Jazda na wybory! Gdzie darmowa komunikacja miejska w dniu głosowania

W niedzielę, 15 października mieszkańcy wielu miast zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. W ten sposób samorządy chcą zachęcić do udziału w głosowaniu.

Publikacja: 12.10.2023 10:59

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z be

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Podobne decyzje podjęły także inne samorządy

Foto: Damian Lemaski/Bloomberg

- Kto głosuje, ten się liczy! A kto na najbliższe wybory jedzie komunikacją miejską, ten nie płaci za bilet. 15 października z transportu publicznego w Warszawie będziecie mogli korzystać bezpłatnie. Wszyscy na wybory – apeluje w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Ale podobne decyzje podjęły także inne samorządy.

Autobusem czy tramwajem na wybory

Tak będzie chociażby w Szczecinie. - Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin 15.10. zwalnia się mieszkańców zamieszkujący na terenie miasta oraz gmin położonych w obrębie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, z którymi Szczecin ma podpisane stosowne porozumienie (Dobra, Police oraz Kołbaskowo) z opłat za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez miasto – podał szczeciński magistrat.

Podobnie w Trójmieście i kilku gminach sąsiednich. Bezpłatna komunikacja publiczna będzie obejmować wszystkie środki transportu obsługiwane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie.

Czytaj więcej

Ostatnie godziny na formalności, by zagłosować w wyborach. Urzędy pracują dłużej

- Wspólnie z gminami dużej części Obszaru Metropolitalnego, podjęliśmy decyzję, że chcemy, by 15 października transport publiczny dla wszystkich był bezpłatny – przekazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent dodała, że samorządy robią to dlatego, bo od wielu miesięcy starają się, żeby frekwencja w wyborach była jak najwyższa.

- Dokładamy wszelkich starań, żeby nikt nie miał wymówki, że 15 października zostaje w domu. Dlatego też zapewniamy bezpłatny transport tego dnia dla wszystkich, ale także dodatkowe linie w Gdańsku, które dowiozą wyborców do lokali wyborczych – powiedziała prezydent Gdańska. W tym mieście w niedzielę zostaną uruchomione dodatkowe linie.

Samorządy ułatwiają mieszkańcom dojazd do urn

Darmowa komunikacja będzie też na Śląsku. Jak przekazała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce ona ułatwić mieszkańcom oddanie swojego głosu. Do lokalu wyborczego będzie można bezpłatnie dojechać autobusami, tramwajami i trolejbusami Transportu GZM.

– Niedziela będzie ważnym dniem, w którym zdecydujemy o tym, kto nas będzie reprezentował w parlamencie przez kolejne cztery lata – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. Podkreślił, że metropolia chce „maksymalnie ułatwić wszystkim mieszkańcom możliwość oddania swojego głosu w wyborach”.

- Nie wszyscy mają komisje wyborcze pod nosem. W mniejszych gminach często są one znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Zdarza się także, że głosujemy tam, gdzie jesteśmy zameldowani, choć mieszkamy w zupełnie innym miejscu. Z myślą o tych wszystkich mieszkańcach, uruchomimy bezpłatny publiczny transport zbiorowy dniu wyborów – dodał Kazimierz Karolczak.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Samorządowa posucha w programach głównych partii

Aby skorzystać z darmowej komunikacji na Śląsku 15 października nie będą potrzebne żadne zaświadczenia. Bezpłatne przejazdy będą obejmować obejmie wszystkie pojazdy jeżdżące pod szyldem Transport GZM na terenie 56 gmin województwa śląskiego.

O darmowej komunikacji informuje też Urząd Miasta Raciborza. Taką decyzję podjął prezydent miasta. W niedzielę będzie obowiązywać świąteczny rozkład jazdy, ale uzupełniony o dwie dodatkowe linie: 10 R oraz 14 R.

Aby spełnić obywatelski obowiązek

Na darmową komunikację w niedzielę stawia też Białystok. Stosowną uchwałę na wniosek prezydenta jednogłośnie przyjęła Rada Miasta. Zwolnienie z opłat za przejazd 15 października będzie przysługiwało wszystkim pasażerom.

– Wybory to święto demokracji i jednocześnie udział w nich to nasz obywatelski obowiązek. Dlatego, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do lokali wyborczych w Białymstoku zaproponowałem ustanowienie bezpłatnych przejazdów autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej dla wszystkich. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywały na terenie całego obszaru działania Białostockiej Komunikacji Miejskiej – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

- Kto głosuje, ten się liczy! A kto na najbliższe wybory jedzie komunikacją miejską, ten nie płaci za bilet. 15 października z transportu publicznego w Warszawie będziecie mogli korzystać bezpłatnie. Wszyscy na wybory – apeluje w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Ale podobne decyzje podjęły także inne samorządy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Transport
Strefa Czystego Transportu: aplikacja pokaże, czy auto może wjechać
Transport
Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Kolej zintegrowana z autobusami
Transport
Gigantyczna inwestycja w stolicy napotyka coraz to nowe przeszkody
Transport
Na Wybrzeżu udany sezon wielkich wycieczkowców
Transport
Ilu Polaków jeździ pociągami? Najnowsze dane
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?