Przed nami Noc Muzeów. „Wielkie święto współczesnych odkrywców”

Wernisaże, pokazy, warsztaty, prelekcje, zwiedzanie wystaw, konkursy z nagrodami, zabawy dla najmłodszych zwiedzających. W sobotę Noc Muzeów.

Publikacja: 12.05.2023 14:43

Przed nami Noc Muzeów. „Wielkie święto współczesnych odkrywców”

Foto: Adobe Stock

- To wielkie święto współczesnych odkrywców. Można wspólnie kontemplować kulturę i sztukę. Można też wziąć udział w imprezach organizowanych przez miasto – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Coraz więcej placówek w akcji

Ta noc jest niepodobna. W dodatku robi się z roku na rok coraz bogatsza. W XIX już Nocy Muzeów w Warszawie weźmie udział rekordowa liczba placówek.

W nocy z 13 na 14 maja otwartych będzie aż 265 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy.

Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne.

I tak np. będzie można obejrzeć fragment stuletnich sieci kanalizacyjnych ukrytych pod ziemią, zwiedzić nowo otwartą Ambasadę Islandii w Polsce, zobaczyć wnętrza Willi Żabińskich w warszawskim zoo czy wziąć udział w warsztatach w innowacyjnym centrum edukacyjnym specjalizującym się w programowaniu i robotyce.

W Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w kinie Iluzjon obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu filmowego i filmy wyświetlane z taśmy 16 milimetrowej.

Z kolei w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się prezentacja samochodów zabytkowych z okresu PRL-u, a Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek zorganizuje nocne zwiedzanie z latarkami. Dla spacerowiczów będzie także otwarty powstający gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad.

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Stołeczne Centrum Edukacji poprowadzi warsztaty malarskie w plenerze, a na Pradze-Północ odbędzie się spacer po Szmulowiźnie i Michałowie. Tej nocy będzie można również zobaczyć gabinet prezydenta Warszawy przy Placu Bankowym 3/5.

Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę i wystawę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na placu Defilad. Przygotowano także specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum. Pełną listę atrakcji można znaleźć na stronie: https://nocmuzeow.um.warszawa.pl/.

Poznać filmową Łódź

Atrakcje także w innych miastach. W Łodzi dwadzieścia pięć instytucji i pracowni artystycznych zaprasza do bezpłatnego zwiedzania (lub za 1 zł) i uczestniczenia w wielkim święcie kulturalnym.

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się 13 maja późnym popołudniem i potrwa do północy.

Zwiedzając będą mogli zobaczyć wnętrza Pałacu Rodziny Poznańskich, zajrzą do prywatnych apartamentów, poznają historię Artura Rubinsteina.

 Na koniec nocni gości będą mogli poznać 600 lat historii Łodzi, zwiedzając wystawę „Łódź w Europie. Europa w Łodzi”. 

W Muzeum Miasta Łodzi goście będą mogli przedstawić swoje pomysły na przedmioty, które powinny znaleźć się w kapsule czasu przygotowywanej przez MMŁ z okazji 600-lecia Łodzi. 

Specjalne atrakcje też m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii, gdzie m.in. wystawa „Łódź filmowa”, która pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.

Nowe przeźrocza w fotoplastykonie - zwiedzający zobaczą nową kolekcję przeźroczy stereoskopowych pt. „Łódź filmowa” zawierających m.in. kadry z filmów zawiązanych z Łodzią, takich jak np. „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy czy „Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego. 

I bezpłatna komunikacja

Moc atrakcji też w Lublinie dną z najciekawszych propozycji na spędzenie Nocy Muzeów wysunęło Muzeum Narodowe.

Gdy bramy Zamku Lubelskiego zostaną otwarte nocą warto ruszyć przede wszystkim na darmowe zwiedzanie Kaplicy Trójcy Świętej z przewodnikiem oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego”. Zwykłe ceny biletów to 10-15 zł za kaplicę, 15-30 zł za wystawę Wróblewskiego i 30-40 zł za karnet na cały zamek.

Dostępna będzie także szczególnie atrakcyjna dla dzieci opcja - oprowadzenie po wystawie „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”, na której będą one mogły złożyć własne czapki-rogatywki.

Miasta Lublina wraz z Muzeum Józefa Czechowicza. Obie placówki zapraszają zwiedzających w godz. 18-21.

Z okazji Nocy Muzeów będzie można także zobaczyć wybrane, niedostępne na co dzień obiekty historyczne ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Tam też będzie można wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu.

Do akcji w Gdańsku dołączyło 30 instytucji, w których oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane programy – spacery, warsztaty, spektakle, a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych.

W tym roku uruchomiono również konkurs dla najbardziej aktywnych zwiedzających. Dojazd i powrót ze zwiedzania ułatwi okazjonalna, bezpłatna komunikacja miejska. 

Noc - tydzień później

W niektórych miastach Noc Muzeów odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu. W Krakowie 19 maja. Wtedy to muzea i galerie udostępnią swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za przysłowiową złotówkę.

W kilku muzeach wielooddziałowych raz zakupiony bilet umożliwia wejście do  wszystkich oddziałów. Natomiast w niektórych placówkach obowiązują rezerwacje.

W Poznaniu - 20 maja. W stolicy Wielkopolski otwartych będzie 70 różnych instytucji, które zorganizują ponad 200 wydarzeń. Wstęp na część z nich będzie darmowy. 

Zwiedzający Muzeum Narodowe w Poznaniu będą musieli kupić bilety po trzy zł. W trakcie tej wyjątkowej nocy będzie można oglądać trzy wystawy czasowe: obrazów Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, japońskiego projektanta i grafika Kenya Hara oraz zorganizowaną przez studentów "Zwierzę przede mną".

Także we Wrocławiu Noc Muzeów - 20 maja. Weźmie w niej 101 instytucji, zarówno duże muzea, jak i domy kultury i lokalne centra. - Do późnych godzin wieczornych dostępne będą wszystkie wrocławskie muzea, otwarte będą galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę czy historię Wrocławia. Wszystkich wydarzeń jest ponad 150. To wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady oraz specjalny program dla dzieci - warsztaty plastyczne, naukowe, zabawy interaktywne – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a w 2004 roku w Warszawie i Krakowie.

- To wielkie święto współczesnych odkrywców. Można wspólnie kontemplować kulturę i sztukę. Można też wziąć udział w imprezach organizowanych przez miasto – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Coraz więcej placówek w akcji

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Warto zobaczyć
Smoczy szlak z nowymi rzeźbami
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?