Imperium włókiennicze Karola Scheiblera na Księżym Młynie było w XIX wieku istnym miastem w mieście. Rozpoczęte na początku XXI stulecia prace rewitalizacyjne przywracają świetność zabytkowym budynkom. A wszystko zaczęło się w latach 70. XIX w., kiedy Scheibler wykupił ziemię na południowy wschód od centrum miasta (w miejscu dawnej osady młyńskiej należącej do miejscowego plebana), by wznieść potężną i nowoczesną fabrykę, która odmieniła oblicze dzielnicy. Obok długiego na 207 metrów budynku przędzalni stanęły szpital, szkoła, remiza strażacka, sklepy (konsumy), osiedle domów robotniczych, zwanych tu famułami, wreszcie zespół parkowo-pałacowy z willą Herbsta (od nazwiska zięcia Scheiblera).
Famuły na Księżym Młynie / Wikipedia
Dom i praca
XXI wiek zastał Księży Młyn w marnej kondycji – produkcja ustała, budynki niszczały. Jednym z pierwszych inwestorów okazał się Opal Property Developments. Australijczycy zainteresowali się budynkiem przędzalni, który do 2010 roku został przekształcony w lofty U Scheiblera. W długim budynku zmieściło się 421 mieszkań. Trzy lata później działająca w pobliżu Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA odnowiła dawną fabrykę Ludwika Grohmana, by urządzić w niej 1400 mkw. biur (Grohmanowie byli potężnymi konkurentami Scheiblerów, jednak w 1921 roku obie firmy się połączyły). Kilka tygodni temu inny deweloper – Royal Mill Investment Group – oddał biura w pobliskiej szkole, otwartej przez Grohmana w 1914 r.
Księży Młyn w czasach rozkwitu / Wikipedia
Remizą strażacką zajęła się zaś firma St. Paul’s Developments, jeden z pionierów inwestowania na Księżym Młynie. Wewnątrz także powstały biura, a nieco dalej nowoczesne budynki pod nazwą Textorial Park. Teraz deweloper chce iść za ciosem i zagospodarować resztę kwartału. W planach ma odnowienie i nadbudowę dwóch zabytkowych magazynów bawełny i budowę kolejnego biurowca. Niestety, spojrzenie na makietę rodzi obawę, że jego ogrom przytłoczy okoliczne zabudowania. Inwestor zapowiada jednak stworzenie otwartych przestrzeni wypoczynkowych, kawiarni, a nawet przedszkola i biblioteki publicznej. Planowane oddanie inwestycji to 2020 r.