To była druga edycja konkursu organizowanego przez lokalną uczelnię oraz Kielecki Park Technologiczny. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród studentów. W tym roku wpłynęły 102 prace. W I edycji konkursu były 73 zgłoszenia. Prace były oceniane przez przedsiębiorców.
– Konkurs na najlepszą pracę dyplomową jest jednym z efektów porozumienia o współpracy z 2017 roku, jakie Politechnika Świętokrzyska zawarła z Kieleckim Parkiem Technologicznym. Z tej deklaracji wynikają aktywne działania naszych instytucji na rzecz wykorzystania możliwości środowiska akademickiego, polskich przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu – tłumaczy Emilia Ćwikła, kierownik Akademickiego Centrum Kariery Politechniki Świętokrzyskiej.
A Michał Januchta z Kieleckiego Parku Technologicznego dodaje, że do konkursu na najlepszą pracę dyplomową nie są angażowane wyłącznie firmy będące lokatorami KTP (w tym roku na przykład była to tylko Transition Technologies PSC), ale również inne firmy z województwa świętokrzyskiego z wieloletnim doświadczeniem, posiadające ugruntowaną pozycję na rynku.
W ubiegłym roku było 23 laureatów, a w tym roku decyzją przedsiębiorców nagrody otrzymało 26 osób. W sumie wyłoniono 11 kategorii dostosowanych do różnych branż, w których kształci kielecka uczelnia. – Konkurs dotyczył obronionych w roku akademickim 2017/1018 prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich. Mogli wziąć w nim udział studenci wszystkich wydziałów uczelni i złożyć pracę do obszarów takich jak: inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii, elektrotechnika, informatyka, mechatronika, transport, ekonomia, inżynieria produkcji, budownictwo, architektura, mechanika i budowa maszyn – wylicza Emilia Ćwikła.
W kategorii informatyka pracę oceniała firma Transition Technologies, która zdecydowała się przyznać dwie główne nagrody w wysokości 1,5 tysiąca złotych każda. Jedną z nich otrzymał Yehor Tarkovsyi za opracowanie systemu rozpoznawania gestów rąk. Drugą nagrodę główną zdobył Kamil Piec.