Specjalna komunikacja na Wszystkich Świętych

Choć Święto Zmarłych dopiero w środę, ale już w ten weekend samorządy uruchamiają specjalne linie autobusowe czy tramwajowe, by mieszkańcy mogli łatwiej dojechać na groby swoich bliskich.

Publikacja: 27.10.2023 10:30

Specjalna komunikacja na Wszystkich Świętych

Foto: Adobe Stock

- Warto korzystać z komunikacji miejskiej. Osiem dodatkowych linii tramwajowych i siedem autobusowych plus regularne połączenia sprawią, że przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim co minutę będzie podjeżdżał pojazd komunikacji miejskiej. Na nekropolie przy Bardzkiej czy Bujwida co kilka minut. Mimo ogromnego zapotrzebowania, komunikacja miejska zapewni dojazd i powrót z cmentarzy – zapowiada Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności wrocławskiego ratusza.

Wiele zmian w rozkładzie i linie cmentarne

Warszawa gotowa na Wszystkich Świętych.  Już od soboty, 28 października, uruchomione zostaną kolejne linie cmentarne. Od najbliższego weekendu zmieni się również organizacja ruchu w pobliżu nekropolii.

Ruch drogowy w sąsiedztwie większości stołecznych cmentarzy zostanie ograniczony.

Niektórymi ulicami będą mogły jeździć wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taksówki oraz: posiadacze identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne).

W pobliżu nekropolii wyznaczone zostaną specjalne parkingi, a ruchem będzie kierowała policja.

28 i 29 października na trasy wyjadą tramwaje i autobusy specjalnych linii cmentarnych. Dowiozą do najważniejszych warszawskich nekropolii: na Cmentarz Bródnowski – tramwaje linii C1, C4, C6 autobusy linii C11, C13; Powązkowski – tramwaje linii C1, autobusy C11, C90; Północny – C09, C13, C40, C84. Częściej będą kursowały tramwaje linii 3 i autobusy linii 169, 173, 181, 183, 189, 409, 500, Z26. Podobnie będzie we Wszystkich Świętych.

Dodatkowe linie, dodatkowe przystanki

We Wrocławiu w ostatni weekend przed świętem (28-29 października) wystartują autobusy o numerach 301, 307, 322, 334, 335, 336 i 350. Kursować będą w godz. 8-17. Większość z nich jeździć będą z częstotliwością co 15 minut, a autobusy linii 307 co 30 minut.

28 października komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów jazdy, a 29 października według niedzielnych rozkładów jazdy.

Zmiany nastąpią również na niektórych normalnych liniach. Linia A dodatkowo zatrzymywać się będzie na przystanku Grabiszyńska (Cmentarz II). Linia K od g. 9 do 18 w obu kierunkach kursować będzie od Świeradowskiej przez przystanek Bardzka (Cmentarz) do przystanku Buforowa (Rondo). Linia N w godzinach od 9 do 18 kursuje do pętli przy ulicy Litewskiej i z powrotem do Petrusewicza przez Cmentarz Kiełczowski.

W Krakowie w tym roku w związku z budową trasy S7 nie da się dojechać tramwajem bezpośrednio do cmentarza Grębałów.

Tramwaje linii nr 1 i 5 dojeżdżają do przystanku „Wańkowicza”. Osoby, które będą chciały dojechać do tego cmentarza, będą miały do dyspozycji aż 15 linii autobusowych.

W rejonie cmentarzy Grębałów, Prądnik Czerwony oraz cmentarza Rakowickiego inspektorzy ruchu będą rozdawać ulotki z trasami linii dodatkowych oraz udzielać informacji.

W Krakowie już w ten weekend ostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. I tak tramwajowa linia 9 – zostanie zawieszona w godz. ok. 9 – 18 (w  zamian będzie kursować linia 89), a linie 81, 82, 83, 84, 85 i 89 – będą kursować w godzinach ok. 9 – 18 co 20 minut.

A linie autobusowe linie 138, 160, 163, 742 – zostaną zawieszone w godz. ok. 8 – 19, ale w zamian będą kursować linie 838, 860, 863. Zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek Cmentarz Salwator.

Komunikacją szybciej na groby

A w Gdańsku w dotarciu na cmentarze pomogą trzy specjalne linie autobusowe: 601, 610 i 627 oraz tramwajowa 18. - Zbliża się okres, kiedy w mieście będą wprowadzane zmiany w organizacji ruchu oraz komunikacji zbiorowej. Największych utrudnień spodziewamy się w obszarach największych nekropolii, czyli przy cmentarzu Łostowickim i na Srebrzysku.

Tam też wprowadzamy dodatkowe środki w postaci trzech linii autobusowych i jednej tramwajowej, by te utrudnienia były jak najmniejsze. Zachęcamy, by tego dnia zostawić samochód w domu i skorzystać z komunikacji zbiorowej - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska uczula, by nie jeździć na pamięć, bo ruch wokół cmentarzy będzie zorganizowany inaczej niż na co dzień.

- Nie ufajmy do końca GPS-owi, ponieważ te zmiany będą chwilowe i mogą nie zostać uwzględnione przez te systemy – przestrzega radna Dunajewska.

A w Bydgoszczy 1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna. Tego dnia bez opłat można też parkować na parkingach Park&Ride.

Bydgoski ratusz radzi, by kierowcy w najbliższych dniach powinni zarezerwować więcej czasu na przejazd ulicami w obrębie cmentarzy, bo pojawią się zakazy wjazdu i parkowania, a na kilku ulicach wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji miejskiej można znaleźć na stronach urzędów miast czy lokalnych przewoźników

- Warto korzystać z komunikacji miejskiej. Osiem dodatkowych linii tramwajowych i siedem autobusowych plus regularne połączenia sprawią, że przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim co minutę będzie podjeżdżał pojazd komunikacji miejskiej. Na nekropolie przy Bardzkiej czy Bujwida co kilka minut. Mimo ogromnego zapotrzebowania, komunikacja miejska zapewni dojazd i powrót z cmentarzy – zapowiada Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności wrocławskiego ratusza.

Wiele zmian w rozkładzie i linie cmentarne

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4
Transport
Kolej wyda 5 mld zł na zwiększenie liczby pociągów i skrócenie czasów podróży na Śląsku
Transport
Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?
Materiał partnera
Dolny Śląsk inwestuje w kolejne nowe pociągi
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Jaka będzie przyszłość kolei aglomeracyjnej w Małopolsce