Jak poinformowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), będzie nim spółka Nextbike, która jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu.
Władze GZM nie ukrywają zadowolenia z doprowadzenia do finału przetargu. Opóźniały go odwołania, których do Metropolii wpłynęło sześć. Teraz jednak procedury związane z ich rozpatrzeniem zostały zakończone. - Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery – zapowiada Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Rower Metropolitalny pomoże w rozwoju zrównoważonej mobilności
Do dyspozycji użytkowników udostępnionych zostanie 7000 rowerów i 924 stacje ich wypożyczania. Pojawią się one w 31 gminach tworzących GZM. Będą to rowery IV generacji. Ich wypożyczenie i zostawienie na stacji nie będzie się wiązało z wpięciem i wypięciem ze stojaka. Każdy rower będzie wyposażony w nadajnik GPS.
Czytaj więcej
Na ulicach polskich miast rowery towarowe przestają być ciekawostką, stają się powszechnym widokiem. I to pomimo tego, że popularyzacja tego przyszłościowego środka transportu wśród firm i rodzin wciąż napotyka bariery.
W założeniu Rower Metropolitalny ma odegrać ważną rolę w systemie zrównoważonej mobilności miejskiej. – Traktujemy rower jako pełnoprawny środek transportu. Stacje wypożyczalni zostaną zlokalizowane również w węzłach przesiadkowych systemu transportu metropolitalnego – informuje Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.