Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
Metropolia to także organizm miejski o znaczeniu ponadregionalnym, krajowym i międzynarodowym. Lublin już teraz pełni ważne funkcje w obszarze metropolitalnym. Z jednej strony może stanowić miejsce zamieszkania, a z drugiej jest centrum prowadzenia działalności gospodarczej, lecznictwa specjalistycznego, infrastruktury sportowej i kulturalnej czy centrum komunikacyjnym. Dla Lublina kluczowe jest też budowanie pozycji lidera akademickiego Polski wschodniej o najwyższym w kraju poziomie umiędzynarodowienia. I to się nam udaje. Pod tym względem Lublin ex aequo z Warszawą ma pozycję lidera wśród dużych ośrodków akademickich. W skali ogólnokrajowej i globalnej istotny jest dynamiczny rozwój sektora usług, budowanie potencjału innowacyjnego skupionego wokół jednostek naukowych i centrów badawczo-rozwojowych, a także kontynuowanie włączania miasta w międzynarodowe sieci współpracy. Lublin staje się ważnym węzłem komunikacyjnym dla Polski i Europy, dołączając tym samym do grona średnich metropolii europejskich. Przed nami wiele wyzwań, ale niedawny raport PwC już teraz potwierdza wysoką jakość życia w Lublinie oraz wysoki kapitał instytucjonalno-demokratyczny miasta. Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych dla życia polskich metropolii.
mat.pras.
Foto: regiony.rp.pl
Marcin Krupa, prezydent Katowic
Naszą odpowiedzią na negatywne trendy demograficzne jest głównie podnoszenie jakości życia – którą rozumiemy bardzo szeroko. Realizujemy program inwestycji, który przygotowaliśmy razem z mieszkańcami. Obejmuje on inwestycje drogowe, komunikacyjne, rekreacyjne itp. Duże znaczenie ma też walka o czyste powietrze – w woj. śląskim jesteśmy liderem w tym zakresie – zarówno pod względem inwestowanych środków, jak i zakresu działań. Myślę, że dużą zmianą dla katowiczan będzie także wprowadzenie w przyszłym roku karty mieszkańca, która da im wiele preferencji – takich jak np. dwukrotnie tańszy basen czy tańsze parkowanie. Zakładam, że dzięki takim działaniom w Katowicach zamelduje się więcej osób i zacznie odprowadzać podatek. Szacujemy, że takich osób może być nawet kilkadziesiąt tysięcy. Dzisiaj Katowice są stolicą pierwszej metropolii w naszym kraju. Dostrzegamy wiele zalet. Powiedzenie, że „większy może więcej”, jest banalne – ale bardzo prawdziwe. Mamy potężny potencjał – na mapie Polski porównywać z nami może się tylko Warszawa, a ponaddwumilionowa metropolia jest zauważalna w Europie. Wiele razy podkreślałem, że GZM w pewnym stopniu przypomina UE, i jestem przekonany, że na rozwoju mniejszych gmin tworzących metropolię skorzystamy wszyscy. Dlatego wdrożyliśmy tzw. fundusz solidarnościowy, który zapewnia dodatkowe fundusze dla mniej rozwiniętych miejscowości.
fot. W. Majka
Foto: regiony.rp.pl
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
Kraków – aspirujący do rangi nowoczesnej metropolii, oferującej wysoką jakość życia i przyjazne warunki dla innowacyjnej gospodarki – chce rozwijać się w sposób zrównoważony. Oznacza to umiejętne wykorzystywanie własnych zasobów, tak aby sprostać konkretnym wyzwaniom. Walczymy na przykład z zanieczyszczeniem powietrza, wdrażając programy ograniczania niskiej emisji. Innym wyzwaniem, przed którym stanął Kraków, jest zmniejszenie uciążliwości ruchu turystycznego dla życia mieszkańców. Nasze miasto należy do najpopularniejszych ośrodków biznesowych i biurowych w Polsce. Zgodnie z panującymi trendami miasto będzie nadal utrzymywało się na tej pozycji ze względu na dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, atrakcyjne warunki życia i dogodne połączenia komunikacyjne ze światem. Swój rozwój opiera na inteligentnym zarządzaniu i wzmacnianiu sfery nowoczesnych usług oraz sektora B+R. To wszystko, wraz z ciągłym działaniem na rzecz podnoszenia jakości życia mieszkańców, powoduje, że Kraków jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do pracy i życia. Pod wieloma względami nie chcemy doganiać innych europejskich metropolii czy kopiować cudzych rozwiązań, stawiamy raczej na współpracę, bo wiele współczesnych problemów wymaga sieciowego podejścia w skali międzynarodowej – co daje szansę wypracowania najlepszych lokalnych rozwiązań.