Bez polskiego prawa jazdy nie będą wozić pasażerów

Urzędy zalewa fala wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy na polskie. Bez tego od połowy czerwca obcokrajowcy nie będą mogli wozić pasażerów choćby w Uberze, Bolcie czy FreeNow.

Publikacja: 31.05.2024 14:08

Wielu zagranicznych kierowców, którzy będą musieli wymienić prawo jazdy na polskie, jeździ w Uberze,

Wielu zagranicznych kierowców, którzy będą musieli wymienić prawo jazdy na polskie, jeździ w Uberze, Bolcie czy FreeNow

Foto: Bloomberg

- Okres oczekiwania na wydanie nowego dokumentu na chwilę obecną wynosi około miesiąca. Nie dotyczy to spraw, w których prowadzone są postępowania związane z uzyskaniem potwierdzenia autentyczności dokumentu – przekazało nam biuro prasowe łódzkiego magistratu.

Od 17 czerwca 2024 roku każdy zagraniczny kierowca świadczący usługi przewozu osób będzie musiał posiadać polskie prawo jazdy. To efekt zmian w prawie dotyczącym krajowego transportu drogowego, które zakładają również, że obcokrajowcy będą mogli starać się o uzyskanie polskiego prawa jazdy dopiero po upływie 185 dni pobytu w Polsce.

- Przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy oraz zatrudnieni kierowcy, posługujący się zagranicznym prawem jazdy, do 17 czerwca 2024 r. muszą dostarczyć do organu licencyjnego polskie prawo jazdy, czyli wydane w Polsce. Po tej dacie, zagraniczny dokument nie będzie już honorowany. Kierowca nie będzie spełniał wymagań ustawowych, w związku z czym, nie będzie mógł dalej wykonywać przewozów osób – podkreśla poznański magistrat.

Duże zainteresowanie wymianą zagranicznego prawa jazdy

Nowe przepisy wchodzą w życie za trzy tygodnie. Już od początku roku znacznie wzrosło zainteresowanie wymianą dokumentów. W Warszawie w I kwartale odnotowano wzrost o ponad 230 proc.  wymian zagranicznych praw jazdy w porównaniu do 2023 rokiem. W stolicy o wymianę dokumentów najczęściej starają się obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Wielkiej Brytanii, Gruzji oraz  Turcji.

Podobnie jest w Łodzi. - W  ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożoną liczbę wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy, w zdecydowanej większości wnioski dotyczą wymiany ukraińskich praw jazdy – przekazało nam biuro prasowe łódzkiego magistratu.

Czytaj więcej

Przewoźnicy pod lupą urzędników. Uber czy Bolt mają być bezpieczniejsze

Także w Urzędzie Miasta Krakowa urzędnicy obserwują bardzo duże zainteresowanie wymianą zagranicznych praw jazdy na polskie w porównaniu z latami ubiegłymi. - W roku 2022 takich wniosków było 2599, w 2023 roku 4760. Natomiast od 1 styczna 2024 do 16 maja 2024 roku przyjęliśmy już 6500 wniosków o wymianę zagranicznego prawa jazdy – przekazała nam Dominka Jaźwiecka z krakowskiego magistratu.

Urzędnicy spodziewają się dalszej lawiny wniosków o zmianę prawa jazdy zagranicznego na krajowe. - Sytuacja wymiany zagranicznych praw jazdy jest na bieżąco monitorowana. Doświadczenie pokazuje, że najczęściej bezpośrednio przed upływem wyznaczonego terminu wzrasta zainteresowanie danym tematem – przekazał nam stołeczny ratusz.

- Warunkiem wymiany zagranicznych praw jazdy na ich polskie odpowiedniki jest uzyskanie od organów zagranicznych potwierdzenia danych i informacji zawartych w zagranicznych dokumentach. W większości przypadków uzyskanie takiego potwierdzenia nie jest związane z dodatkowymi kosztami – zauważają urzędnicy z Łodzi.

Ale przyznają, że koszt uzyskania potwierdzenia wydania prawa jazdy np. z ambasady Białorusi wynosi 50 euro, zaś z ambasady Ukrainy 125 zł (dotyczy praw jazdy wydanych przed 2013 rokiem).

Po zmianie przepisów zabraknie kierowców w Uberze?

Wielu zagranicznych kierowców jeździ w Uberze, Bolcie czy FreeNow. Tylko w Krakowie do licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego taksówką na obszarze zgłoszonych jest obecnie 4177 obcokrajowców.

- Trzeba podkreślić, że aplikacja (Bolt lub Uber) jest wyłącznie narzędziem służącym do kojarzenia pasażera z taksówkarzem. Urząd nie posiada informacji, z której aplikacji mobilnej korzysta dany przewoźnik; warto dodać, że gromadzenie tych danych nie jest obligatoryjne – zauważa Dominika Jaźwiecka.

Czytaj więcej

Urzędnicy w Białymstoku nie zgadzają się na powrót nocnych autobusów

Jak przekazał nam stołeczny ratusz  zgodnie z ustawą o transporcie drogowym prezydent Warszawy jako organ licencyjny wydaje licencje na transport drogowy taksówką po zweryfikowaniu wymaganych dokumentów m.in. posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami przez zgłaszanego kierowcę. - Obecnie przepisy nie różnicują uprawnienia ze względu na kraj jego wydania. Stąd też Urząd Miasta nie gromadzi danych wskazujących na kraj pochodzenia i wydania prawa jazdy – podał stołeczny ratusz.

Po złożeniu wniosku o wymianę zagranicznego prawa jazdy urzędy występują do organu państwa wystawcy o potwierdzenie danych zamieszczonych w dokumencie przedłożonym do wymiany.

- Jeżeli nie uzyskamy potwierdzenia danych to jest wydawana decyzja o odmowie wymiany zagranicznego prawa jazdy – przekazał nam krakowski magistrat.

Przedstawiciele firm, które organizują przejazdy na aplikację obawiają się, że nie wszyscy kierowcy zdążą do połowy czerwca wymienić prawo jazdy na polski dokument, a to może oznaczać wzrost cen za przejazdy, bo kierowców będzie zbyt mało. - W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację - mówiła Iwona Kruk, rzecznik Uber Polska, w tvn24.

- Okres oczekiwania na wydanie nowego dokumentu na chwilę obecną wynosi około miesiąca. Nie dotyczy to spraw, w których prowadzone są postępowania związane z uzyskaniem potwierdzenia autentyczności dokumentu – przekazało nam biuro prasowe łódzkiego magistratu.

Od 17 czerwca 2024 roku każdy zagraniczny kierowca świadczący usługi przewozu osób będzie musiał posiadać polskie prawo jazdy. To efekt zmian w prawie dotyczącym krajowego transportu drogowego, które zakładają również, że obcokrajowcy będą mogli starać się o uzyskanie polskiego prawa jazdy dopiero po upływie 185 dni pobytu w Polsce.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Strefa czystego transportu w stolicy od lipca. Są kierowcy zwalniani z obostrzeń
Transport
Komunikacja miejska na wakacjach. Mniej autobusów i tramwajów w rozkładach
Transport
Czego oczekują pasażerowie komunikacji miejskiej? Nowe badanie
Transport
Przepisy nie pomagają samorządom, wraków w miastach przybywa
Transport
Zamiast taksówek, na postojach staną wszystkie auta
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży