Smart city na celowniku hakerów

W pierwszych dniach po dotarciu koronawirusa do Polski, internet zalała fala oszustw.
AdobeStock

Sieć urządzeń tworzących cyfrowy ekosystem inteligentnych miast może stać się celem cyberataków częściej niż nam się wydaje.

Takie niepokojące wnioski płyną z najnowszego badania firmy analitycznej Forrester Research, która podaje, że między 2017 a 2018 r. liczba miejskich urządzeń internetu rzeczy (IoT) wzrosła dwukrotnie. „W tym samym czasie władze miejskie niewiele zrobiły, by podnieść poziom bezpieczeństwa wspomnianych rozwiązań” – czytamy w raporcie.

Badanie „Making Smart Cities Safe And Secure” nie pozostawia złudzeń – hakerzy w najbliższych latach mogą uprzykrzyć życie mieszkańcom miast przez przejęcie kontroli nad infrastrukturą IoT. Możliwe jest nawet stałe wyłączenie usług, w tym dostaw wody, prądu, gazu. W ciągu tylko ostatnich 5 lat doszło już do kilkunastu ataków na infrastrukturę inteligentnych miast, z czego 13 miało daleko idące konsekwencje finansowe. Jeszcze w kwietniu br. atak typu ransomware dotknął serwery w mieście Stuart na Florydzie, blokując mieszkańcom dostęp do wielu e-usług. Rozwiązanie tego problemu kosztowało ratusz ponad 600 tys. dol.

Ale jeden z najgłośniejszych dotąd „ciosów” ze strony cyberprzestępców padł w 2016 r. Wówczas to na celowniku znalazło się San Francisco. Efekt? 25 proc. sieci wykorzystywanych przez tamtejszy Urząd Transportu Miejskiego zostało zarażonych przez ransomware.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz być smart? Otwórz dane

Stanisław Bochnak, strateg ds. biznesowych w VMware Polska, podkreśla, że cyberprzestępcy nieustannie szukają coraz to nowych metod ataku. – W coraz większym stopniu są oni w stanie manipulować danymi, jakie z otoczenia zbierają sensory. Mogą też sprawniej przejmować kontrolę nad urządzeniami IoT w mieście. I to nie z czystej złośliwości, tylko dla osiągnięcia konkretnych zysków – przestrzega.

Większość ataków na miejskie urządzenia IoT odbywa się przez eksploatację podatności routerów sieciowych i polega na rozprzestrzenianiu złośliwego oprogramowania. Forrester Research przekonuje, że niewłaściwie zabezpieczone i skonfigurowane urządzenia IoT to dziś również ryzyko wycieków wrażliwych danych. Ale zagrożeń jest więcej. Systemy takie mogą gromadzić więcej informacji niż powinny, w tym informacje umożliwiające identyfikację osób, a to może naruszać przepisy dotyczące prywatności. Źle zebrane lub przeanalizowane przez czujniki dane mogą też stworzyć np. wadliwe wzory parkowania, ruchu miejskiego, przepływu wody czy zużycia energii elektrycznej w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Zielony to kolor smart city

Analitycy przekonują, że obecnie rozwijane projekty inteligentnych miast czekać może poważny kryzys bezpieczeństwa. Stanisław Bochnak tłumaczy, że w istniejących już smart cities brakuje odpowiednich cyberzabezpieczeń, a firmy wdrażające rozwiązania IoT dla miast cierpią ponadto na deficyt kompetencji technologicznych. – Miasta przyszłości pełne będą liczników energii, oświetlenia ulicznego, chipów RFID służących do monitorowania ruchu ulicznego, a nawet do śledzenia, jak dużo surowców wtórnych trafiło do pojemników. Każdy inteligentny budynek też może być wypełniony urządzeniami, które kontrolują prace wind, oświetlenia, ochrony. To wszystko musi ze sobą współgrać – zaznacza.

Forrester Research podaje, że zmiany potrzebne do stworzenia prawdziwego smart city wymagają jednak całkowitej wolty w myśleniu o cyberbezpieczeństwie. Niestety w chwili obecnej nie jest z tym dobrze. Dotyczy to również przedsiębiorstw. Badania VMware pokazują, że aż 75 proc. firm w Europie nie wierzy w skuteczność swoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT, a tylko niecałe 18 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że ich pracownicy są przygotowani na potencjalne cyber ataki. W Polsce ten odsetek wynosi jeszcze mniej , bo tylko 10 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy przedszkola żerują na lukach w prawie? Miasta mają z nimi na pieńku

Prywatne placówki drenują samorządowe kasy. Pomaga im w tym korzystne dla nich orzecznictwo sądowe. ...

Nowe oblicze Polany Jakuszyckiej

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego W drugiej połowie przyszłego roku ...

W jakich województwach w Polsce działa najwięcej firm?

W dyskusjach medialnych mamy zwykle do czynienia z liczbami odnoszącymi się do całej gospodarki. ...

Samorządy kontra Nord Stream 2. W obronie portów, rybaków i ekologii

Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego – mówi Olgierd Geblewicz, ...

Narodowa kwarantanna spustoszy budżet Ustrzyk Dolnych

W wielu gminach takich jak nasza, przedsiębiorcy w grudniu, styczniu i lutym zarabiali na ...

Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

Nawet 1000 złotych kary zapłaci właściciel, który na czas nie wyrejestruje auta. Od stycznia ...