Warszawskie składy w kijowskim metrze

Prezydent stolicy przekazał wieści "prosto od mera Kijowa". - Starsze pociągi Metra Warszawskiego wożą już pasażerów w stolicy Ukrainy - napisał Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych.

Publikacja: 06.11.2023 14:48

Warszawa przekazała Kijowowi 60 w pełni sprawnych technicznie wagonów z serii 81

Warszawa przekazała Kijowowi 60 w pełni sprawnych technicznie wagonów z serii 81

Foto: UM Warszawa

Warszawa przekazała 60 w pełni sprawnych technicznie wagonów z serii 81, które były wycofywane z codziennego użytku wraz z pojawianiem się nowych składów stołecznej podziemnej kolejki.

“Starsze pociągi Metra Warszawskiego wożą pasażerów w stolicy Ukrainy" - napisał prezydent Warszawy w mediach społecznościowych. I dodał: "Teraz będą dużym wsparciem dla tamtejszej kolei podziemnej. Niech dobrze służą naszym przyjaciołom z Ukrainy".

Prezydent zamieścił też zdjęcia, na których m.in. widać mera Kijowa, która podróżuje warszawskim pociągiem.

W marcu władze Warszawy zawarły porozumienie z Kijowem w sprawie przekazania stolicy Ukrainy starych pociągów metra. Chodzi o 60 rosyjskich wagonów serii 81, czyli 10 pociągów. Takie same jeżdżą w Kijowie.

Czytaj więcej

Będzie rozbudowa stacji Warszawa Gdańska. Podróżni na efekty poczekają długo

Specjaliści firmy sukcesywnie dokonywali oględzin i sprawdzenia otrzymanych wagonów, w szczególności części mechanicznej. Pomimo tego, że wagony serii 81-717 kursują również na liniach Kijowskiego Metra, istnieje szereg rozbieżności, które należy wziąć pod uwagę – mówił Wiktor Braginski, szef kijowskiego metra.

Pociągi serii 81 były produkowane dla Warszawy od 1989 roku. Służyły pasażerom od otwarcia pierwszej linii, a nawet wcześniej, gdy organizowano dni otwarte z przewozami okolicznościowymi.

Pierwszy na trasę ruszył - ze stacji Wilanowska w kierunku Politechniki - pojazd numer 03. Składał się on z trzech wagonów o numerach 005, 406, 006, a inauguracyjny przejazd tego składu odbył się 7 kwietnia 1995 roku.

W maju mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, że jedna ze stacji metra w Kijowie będzie nazywać się Warszawska. – Kijowska rada miejska zderusyfikowała 26 miejskich obiektów – napisał Kliczko w Telegramie.

Władze podjęły decyzję m.in. o zmianie nazwy stacji metra Plac Lwa Tołstoja na Plac Ukraińskich Bohaterów oraz nazwy planowanej stacji Prospekt Prawdy na stację Warszawska.

Transport
Jak miasta ułatwiają mieszkańcom sprawdzenie stanu technicznego rowerów
Transport
CPK koryguje linię kolejową do granicy z Czechami
Transport
W miastach potrzebne są tramwaje dwukierunkowe i niskopodłogowe
Transport
Tychy budują rowerową autostradę do Katowic
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transport
Agresja w komunikacji publicznej. Pasażerowie są coraz bardziej nieobliczalni