Piątą inwestycję magazynowo-biurową, na pograniczu Warszawy i Raszyna, prowadzi Ideal Idea, prekursor obiektów Small Business Units na polskim rynku. Firma niedawno weszła do Wrocławia. Pola nie ustępują jej inni deweloperzy budujący SBU, czyli parki magazynowe w dobrze wyeksponowanych miejskich lokalizacjach – w biznesowych częściach miast, w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych i przystanków komunikacji miejskiej.
– Minimalne moduły, które można wynająć w SBU, zaczynają się od 400 mkw. – wskazuje Jowita Adamczyk, doradca w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych firmy doradczej Cresa Polska. – Dla porównania: w Big Boxach, w zależności od siatki słupów, jest to ok. 2,5 tys. mkw. Małe formaty są najczęściej budowane i aranżowane zgodnie z wymaganiami klientów i wykańczane w wysokim standardzie. W ramach miejskich parków magazynowych powstają też komfortowe biura i powierzchnie wystawiennicze. Preferowana przez deweloperów powierzchnia biurowa do wynajęcia to minimum 20 proc. w stosunku do wynajmowanego magazynu. Mniejsze biura są wynajmowane sporadycznie – zauważa.
Startupy i centra
Jak mówi Jowita Adamczyk, małe obiekty magazynowe w granicach miast powstają już od wielu lat, ale dopiero od niedawna mamy prawdziwy boom. – Rozwój w sektorze SBU planują wszyscy najwięksi gracze na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej – podkreśla. – Klientami deweloperów budujących parki SBU są m.in. startupy, firmy kurierskie i duże centra dystrybucyjne, małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe i handlowo-produkcyjne, które rozwijają działalność w regionie na coraz większą skalę. Dzięki elastycznym możliwościom aranżacji magazynu i biura udaje się im utrzymać bliski kontakt między działami: produkcyjnym, magazynowym i logistycznym z jednej a administracją, marketingiem i sprzedażą z drugiej strony.
CZYTAJ TAKŻE: Boom na miejskie magazyny
Wśród chętnych na takie obiekty są również mniejsze firmy, które przy miejskim magazynie umieszczają swoją główną siedzibę.