Wzniesione w latach 20. budynki Fabryki Broni „Łucznik” zostały objęte programem „Fabryka” zainicjowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Jej celem jest aktywizacja średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Środkiem do celu jest natomiast zapewnienie warunków rozwoju dla nowoczesnych usług biznesowych. Obok Radomia pierwszy etap programu obejmie Elbląg, Mielec, Stalową Wolę i Zamość. W wybranych miastach powstanie łącznie 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, zatrudnienie znajdzie tu ponad 30 tysięcy osób.
Dawny budynek Fabryki Broni W Radomiu / fot. Rafał T. fotopolska.eu, CC-BY-SA-3.0
ARP podejmie się budowy odpowiednich budynków biurowo-usługowych (Radom jest wyjątkiem, ponieważ w grę wchodzi rewitalizacja) w nadziei na zmniejszenie bezrobocia i ograniczenie odpływu młodych ludzi do metropolii. Oferta jest skierowana nie tylko dla sektora biznesowego (outsourcing, centra usług wspólnych, branża IT), ale też do jednostek administracji rządowej i samorządowej, które w ramach polityki dekoncentracji (deglomeracji) mogłyby przenosić siedziby z aglomeracji do tańszych miast regionalnych.
CZYTAJ TAKŻE: Łódź: powolna śmierć podmiejskich tramwajów
Listę miejscowości zakwalifikowanych do programu oparto na przeprowadzonych wcześniej badaniach. Analizie poddano sytuację miast zamieszkałych przez co najmniej 40 tys. osób – pod uwagę brane były m.in. poziom bezrobocia, odpływ ludności w celach zarobkowych i powierzchnia biurową przypadająca na jednego mieszkańca. Zbadano liczbę bezrobotnych z wykształceniem odpowiadającym potrzebom firm m.in. z sektora IT.