Na czele województwo pomorskie przed mazowieckim i dolnośląskim, a na szarym końcu podlaskie – tak wygląda najnowszy wskaźnik wykorzystania kolei w regionach. Urząd Transportu Kolejowego (UTK) podsumował badania dotyczące poruszania się Polaków pociągami. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2023 r. mieszkaniec Polski podróżował koleją przeciętnie ponad dwa razy. To trochę lepszy wynik w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku, ale nieco słabszy wobec ostatniego kwartału 2022 r.
Wskaźnik wykorzystania kolei jest liczony jako iloraz wszystkich przewiezionych pasażerów w danym okresie i liczby mieszkańców kraju według danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Słabo rozwinięta infrastruktura i mała dostępność połączeń kolejowych
Najwyższym wskaźnikiem w okresie styczeń-marzec 2023 r. charakteryzowało się województwo pomorskie ze współczynnikiem 6,71 podróży na 1 mieszkańca. Kolejne miejsca zajęły województwa mazowieckie (4,29) i dolnośląskie (3,07). Powyżej średniej krajowej wskaźnik wykorzystania kolei osiągnęło jeszcze województwo wielkopolskie (2,59).
Czytaj więcej
Nie będzie zapowiadanej na dziś pikiety przed Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie. Ale perspektywy strajku jeszcze całkowicie nie zlikwidowano.
Na samym dole rankingu znalazło się Podlasie, gdzie liczba podróży przypadająca na mieszkańca wyniosła zaledwie 0,48. Mizerne wyniki poniżej 1 wyjazdu odnotowano także na Lubelszczyźnie, w województwie świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i na Podkarpaciu. Pod progiem średniej krajowej znalazło się województwo śląskie, gdzie na mieszkańca przypadło półtorej podróży.