Nie spać! Trzeba iść do muzeum i galerii

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa – w tym roku wraca Noc Muzeów. Atrakcji jak zwykle nie zabraknie.

Publikacja: 14.05.2022 18:20

Noc Muzeów wróciła po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią

Noc Muzeów wróciła po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

- Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na specjalne atrakcje, takie jak warsztaty, spotkania czy koncerty. To także wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca, które zazwyczaj są niedostępne – podaje wrocławski ratusz.

Noc Muzeów przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku. I okazała się sukcesem. Podobnie było w Polsce. I to od wielu lat. I tak zapewne będzie dziś, w sobotę 14 maja.

Ponad 200 różnych stołecznych muzeów, ale nie tylko, stworzyło specjalną ofertę na sobotnią Noc Muzeów i zaprasza do ich odwiedzenia.

- Wiele placówek przygotowało program dla gości z Ukrainy, internetowy informator również jest dostępny w języku ukraińskim – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Odkryć nieznane zakamarki miasta

Pracownicy Teatru Syrena zapraszają do obejrzenia aktorskich garderob, teatralnych pracowni i innych miejsc za kulisami teatru. 

Z kolei w kinie Iluzjon będzie można zwiedzić kabiny projekcyjne oraz porozmawiać ze specjalistami z FINA o tajnikach pracy z taśmą filmową.

A zajezdnia autobusowa Stalowa umożliwi miłośnikom transportu publicznego spacer po stacjach kontroli pojazdów i halach technicznych.

Czytaj więcej

Artystyczne wycieczki w historycznym pejzażu

W Lesie Bemowo będzie można zwiedzić ruiny Radiostacji Babice. W stolicy w  tym roku również kursować będą bezpłatne linie muzealne. 

- Po dwóch latach wreszcie możemy skorzystać na żywo z tego fantastycznego święta. Zachęcam warszawiaków do udziału w Nocy Muzeów, podczas której będzie można m.in. zwiedzić mniej znane zakamarki miasta, uczestniczyć w licznych imprezach dzielnicowych, czy podziwiać jeden z najsłynniejszych obrazów Rembrandta – zachęca Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Nie zapominają o uchodźcach

Podczas tegorocznej edycji we Wrocławiu będzie można odwiedzić za darmo prawie 80 wrocławskich obiektów kulturalnych. Noc Muzeów to nie lada gratka nie tylko dla dorosłych. Program dla dzieci przewiduje specjalne atrakcje dla najmłodszych, takie jak warsztaty czy zabawy.

We Wrocławiu w tym roku po raz pierwszy będzie można zwiedzić Archiwum Państwowe, Ogród Botaniczny (będzie wieczorny spacer z pochodniami i opowieści o trujących roślinach).

Poza tym to też okazja by zobaczyć wrocławski  budynek NOT-u przy Piłsudskiego i poznać  zabytkowe wnętrza i historię wyjątkowego miejsca, Odra Centrum oraz Visitor Centre przy Hali Stulecia z interaktywną wystawą o historii kompleksu.

Wśród największych atrakcji we Wrocławiu wygląda oferta Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli zwiedzanie odrestaurowanej Auli Leopoldyńskiej.

Czytaj więcej

Książki dla uchodźców. Ucieczka od wojennej traumy

Z kolei w Noc Muzeów ciekawie mogą spędzić czas przybysze z Ukrainy. Centrum Historii Zajezdnia zapewnia zwiedzanie w języku ukraińskim oraz zajęcia dla dzieci. 

A w Gdańsku - 19 instytucji kultury m.in. CSW Łaźnia, ECS, oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej, Muzeum Gdańska i GAK, ASP, NCK, Muzeum Morskie otworzą szeroko swoje drzwi dla zwiedzających.

W tym po raz pierwszy będzie można zobaczyć - NOMUS Nowe Muzeum Sztuki, który dołączył z wystawą „Kolekcja w działaniu”.

Wystawę tworzą przede wszystkim dzieła miejscowych artystów, szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności.

W Gdańsku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji nie tylko dla dorosłych, ale też dzieci czy uchodźców z Ukrainy. Dla chętnych będzie bezpłatna komunikacja.

Bilety za darmo, czasem za złotówkę

Atrakcje również w Bydgoszczy. Dla gości przygotowano wernisaże, pokazy, warsztaty, prelekcje, zwiedzanie wystaw i konkursy z nagrodami.

W tegorocznej Nocy Muzeów biorą udział m.in. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Kanału  Bydgoskiego, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Galeria Miejska bwa, Galeria Wspólna, Muzeum Legend Szyperskich Barka Lemara, Młyny Rothera. 

W tym roku w organizację wydarzenia włączyło się blisko 30 obiektów związanych z kulturą.

W Łodzi od godzin popołudniowych w sobotę aż do pierwszej lub drugiej w nocy można brać udział w bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych, które organizuje niemal 40 instytucji. W niektórych obiektach bilet kosztuje symboliczną złotówkę.

Łodzianie mogą zwiedzać głównie wystawy, ale także wziąć udział w koncertach, wernisażach czy odwiedzić Lapidarium Detalu Architektonicznego.

Muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na specjalne przygotowane wydarzenia. Na zwiedzających czekają przewodnicy, prezenty i atrakcje często niedostępne na co dzień.

Noc Muzeów 2022  jest częścią Europejskiej Nocy Muzeów – wydarzenia odbywającego się w 120 miastach europejskich.

Warto zobaczyć
Dolny Śląsk chce być dostępny dla wszystkich
Warto zobaczyć
We Wrocławiu znów będzie Palmiarnia
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego