Koncertowa jesień: Występów więcej niż liści

The Cure, Zaz, Backstreetboys, 50 Cent, ale też The Libertines i Midge Ure wystąpią już w październiku i listopadzie.

Publikacja: 18.10.2022 11:22

The Cure po 14 latach wyda płytę i zagra w Krakowie oraz Łodzi

The Cure po 14 latach wyda płytę i zagra w Krakowie oraz Łodzi

Foto: shutterstock

Już w czwartek 20 października w trójmiejskiej Ergo Arenie rozpocznie tournée po największych halach koncertowych Polski francuska gwiazda Zaz. W sobotę 22 października zaśpiewa w łódzkiej Atlas Arenie, zaś na pożegnanie z polskimi fanami 23 października w Tauron Arena Kraków.

Mroczna kołysanka

– Przede wszystkim miałam już dość śpiewania piosenek w stylu „Je veux” – powiedziała mi Zaz, gdy rozmawialiśmy o premierze najnowszej płyty „Isa”. – To piękny przebój, ale ile można? Dużo osób odeszło z mojego życia muzycznego, ale też wiele przyszło nowych. Na początku postanowiłam stworzyć coś w rodzaju mapy dochodzenia do płyty. Spisałem tematy, o których chciałabym śpiewać, i rozesłałam je do kompozytorów. Gdy napłynęły propozycje, wybrałam najlepsze i pracowaliśmy razem, trochę sobie kreśląc, a trochę pisząc na nowo. Przy okazji zmieniłam zespół. Dowiedziałam się, że lubię zmiany, ale że bywają też stresujące, bo przecież pracuję na własnych emocjach, korzystając z mojej prywatności. Ostatecznie zrozumiałam, że zmiana była mi potrzebna.

Nowe piosenki powstały podczas lockdownu, a Zaz pracowała nad nimi z holenderskim producentem Reynem. Oczywiście w programie nie zabraknie kompozycji „Je veux”, „On ira”, „Éblouie par la nuit”, „Que vendra” i najnowszego hitu „Imagine”.

Czytaj więcej

Światowe przeboje z ukraińskimi napisami

Wydarzeniem jesieni jest z pewnością europejskie tournée The Cure. To jeden z najbardziej kultowych zespołów na świecie. Ich debiutancki album „Three Imaginary Boys” ukazał się w 1979 roku, a wydany nieco później singiel „Boys Don't Cry” do dziś pozostaje jednym z ich najbardziej rozpoznawalnych klasyków. Ich specjalnością stały się mroczne, depresyjne, ale i ciepłe brzmienia, znane m.in. z „Pornography” (1982).

Z jednej strony kojarzono ich jako prekursorów „zimnej fali”, a nawet rocka gotyckiego, z drugiej rozgrzewali parkiety przebojami pokroju „Close To Me”. Hitami były również single z wypełnionego wszechobecną atmosferą niepokoju albumu „Disintegration” czy „Friday I’m In Love”. Muzycy dają 150-minutowy show, warto poczekać na drugie bisy, gdy grają aż siedem przebojów, w tym „Lullaby”. Wiadomo już, że na koncertach grupa gra sześć nowych piosenek z pierwszego od 2008 r. albumu „Songs Of A Lost World”. Wystąpi 20 października w Tauron Arena Kraków oraz 21 października w Atlas Arenie w Łodzi.

21 października pojawi się w Tauron Arenie Kraków Swedish House Mafia, gwiazda house music, która ostatnio połączyła siły z The Weeknd w nowym singlu i towarzyszącym mu wideo „Moth to a Flame”. Zespół od lat uwielbiany przez fanów za fantastyczne występy sprzedał podczas poprzedniej trasy, „One Last Tour”, ponad milion biletów.

Na dwa koncerty przyjedzie do Polski legenda muzyki niezależnej New Model Army. Są już obecni na scenie 42 lata i zawsze mieli ogromny wpływ na muzykę postpunkową, artystów poruszających polityczne i społeczne tematy. Jeszcze przed pandemią udało im nagrać na małej norweskiej wyspie Giske album „From Here”. Grupa się nie oszczędza, gra podczas jednego wieczoru 30 piosenek, dzieląc koncert na dwie części.

Klasyk hip hopu

Tymczasem świętem dla fanów rapu będzie show 50 Cent. Właściwie po wydaniu debiutanckiego albumu „Get Rich or Die Tryin’” mógłby już nic nie wydać, tak ważnym punktem odniesieniem dla hip hopu stała się ta płyta, a przecież od tego czasu sprzedał ponad 30 milionów krążków, rozwijając karierę jako aktor, biznesmen, autor książek, a także producent horrorów i seriali, m.in. dla Netflixa. Wystąpi na jedynym w Polsce koncercie 26 października w Tauron Arena Kraków.

Boysbandy to z jednej strony już historia pop, a z drugiej strony wciąż żywa gałąź muzyki, na co wskazują choćby podboje gwiazd k-popu. W Tauron Arenie Kraków wystąpią 29 października klasycy gatunku, czyli Backstreet Boys. Od 29 lat Backstreet Boys dostarczają przebojów, mając na koncie 130 milionów sprzedanych albumów. Ich koncerty nie są odcinaniem kuponów, w 2019 r. grupa wydała swój dziesiąty album studyjny „DNA” z hitem „Don’t Go Breaking My Heart”.

Czytaj więcej

Wielkie przeboje na stadionach i plażach

Mocny będzie też program koncertów klubowych.

29 października w warszawskich Hybrydach pojawi się punkowy Pup, słynący z pełnych wściekłości, absurdalnych i przebojowych piosenek. Dwa dni później, również w Hybrydach, zagrają The Staat. Holendrzy otwierali koncerty Muse i The Rolling Stones, inspirując się Davidem Byrne’em czy Prince’em. Zamiast nowej płyty publikują pod szyldem „Red, Yellow, Blue” piosenki na platformach cyfrowych.

Na dwa koncerty przyjadą Lucky Chops – zespół złożony z rewelacyjnych instrumentalistów grających na instrumentach dętych. Zagrają w Kwadracie (31.10) i Hybrydach (2.11).

Warto odwiedzić warszawską Progresję, gdzie 29 października zaśpiewa Midge Ure z Ultravox, zaś 4 listopada wystąpią The Libertines z Petem Dohertym i Carle Baratem, ikona brytyjskiej muzyki niezależnej, która obchodzi 20-lecie działalności.

Już w czwartek 20 października w trójmiejskiej Ergo Arenie rozpocznie tournée po największych halach koncertowych Polski francuska gwiazda Zaz. W sobotę 22 października zaśpiewa w łódzkiej Atlas Arenie, zaś na pożegnanie z polskimi fanami 23 października w Tauron Arena Kraków.

Mroczna kołysanka

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?
Warto zobaczyć
Ruszył sezon żeglarski na jeziorach. Nowe inwestycje czekają na żeglarzy
Warto zobaczyć
Zabytkowe pojazdy nie tylko dla turystów. Sezonowe linie na trasach
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?