warsztaty wycinanek i zabawek ludowych (z myślą o własnoręcznych wykonanych kartkach bożonarodzeniowych i zabawkach choinkowych), warsztaty kulinarne (jeszcze przez kolacją wigilijną), wreszcie zajęcia taneczne (tuż przed zabawą sylwestrową).
Inwestycję nadzorował krośnieński urząd miejski przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Budżet przedsięwzięcia sięgnął 20 mln zł, udział środków europejskich – 13,5 mln. Resztę sfinansował samorząd.