Aktualizacja: 24.11.2024 13:21 Publikacja: 10.05.2022 10:13
Dzieła Józefa Czapskiego można oglądać w warszawskiej Kordegardzie
Foto: Mat. Pras.
W toruńskiej galerii Znaki Czasu można będzie od 13 maja oglądać pierwszą w Polsce wystawę Seana Scully’ego „Malarstwo i rzeźba”. Jest ubezpieczona na ok. 160 milionów złotych, co potwierdza, że wizyta w Toruniu gwarantuje spotkanie z pracami jednego z najważniejszych abstrakcjonistów, wysoko notowanego w rankingach. W zestawieniu „Kto jest dziś największym malarzem na świecie?” Contemporary Art Issue z 2021 r. Scully otwiera drugą dziesiątkę.
Artysta jest przedstawicielem abstrakcji kolorystycznej i uważany za kontynuatora tradycji amerykańskiego mistrza Marka Rothko oraz innych twórców z lat 50. XX w., takich jak Barnett Newman czy Clyfford Still. Nawiązuje również do prac Kazimierza Malewicza.
Po 17 latach od rozebrania Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu zostanie ona odbudowana. Podpisano stosowną umowę w tej sprawie. Inwestycja będzie kosztować ponad 20 mln zł.
Najlepsze cykliczne wydarzenia odbywają się w wyjątkowej architektonicznej scenerii w naturalnych krajobrazach.
Loty balonem, spływy kajakowe Dramą, specjalne zaproszenie do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, czy wycieczka tropem katowickich neonów - w ostatni weekend czerwca święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Już 27 czerwca pierwszy film w letnim kinie można będzie zobaczyć w Szczecinie, dziś pierwszy seans w łódzkiej „Polówce”. Podobne projekty już wystartowały w Warszawie, czy w Poznaniu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wakacje to świetna pora na zwiedzenie. Najlepsze muzea i galerie, konkurując o uwagę widzów, proponują mnóstwo wyjątkowych wystaw.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
„Ojciec” Agaty Dudy-Gracz to przypowieść o artyście zafiksowanym na swoim dziele. Co jeszcze jest gotów zrobić dla sztuki oprócz zdeptania własnej rodziny?
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej to optymalna architektura w ramach dostępnych dla niego warunków zabudowy. W przeciwieństwie do większości oceniających znam ograniczenia tego przedsięwzięcia - mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Biuro architektonicznie WXCA z Warszawy wygrało w konkursie ULI Global Award for Excellence 2024. Nagrodę zdobył projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie.
84 lata temu Niemcy zamknęli bramy do getta warszawskiego. Niemal 400 osób zostało uwięzionych za murami. Obecnie budowane jest Muzeum Getta Warszawskiego. Co w nim będzie można zobaczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas