Mniej lub bardziej znane dzieła mistrza street artu, m.in. „Dziewczyna i żołnierz” z Betlejem, „Dzieci toczące oponę” czy „Kwiatowe wymiociny” zostały wyeksponowane w postindustrialnych wnętrzach dawnej fabryki platerów, srebra i wyrobów metalowych Marcina Jarry przy ulicy Berka Joselewicza. Zwiedzającym wystawę towarzyszy ścieżka dźwiękowa odtwarzająca odgłosy ulicznego, miejskiego ruchu.
Graffitti i obrazy
Wystawa powstała w sposób niecodzienny. Zespół międzynarodowych artystów ulicznych (równie tajemniczych jak sam Banksy) otrzymał klucze do postindustrialnych przestrzeni dawnej fabryki i przekształcił je w niezwykłe muzeum najbardziej tajemniczego i kontrowersyjnego artysty sztuki ulicznej. Obecne na wystawie rekonstrukcje to dzieła Banksy’ego, które można było oglądać na ulicach miast całego świata.
Banksy malował je na ścianach budynków m.in. w Londynie, Betlejem, Wenecji, Kijowie, Nowym Jorku, Paryżu, Los Angeles i wielu innych. Sporo z tych dzieł artysty już zniknęło. W Krakowie, przy ul. Berka Joselewicza można obejrzeć wiele z nich nie podróżując po świecie. Są tu zresztą dostępne nie tylko graffiti, ale też reprodukcje obrazów i grafik.
Czytaj więcej
Wystawy przypominające rządy ostatnich Jagiellonów, Matejki, ale także dokonania mistrza muralu S...
Odwiedzający muzeum zwiedzają po kolei trzy poziomy, na których umieszczone są prace. Oglądając je można obserwować jak rozwijała się sztuka Banksy’ego - od tajemniczego grafficiarza, bawiącego się różnymi szablonami i wzorami po zaangażowanego artystę, który ilustruje m.in. problemy współczesnego świata.