Radomski Łucznik: „Fabryka” w fabryce

W blisko stuletnich zabudowaniach po radomskim „Łuczniku” powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe.

Publikacja: 15.09.2019 12:18

Radomski Łucznik: „Fabryka” w fabryce

Foto: źródło: ARP

Wzniesione w latach 20. budynki Fabryki Broni „Łucznik” zostały objęte programem „Fabryka” zainicjowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Jej celem jest aktywizacja średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Środkiem do celu jest natomiast zapewnienie warunków rozwoju dla nowoczesnych usług biznesowych. Obok Radomia pierwszy etap programu obejmie Elbląg, Mielec, Stalową Wolę i Zamość. W wybranych miastach powstanie łącznie 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, zatrudnienie znajdzie tu ponad 30 tysięcy osób.

""

Dawny budynek Fabryki Broni W Radomiu / fot. Rafał T. fotopolska.eu, CC-BY-SA-3.0

Foto: regiony.rp.pl

ARP podejmie się budowy odpowiednich budynków biurowo-usługowych (Radom jest wyjątkiem, ponieważ w grę wchodzi rewitalizacja) w nadziei na zmniejszenie bezrobocia i ograniczenie odpływu młodych ludzi do metropolii. Oferta jest skierowana nie tylko dla sektora biznesowego (outsourcing, centra usług wspólnych, branża IT), ale też do jednostek administracji rządowej i samorządowej, które w ramach polityki dekoncentracji (deglomeracji) mogłyby przenosić siedziby z aglomeracji do tańszych miast regionalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź: powolna śmierć podmiejskich tramwajów

Listę miejscowości zakwalifikowanych do programu oparto na przeprowadzonych wcześniej badaniach. Analizie poddano sytuację miast zamieszkałych przez co najmniej 40 tys. osób – pod uwagę brane były m.in. poziom bezrobocia, odpływ ludności w celach zarobkowych i powierzchnia biurową przypadająca na jednego mieszkańca. Zbadano liczbę bezrobotnych z wykształceniem odpowiadającym potrzebom firm m.in. z sektora IT.

Nadzieje na współpracę

– Wybraliśmy Radom, bo to miasto potrzebuje i zasługuje na inwestycje takie, jak nasza – deklaruje Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP. – Chciałbym wierzyć, że władze miasta będą gotowe pomóc nam w realizacji projektu, który może otworzyć nowy rozdział jego gospodarczej historii. Dziś nie widzę lepszych szans na stworzenie w Radomiu nowoczesnych miejsc pracy niż inwestycja ARP. Mamy nadzieję, że miasto wesprze nasze działania bardziej niż dotąd. Na miarę swoich możliwości i znaczenia tej inwestycji dla Radomia.

CZYTAJ TAKŻE: Postindustria po śląsku

Władze miasta popierają przedsięwzięcie, chętniej jednak mówią o zaangażowaniu Agencji. – Radom potrzebuje nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. Jeżeli inwestycja ARP takimi zaowocuje, to na pewno będziemy bardzo zadowoleni. Trzymam kciuki za taki właśnie scenariusz – zapewnia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. – Mam tylko nadzieję, że Agencja Rozwoju Przemysłu zdecyduje się na rozwiązania, które zapewnią odpowiednią liczbę miejsc parkingowych w sąsiedztwie tego nowoczesnego biurowca oraz że ARP zadba o zagospodarowanie terenu i stworzenie odpowiedniego układu komunikacyjnego wokół budynku – wylicza. Umowę z wykonawcą projektu przebudowy i rewitalizacji zabudowań Łucznika podpisano 11 września. Zakończenie prac projektowych przewidziane jest na drugie półrocze 2020 r., a zakończenie inwestycji – na pierwszy kwartał roku 2022.

Przez Waltera do Łucznika

W zmodernizowanym budynku powstanie ponad 14 tys. mkw. powierzchni biurowej i prawie 4 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu sięgnie 20 tys. mkw. Zdaniem ARP pozwoli to na stworzenie 2 tysięcy stanowisk pracy. Dariusz Śliwowski informuje, że koncepcja architektoniczna uwzględnia i zachowuje historyczny charakter miejsca, a przy tym odpowiada aktualnym trendom projektowym.

CZYTAJ TAKŻE: Przywracanie zabytkowych przestrzeni

Budynek główny Fabryki Broni w Radomiu powstał w 1925 roku, produkcja ruszyła w 1927 r. Po 1945 roku mieściły się tu Zakłady Metalowe im. gen. „Waltera”, po 1990 r. – Zakłady Metalowe „Łucznik”. Przedsiębiorstwo padło w roku 2000 r., na rachunkach widniało 170-milionowe zadłużenie. Wcześniej w tym samym roku ZM „Łucznik” i Agencja Rozwoju Przemysłu zawiązały spółkę Fabryka Broni „Łucznik” – Radom, która kontynuuje produkcję. Od 2014 roku firma działa w nowej siedzibie wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł. Od tamtego czasu pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej stoją puste. Kilkakrotnie próbowano je sprzedać (cena 7,5 mln zł). Jednak podczas przetargów ogłaszanych przez Radomskie Centrum Innowacji i Technologii nie było ofert kupna. Przed kilkoma laty planowano, że RCIiT będzie gospodarzem stworzonego tu parku naukowo-technologicznego.

Z regionów
Komunikacja w miastach nie działa tak, by ludzie rezygnowali z aut
Z regionów
Polska trzy miesiące po powodzi. Pieniądze płyną, ale odbudowa idzie powoli
Z regionów
Gwałtowne porywy wiatru w całej Polsce. W Gdańsku zamknięto cmentarze i zoo
Z regionów
Dolny Śląsk z rekordowym budżetem
Z regionów
Rejs po Wiśle zimą? W Warszawie to możliwe
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10