Postindustria po śląsku

Elektrociepłownia Szombierki czeka na swój czas
mat.pras.

Śląskie miasta zbudowano na przemyśle, w każdym pozostały XIX-wieczne pamiątki rewolucji industrialnej. Dziś kolejne obiekty poprzemysłowe rozpoczynają nowe życie.

W XXI w. samorządy starają się wykorzystać je na sposób postindustrialny, czyli w gospodarce opartej na nowoczesnych usługach – na przykład edukacyjnych i turystycznych. Przykładem świeci Zabrze i miejscowe Muzeum Górnictwa Węglowego, które zarządza dwoma fascynującymi obiektami turystycznymi o pokopalnianej proweniencji – Kopalnią Guido i Sztolnią Królowa Luiza.  Kolejnym przystankiem na poprzemysłowym szlaku stanie się niebawem miejscowa wieża ciśnień z 1909 roku, odkupiona przez miasto z rąk prywatnych. Powstanie tu Carboneum, czyli centrum wiedzy o węglu potraktowanym jednak w szczególny sposób. Jak zauważył Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, na Śląsku brakuje ekspozycji traktującej węgiel nie jako kopalinę, ale jako pierwiastek. Dlatego twórcy Carboneum chcieliby pokazać element C w oderwaniu od kopalni i energetyki, a zamiast tego skupić się na powstawaniu, krążeniu i roli, jaką odgrywa w naturze.

Wieża ciśnień w Zabrzu / fot. Andrzej Otrębski

Carboneum znajdzie się na najwyższym poziomie 46-metrowej budowli, która pomieści także kilka innych instytucji, m.in. Centrum Żywego Rzemiosła, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Wartość przedsięwzięcia oszacowano na ponad 34 mln zł, wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) przekroczy 23 mln zł. Prace budowlane mają potrwać do grudnia 2019 r.

Muzealna huta…

Fundusze europejskie wykorzystuje również Chorzów, gdzie w należącej do miasta zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko (dawniej Królewskiej) powstaje Muzeum Hutnictwa. Miejsce nie może być lepsze – dawno temu Chorzów nosił nazwę Królewskiej Huty (Königshütte). Nowe muzeum opowie nie tylko o hutnictwie, ale też o jego wpływie na rozwój regionu i miasta w XIX i XX wieku. A w pobliżu wciąż wre hutnicze życie, dzięki czemu jest szansa na bardziej współczesne artefakty – część okolicznych firm korzysta z urządzeń, które z powodzeniem mogłyby uzupełnić ekspozycję. Niewykluczone, że przy okazji wizyty w muzeum będzie można odwiedzić sąsiadów, by podejrzeć owe eksponaty przy pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Podwórko na miejskiej ulicy

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na blisko 22 mln zł, wsparcie z EFRR przekroczy 15 mln. To największa dotacja na cele kulturalne w historii miasta. Chorzowski plan jest częścią przedsięwzięcia „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska” realizowanego wspólnie z zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego. Zabrze jest liderem projektu, którego wartość wyceniono na blisko 109 mln zł. Całkowite dofinansowanie z EFRR przekroczy 59 mln.

W Hucie Kościuszko już wkrótce swoje podwoje otworzy muzeum hutnictwa / fot. wikipedia

– Od początku roku prowadzone są prace remontowo-konserwatorsko-budowlane. Zabytkowa hala jest poddawana konserwacji, postawiono ściany przyszłej części recepcyjno-administracyjnej – informuje Ryszard Szopa, konsultant ds. utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Dodaje, że prace konserwatorskie trwają również przy wielkogabarytowych urządzeniach hutniczych, które znajdą się na wystawie. Otwarcie Muzeum Hutnictwa zaplanowano na przełom 2019 i 2020 r.

…i huta turystyczna

Hutnicze dziedzictwo – choć nie tak starej daty – pozostało też w Rudzie Śląskiej. Uruchomiony w 1968 r. Wielki Piec A był częścią zabudowań Huty Pokój, działającej od 1840 r. (początkowo pod nazwą Friedens Eisenhütte). W 1913 r. pracowało tu sześć wielkich pieców i 5743 ludzi. Tę potęgę udało się utrzymać także po 1945 r., gdy po przyłączeniu Huty Łabędy i Huty Gliwice powstało największe przedsiębiorstwo metalurgiczne w kraju (8800 pracowników). Huta Pokój wciąż działa, ale ostatni wielki piec wygaszono w 2005 r. – powodem były awaryjność urządzenia i negatywny wpływ na środowisko. To jeden z trzech podobnych obiektów ocalałych w Polsce, jego atutem jest m.in. w pełni zachowana sterownia. W 2012 r. piec wpisano do rejestru zabytków. Znaczenie obiektu docenili eksperci Komisji Historycznej niemieckiego Instytutu Stali (VDEh). – To przemysłowa perła, którą trzeba wydobyć z muszli – stwierdził prof. Manfred Rasch, przewodniczący Komisji.

CZYTAJ TAKŻE: Przywracanie zabytkowych przestrzeni

Pierwszym krokiem było przejęcie przez miasto nieruchomości, na której stoi 76-metrowa konstrukcja. Udało się w ostatnich dniach 2018 r., wkrótce potem ogłoszono międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji i adaptacji pieca na cele turystyczno-kulturalne. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 4 grudnia.

Budynek wielkiego pieca huty w Rudzie Śląskiej / fot. Wikipedia

Szombierki czekają

Wciąż tli się iskra nadziei, że do śląskiego pochodu rewitalizacyjnego dołączy Bytom. Tym bardziej że ma u siebie zabytek wielkiej rangi i skali. I być może to właśnie stoi na przeszkodzie, by uruchomiona w 1920 r. elektrociepłownia Szombierki doczekała się gospodarnego właściciela. Obecnie jest nim gliwicka spółka Rezonator, która w 2016 r. (cztery miesiące po wpisaniu do rejestru przedsiębiorców) kupiła monumentalną elektrociepłownię za symboliczną kwotę, przy rekomendacji miasta. Władze Bytomia nie zdecydowały się wówczas na zakup, choć poprzedni właściciel – fińska firma energetyczna Fortum – złożył taką propozycję.

Elektrociepłownia Szombierki / fot. wikipedia

Plany firmy Rezonator i powiązanej z nią Fundacji EC Generator były imponujące – miał być muzyczny „Kopernik”, kulturalno-dydaktyczny park wypoczynku dla rodzin, teatr 3D, sala widowiskowa dla 2 tysięcy widzów, inkubator sztuki (na wzór inkubatorów przedsiębiorczości), zewnętrzny amfiteatr, studio filmowe, studio nagraniowe… Na razie jednak niewiele wskazuje na to, by ta wizja miała się spełnić.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta zwracają się frontem do wody

„Rz” nie uzyskała od Fundacji EC Generator odpowiedzi na pytanie co dalej, podobnie jak wcześniej urząd miasta. Jak informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk z UM, w maju prezydent Bytomia zwrócił się do prezesa zarządu Rezonator SA z propozycją przejęcia od spółki nieruchomości wchodzących w skład kompleksu Elektrociepłowni Szombierki. Odpowiedź nie przyszła. – W sprawie zachowania EC Szombierki dla przyszłych pokoleń oraz możliwości adaptacji obiektu prezydent Bytomia rozmawia także z marszałkiem województwa śląskiego oraz śląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków – zapewnia Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

NIK krytycznie o budżetach obywatelskich

Obowiązujące od roku przepisy dotyczące budżetu obywatelskiego ograniczają swobodę gminom i trzeba je zmienić.

Prezydent Olsztyna: stawiamy na zrównoważony rozwój

W naszej strategii bierzemy pod uwagę przede wszystkim najważniejsze atuty Olsztyna, tj. położenie i ...

Zmieniły się relacje dorosłych z dziećmi

Matura jest za łatwa – uważa Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO w Warszawie.

Kuszenie orientalnego szofera

Miejskie autobusy i tramwaje coraz częściej prowadzą Ukraińcy. Samorządowi przewoźnicy chcą zatrudniać coraz więcej ...

Słono zapłacisz za wjazd na starówkę

Miasta ograniczają wjazd samochodów do historycznych centrów. Poza tym planują podnosić opłaty za parkowanie ...

Rockowe party w Dolinie Charlotty

Johnny Depp, Joe Perry i Alice Cooper, czyli Hollywood Vampires zagrają 18 sierpnia na ...