To właśnie Johnowi Fogerty Creedence Clearwater Revival zawdzięcza swoje największe sukcesy i przeboje. Grupa powstała w 1968 r., istniała tylko pięć lat, ale rozkwit jej działalności przypadł na przełomowy okres w historii rocka. Aż dziewięć piosenek znalazło się na szczycie amerykańskiej listy przebojów.
Pierwszą z nich była „Suzie Q”, czyli nowa wersja hitu rockabilly Dale’a Hawkinsa. Zyskała większą sławę niż wcześniejsza o cztery lata interpretacja The Rolling Stones. Wielką popularnością cieszył się album z 1969 r. „Bayou Country”, na którym znalazła się „Proud Mary”. Tamten rok był zresztą szczególny, ponieważ grupa wydała aż trzy płyty.
Zięć prezydenta
Album „Green River” przynosił znakomitą tytułową kompozycję, która odnawiała ducha bluesowej wytwórni płytowej Sun Records. Z kolei trzeci „Willy and the Poor Boys” zyskał sławę dzięki „Fortunate Son”. Fogerthy, który sam miał za sobą służbę wojskową, napisał piosenkę o antywojennym charakterze, która stała się hymnem protestów przeciwko zaangażowaniu amerykańskiej armii w Wietnamie.
CZYTAJ TAKŻE: Wyjątkowe miejsce wyjątkowych gwiazd
Inspiracją była historia wnuka prezydenta Dwighta Eisenhowera, który jako narzeczony córki prezydenta Nixona – uzyskał zwolnienie ze służby w wojsku, gdy jego nieuprzywilejowani rówieśnicy ginęli na froncie. Kompozycja stanowiła ilustrację muzyczną m.in. wietnamskich sekwencji filmu „Forrest Gump”.