Jazda na wybory! Gdzie darmowa komunikacja miejska w dniu głosowania

W niedzielę, 15 października mieszkańcy wielu miast zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. W ten sposób samorządy chcą zachęcić do udziału w głosowaniu.

Publikacja: 12.10.2023 10:59

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z be

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Podobne decyzje podjęły także inne samorządy

Foto: Damian Lemaski/Bloomberg

- Kto głosuje, ten się liczy! A kto na najbliższe wybory jedzie komunikacją miejską, ten nie płaci za bilet. 15 października z transportu publicznego w Warszawie będziecie mogli korzystać bezpłatnie. Wszyscy na wybory – apeluje w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Ale podobne decyzje podjęły także inne samorządy.

Autobusem czy tramwajem na wybory

Tak będzie chociażby w Szczecinie. - Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin 15.10. zwalnia się mieszkańców zamieszkujący na terenie miasta oraz gmin położonych w obrębie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, z którymi Szczecin ma podpisane stosowne porozumienie (Dobra, Police oraz Kołbaskowo) z opłat za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez miasto – podał szczeciński magistrat.

Podobnie w Trójmieście i kilku gminach sąsiednich. Bezpłatna komunikacja publiczna będzie obejmować wszystkie środki transportu obsługiwane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie.

Czytaj więcej

Ostatnie godziny na formalności, by zagłosować w wyborach. Urzędy pracują dłużej

- Wspólnie z gminami dużej części Obszaru Metropolitalnego, podjęliśmy decyzję, że chcemy, by 15 października transport publiczny dla wszystkich był bezpłatny – przekazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent dodała, że samorządy robią to dlatego, bo od wielu miesięcy starają się, żeby frekwencja w wyborach była jak najwyższa.

- Dokładamy wszelkich starań, żeby nikt nie miał wymówki, że 15 października zostaje w domu. Dlatego też zapewniamy bezpłatny transport tego dnia dla wszystkich, ale także dodatkowe linie w Gdańsku, które dowiozą wyborców do lokali wyborczych – powiedziała prezydent Gdańska. W tym mieście w niedzielę zostaną uruchomione dodatkowe linie.

Samorządy ułatwiają mieszkańcom dojazd do urn

Darmowa komunikacja będzie też na Śląsku. Jak przekazała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce ona ułatwić mieszkańcom oddanie swojego głosu. Do lokalu wyborczego będzie można bezpłatnie dojechać autobusami, tramwajami i trolejbusami Transportu GZM.

– Niedziela będzie ważnym dniem, w którym zdecydujemy o tym, kto nas będzie reprezentował w parlamencie przez kolejne cztery lata – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. Podkreślił, że metropolia chce „maksymalnie ułatwić wszystkim mieszkańcom możliwość oddania swojego głosu w wyborach”.

- Nie wszyscy mają komisje wyborcze pod nosem. W mniejszych gminach często są one znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Zdarza się także, że głosujemy tam, gdzie jesteśmy zameldowani, choć mieszkamy w zupełnie innym miejscu. Z myślą o tych wszystkich mieszkańcach, uruchomimy bezpłatny publiczny transport zbiorowy dniu wyborów – dodał Kazimierz Karolczak.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Samorządowa posucha w programach głównych partii

Aby skorzystać z darmowej komunikacji na Śląsku 15 października nie będą potrzebne żadne zaświadczenia. Bezpłatne przejazdy będą obejmować obejmie wszystkie pojazdy jeżdżące pod szyldem Transport GZM na terenie 56 gmin województwa śląskiego.

O darmowej komunikacji informuje też Urząd Miasta Raciborza. Taką decyzję podjął prezydent miasta. W niedzielę będzie obowiązywać świąteczny rozkład jazdy, ale uzupełniony o dwie dodatkowe linie: 10 R oraz 14 R.

Aby spełnić obywatelski obowiązek

Na darmową komunikację w niedzielę stawia też Białystok. Stosowną uchwałę na wniosek prezydenta jednogłośnie przyjęła Rada Miasta. Zwolnienie z opłat za przejazd 15 października będzie przysługiwało wszystkim pasażerom.

– Wybory to święto demokracji i jednocześnie udział w nich to nasz obywatelski obowiązek. Dlatego, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do lokali wyborczych w Białymstoku zaproponowałem ustanowienie bezpłatnych przejazdów autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej dla wszystkich. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywały na terenie całego obszaru działania Białostockiej Komunikacji Miejskiej – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

- Kto głosuje, ten się liczy! A kto na najbliższe wybory jedzie komunikacją miejską, ten nie płaci za bilet. 15 października z transportu publicznego w Warszawie będziecie mogli korzystać bezpłatnie. Wszyscy na wybory – apeluje w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli 15 października skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Ale podobne decyzje podjęły także inne samorządy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Climate Classic Gdańsk 2024: Rowerzyści pojechali dla klimatu
Transport
Nowy przewoźnik może wyrzucić Polregio z torów na Zachodnim Pomorzu
Transport
W Polsce powstanie więcej dróg dla rowerów
Transport
Nadchodzą wielkie zmiany w ruchu pociągów przez Katowice
Transport
W Warszawie strefa czystego transportu od lipca. Kraków poczeka
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?