Wśród tegorocznych wykonawców Skunk Anansie (nie wymaga przedstawiania), Ziggy Marley (najstarszy z synów legendy reggae), Testament (weterani metalu) i Black Stone Cherry (rock z południa USA). Polska wystawia mocną i różnorodną reprezentację: Pablopavo i Ludziki, Jazzband Młynarski-Masecki, Acid Drinkers, Piotr Bukartyk, Moskwa, Krzysztof Zalewski, Atom String Quartet, Mitch and Mitch, Renata Przemyk. I wreszcie Kult.
– To chyba najbardziej wyczekiwany koncert polskiego artysty w historii festiwalu. Rozmowy prowadzone były od lat, jednak na przeszkodzie stawały okoliczności obiektywne. Wreszcie się udało i sami jesteśmy ciekawi, co pokaże zespół – mówi „Życiu Regionów” Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodaje przy tym, że mocnych punktów festiwalu jest znacznie więcej, choćby punkowo-cygański Gogol Bordello i Agnieszka Chylińska (której akces „wywołał poruszenie niemal tak duże, jak Kult”).
Jak podkreślają organizatorzy, Pol’and’Rock to właściwie dwa festiwale. Wewnątrz toczy się bowiem Akademia Sztuk Przepięknych. W tym roku na ASP złoży się 1067 wydarzeń – spotkań, warsztatów, spektakli, wystąpień organizacji pozarządowych, ale też – jak to na festiwalu – koncertów.
CZYTAJ TAKŻE: Koncertowa stolica Polski
– Z Akademii Sztuk Przepięknych jesteśmy szczególnie dumni, bo zdajemy sobie sprawę, że niemałe grono gości przyjeżdża specjalnie na tę część – przyznaje Krzysztof Dobies zapowiadając, że w tym roku na scenie ASP zagoszczą m.in. Olga Tokarczuk, Wojciech Smarzowski, Katarzyna Nosowska, Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zamachowski i Adam Bodnar.