Wszyscy znamy taki widok: rowery przytroczone do dachu lub bagażnika auta. To Polak, który lubi aktywnie spędzać czas jedzie na weekend lub urlop. Bo nie wiadomo czy tam, dokąd dotrze, będzie mógł wypożyczyć sprzęt i w jakim on będzie stanie. – Do nas można przyjechać bez tego balastu, a mimo to pojeździć na rowerze górskim – mówi Grażyna Michura z pensjonatu w Laskowej. – Wszystkie regiony zabiegają o turystów, ale mało który oferuje atrakcje za darmo tak, jak my. A jest gdzie pojeździć – wokół Mogielicy, najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego powstały dzięki środkom unijnym trasy narciarstwa biegowego, które poza sezonem służą jako trasy rowerowe.
Najpierw Buzodrom
Na spragnionych ruchu na świeżym powietrzu czeka 60 rowerów górskich, kijki do nordic walking, a sezonie zimowym 180 par butów i nart biegowych, które można wypożyczyć za darmo w trzech punktach: Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS Zalesianka w gminie Kamienica, w Szkole Podstawowej nr 4 w Słopnicy oraz w Zespole Placówek Oświatowych w Jurkowie. – Dzięki temu z przygotowanych tras turyści mogą korzystać o każdej porze roku – mówi Mieczysław Uryga, starosta limanowski.
Joanna Zawada z Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej podkreśla, że są też dwa rowery przystosowane dla niepełnosprawnych. – Mają ręczny napęd i wspomaganie elektryczne – zachęca. Zwiedzanie Limanowej warto zacząć właśnie od centrum informacji, które mieści się pośrodku rynku w charakterystycznej budowli zwanej Buzodromem (od nazwiska Jana Buzka, architekta, który ją zaprojektował). Kosmiczny styl budynku nie wszystkim się podoba, ale ma ogromną zaletę: jest siedzibą bardzo kompetentnej informacji turystycznej.
Dwór Marsów / Beata Kalinowska
– Każdy turysta otrzyma u nas spis wszystkich kwater agroturystycznych i atrakcji w regionie, a to całkiem długa lista – zapewnia Joanna Zawada. W Limanowej warto zwiedzić Dwór Marsów, którego historia sięga XVII wielu. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Warto zajrzeć także do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej ze słynną Pietą Limanowską w ołtarzu głównym.