Coraz więcej dźwiękowych zapowiedzi przystanków. Mają umilać jazdę pasażerom

Kielce wprowadzają "muzyczne przystanki". Obok zapowiedzi słownych słychać będzie odgłosy pociągów, ptaków czy... kibiców Korony. Podobne rozwiązania już wcześniej ruszyły w innych miastach.

Publikacja: 05.11.2024 18:26

Dźwiękowe zapowiedzi przystanków są przede wszystkim źródłem informacji dla pasażerów o tym, gdzie s

Dźwiękowe zapowiedzi przystanków są przede wszystkim źródłem informacji dla pasażerów o tym, gdzie są i gdzie mają wysiąść. Dlatego komunikaty muszą być wyraźne i donośne

Foto: alarico73

- Od kilku lat funkcjonują dwie niestandardowe zapowiedzi, tj. śpiewana nazwa przystanków autobusowych i tramwajowych „Opera Bałtycka" oraz zapowiedź głosem dziecka przystanku „Miszewskiego”, który jest w pobliżu Teatru Miniatura - mówi Dagmara Szajda, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Do wprowadzenia muzycznych przystanków przyczynili się społecznicy

Pierwszym muzycznym przystankiem, który od blisko dwóch lat umila podróż autobusem, jest ten zlokalizowany przy ul. Żeromskiego. Dźwięk fletu zwraca uwagę pasażerów, że swoją siedzibę ma w pobliżu Filharmonia Świętokrzyska.

W ubiegłym tygodniu dwa kolejne przystanki zyskały zapowiedź dźwiękową, a w kolejnych dniach będą następne. W sumie przybędzie ich dziewięć. Przy stadionie kibice dopingujący Koronę Kielce, przy dworcu PKP odgłos przyjeżdżającego pociągu, przy ogrodzie botanicznym śpiewające ptaki. Specjalne zapowiedzi będzie też słychać przy Urzędzie Miasta, Politechnice Świętokrzyskiej, Kieleckim Parku Technologicznym, Amfiteatrze Kadzielnia, czy Bazylice Katedralnej. Przystanek przy ratuszu zapowiada prezydentka miasta - Agata Wojda.

Czytaj więcej

W miastach powstają nowe połączenia tramwajowe. Tramwaj już dojechał do Wilanowa

- Do wprowadzenia muzycznych przystanków przyczynili się m.in. społecznicy, którzy zasugerowali, aby taką przyjemną dla ucha nowość wprowadzić w komunikacji miejskiej w Kielcach. Miasto uznało, że jest to nie tylko bardzo dobra propozycja, ale również okazja do wyróżnienia konkretnych miejsc, które m.in. są atrakcyjne turystycznie czy pełnią funkcję publiczną - mówi Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydentki Kielc.

Jego zdaniem taka zapowiedź w ciekawy sposób zwraca bowiem uwagę pasażera na konkretną lokalizację.

- Muzyczne zapowiedzi zostały wprowadzone bez kosztów, m.in dlatego projekt ten będzie kontynuowany. Ale przede wszystkim spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem ze strony pasażerów, którzy wskazują, że podobne zapowiedzi powinny się pojawić przy wielu innych przystankach. Obecnie analizujemy, które kolejne lokalizacje mogłyby otrzymać muzyczną zapowiedź - dodaje Marcin Januchta.

Zapowiedzi dźwiękowe przystanków muszą być wyraźne

Okazuje się, że Kielce nie są jedyne. We Wrocławiu już funkcjonują muzyczne czy wzbogacone zapowiedzi niektórych przystanków. - Najbardziej charakterystyczną jest zapowiedź przy przystanku „Arkady (Capitol)” – nazwę postoju wyśpiewuje aktorka teatru muzycznego Capitol. Ta melodia urosła do rangi symbolu dla mieszkańców i odbiorców sztuki teatralnej w naszym mieście - mówi Daniel Misiek z wrocławskiego MPK.

Przyznaje, że są też przystanki o innej charakterystyce, na przykład przystanek ZOO, w którym zapowiedź oprócz głosu lektora ma także nagrane dźwięki zwierząt, które po wyjściu z tramwaju można usłyszeć we wrocławskim afrykarium.

Czytaj więcej

Czwarty słoń w łódzkim zoo, lemury przyjadą do Gdańska

- Taki rodzaj urozmaicenia komunikatów głosowych jest ciekawy i z pewnością wpływa na umilenie podróży naszymi pojazdami. Musimy jednak pamiętać, że zapowiedzi głosowe w pojazdach komunikacji miejskiej mają bardzo ważną funkcję informowania pasażerów o jeździe, a dla niektórych pasażerów, przede wszystkim dla tych ze szczególnymi potrzebami, zapowiedzi głosowe stanowią kluczowe źródło informacji o tym, gdzie są i gdzie mają wysiąść, dlatego chcemy dbać o to, by komunikaty były wyraźne i donośne - mówi Daniel Misiek.

Robert Makłowicz w Krakowie wystarczy

W Gdańsku zapowiedzi głosowe przystanków komunikacji miejskiej w sieci ZTM są generowane przez syntezator mowy IVONA. Ale od kilku lat funkcjonują jeszcze dwie niestandardowe zapowiedzi, tj. śpiewana nazwa przystanków autobusowych i tramwajowych „Opera Bałtycka" oraz zapowiedź głosem dziecka przystanku „Miszewskiego”, który jest w pobliżu Teatru Miniatura.

Czytaj więcej

Samorządy inwestują w infrastrukturę i komunikację

- Komisja ds. imion i wizerunków pojazdów komunikacji miejskiej zdecydowała, że odchodzimy od nietypowych zapowiedzi głosowych przystanków i docelowo przewidujemy jeden typ zapowiedzi, generowanych przez IVONĘ - mówi Dagmara Szajda z gdańskiego ZTM.

Jednak część samorządów nie decyduje się na takie rozwiązania. Tak będzie choćby w Krakowie. - Nie planuje wdrażać muzycznych przystanków do Systemu Informacji Pasażerskiej, ostatnio został wprowadzony „nowy głos” Roberta Makłowicza i przy tym na razie zostajemy - poinformował nas Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

- Od kilku lat funkcjonują dwie niestandardowe zapowiedzi, tj. śpiewana nazwa przystanków autobusowych i tramwajowych „Opera Bałtycka" oraz zapowiedź głosem dziecka przystanku „Miszewskiego”, który jest w pobliżu Teatru Miniatura - mówi Dagmara Szajda, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Do wprowadzenia muzycznych przystanków przyczynili się społecznicy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Tramwaj do Wilanowa już wozi pasażerów. Przyspiesza budowa kolejnej trasy
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Transport
W miastach powstają nowe połączenia tramwajowe. Tramwaj już dojechał do Wilanowa
Transport
Szybkie pociągi zjadą łącznicami do powiatów
Transport
Kolej funduje mieszkańcom Katowic horror na ulicach
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Transport
Jak polskie miasta świętują Europejski Tydzień Mobilności?