Reklama
Rozwiń

W Rudzie Śląskiej zajrzysz do pieca

Spośród 96 projektów adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój na cele turystyczne komisja konkursowa wybrała pięć.

Publikacja: 09.10.2019 16:05

W Rudzie Śląskiej zajrzysz do pieca

Foto: mat.pras.

Autorzy wybranych koncepcji zostali zaproszeni do drugiego etapu konkursu. Znamy jedynie kody, którymi oznaczono prace, zatem nie wiadomo czy wśród docenionych znalazły się studia projektowe z Anglii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch lub Austrii. Konkurs ogłoszony przez władze Rudy Śląskiej ma bowiem charakter międzynarodowy.

Międzynarodowe są także wzory, z których może skorzystać rudzki samorząd – podobne adaptacje sprawdzają się w Zagłębiu Ruhry. Niemcy przekształcili w atrakcje turystyczne m.in. wielkie piece w Duisburgu i Hattingen.

""

mat.pras.

Foto: regiony.rp.pl

Uruchomiony w 1968 roku Wielki Piec A był częścią zabudowań Huty Pokój, działającej od 1840 roku (początkowo pod nazwą Friedens Eisenhütte), która szybko rozrosła się w największy zakład hutniczy w okolicy. W roku 1913 pracowało tu sześć wielkich pieców i 5743 ludzi.

Tę potęgę udało się utrzymać także po 1945 roku, gdy po przyłączeniu Huty Łabędy i Huty Gliwice powstało największe przedsiębiorstwo metalurgiczne w kraju (8800 pracowników).

CZYTAJ TAKŻE: Postindustria po śląsku

Huta Pokój wciąż działa (obecnie większościowym udziałowcem jest państwowy holding Węglokoks), ale ostatni wielki piec, po kilku modernizacjach, wygaszono w 2005 roku – powodem były awaryjność urządzenia i negatywny wpływ na środowisko.

To jeden z trzech podobnych obiektów zachowanych na terenie Polski, jego atutem jest m.in. w pełni zachowana sterownia. W 2012 roku decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach piec wpisano do rejestru zabytków.

""

mat.pras.

Foto: regiony.rp.pl

Pierwszym krokiem w stronę rewitalizacji było przejęcie przez miasto z rąk prywatnych nieruchomości, na której stoi 76-metrowa konstrukcja. Udało się w ostatnich dniach 2018 roku, wkrótce potem ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji i adaptacji budowli na cele turystyczno-kulturalne.

CZYTAJ TAKŻE: Unijne fundusze na śląskie dziedzictwo

– Jego główne założenie to takie zmodernizowanie pieca, aby stanowił nie tylko obiekt historii techniki, lecz także symbol współistnienia nowoczesnej architektury z zabytkową tkanką miasta. Chcemy, by stał się ikoną Rudy Śląskiej – zapowiedział Adam Nowak z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

O tym, jak będzie wyglądać to współistnienie dowiemy się 4 grudnia, w dniu rozstrzygnięcia konkursu. Pierwszą nagrodą jest 80 tys. zł i oraz zaproszenie do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej. Miasto szacuje, że budżet rewitalizacji i adaptacji wielkiego pieca sięgnie 40 mln złotych.

Z regionów
Święta powodzian. Wspólne wigilie i kolacje w samotności
Z regionów
Świąteczne iluminacje w miastach. Oryginalne, ale nie za drogie
Z regionów
Anna Kovbasiuk: Miasta przyszłości
Z regionów
Rok 2024 był rokiem przełomu dla samorządów i ich władz
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Z regionów
W polskich miastach odbędą się Wigilie dla potrzebujących
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku